Советниците утре ќе одржат седница, најмногу точки за трошењето на буџетските пари

Вторник, 28 Јануари 2020

Советот на општина Струмица утре ќе ја одржи првата седница во ова година на која се поставени 36 точки на дневен ред.

Советниците ќе ја утврдуваат методологијата за критериумите за распределба на финансиски средства до спортските здруженија и правни лица во областа на спортот на територијата на општина Струмица, како и дотација за плаќање на термини за спортски сали.

Утре ќе се утврди и вредноста на бодот за платите на државните службеници за 2020 година, но и за вработените во општинските јавни претпријатија „Паркиралишта Струмица“, „Струмица Гас“ и Детската градинка „Детска радост“, како и утврдување ценовник на ЈПЕД „Струмица Гас“ за приклучување на корисниците на дистрибутивната гасоводна мрежа за 2020 година.

На дневен ред се и одлуки за доделување еднократна парична помош за секое новороденче на подрачјето на општина Струмица, како и доделување парична помош на двајца жители од Струмица и Костурино.

Советот на општина Струмица на утрешната седница ќе разгледува и неколку извештаи и информации на Противпожарната единица на Струмица и Општинскиот Совет за безбедност во сообраќајот на патиштата за 2019 година, а ќе се разрешуваат и именуваат членови на неколку јавни претпријатија и установи.

Советниците ќе ги разгледуваат и предлог – одлуките за утврдување на потреба од донесување на урбанистичко планска документација за проширување на плански опфат во Струмица, Просениково и Банско.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Младите Социјалдемократи одржаа трибина во Струмица, говореа за мерките и придобивките во земјоделство

Младите Социјалдемократи одржаа трибина во Струмица, говореа…

Фев 23, 2020 Вести

„Речиси една деценија пазарите ни беа затворени, моите родители се соочува со проблеми при пласман на производите. Или производите остануваа непрода...

25 години Салон за бела техника „МИЛД“ – од 25 февруари ПОПУСТ до 25%

25 години Салон за бела техника „МИЛД“ – од 25 февруари ПОПУ…

Фев 23, 2020 Маркетинг

25 години во Струмица, Салон за бела техника „МИЛД“... По повод јубилејот „МИЛД“ со попуст од 25% на специјално одбрани производи, но и ПОПУСТ од 5%...

Комедија на натпреварот меѓу „Македонија ЃП“ и „Академија Пандев“, две топки на терен

Комедија на натпреварот меѓу „Македонија ЃП“ и „Академија Па…

Фев 23, 2020 Вести

Комична ситуација се случила во второто полувреме на денешниот натпреварот меѓу фудбалерите на „Македонија Ѓорче Петров“ и „Академија Пандев“ од Струм...

„Рок симфонија“ интерпретирана од 25 музичари и популарната Дани се слушаше синоќа од Центарот за култура во Струмица

„Рок симфонија“ интерпретирана од 25 музичари и популарната …

Фев 23, 2020 Вести

„Рок симфонија“ се слушаше синоќа од Центарот за култура во Струмица, интерпретирана од 25-те врвни музичари, под диригентска палка на Владимир Димовс...

Уредување на стар или поставување на нов паркет

Уредување на стар или поставување на нов паркет

Фев 23, 2020 Маркетинг

Комплетна услуга за вашиот паркет… Редење, стругање, фугирање, лакирање и полирање… Корнење/прередување на стариот паркет и комплетна обработка… Во Ст...

Марија, Мики, Дени и Јована четворицата херои во инклузивната претстава „Пепелашка“ ја воодушевија струмичката публика

Марија, Мики, Дени и Јована четворицата херои во инклузивнат…

Фев 22, 2020 Вести

Покажаа дека и тие можат како и сите други, покажаа дека можат да танцуваат, да пејат. Покажаа дека и тие се со желби и соништа, дека сакаат да победу...

Карневалско музичко возење НАГОРЕ

Карневалско музичко возење НАГОРЕ

Фев 22, 2020 Магазин

Струмички карневал 2020! Возбудата расте НАГОРЕ. За прв пат годинава маскенбал, ГОРЕ. Освен многу маски, супер МУЗИЧКА програма за сите кои сакаат да ...

Во близина на Струмица во паркирано возило откриени 47 мигранти, возачот побегнал

Во близина на Струмица во паркирано возило откриени 47 мигра…

Фев 22, 2020 Вести

Синоќа околу 21:00 часот на излезот од Банско кон селото Свидовица – струмичко, полициски службеници од СВР Струмица и Регионален центар за гранични р...