Каролина Дончева од струмичкото СДСМ: Позитивна политика, подобрен семеен буџет

Вторник, 21 Јануари 2020

Каролина Дончева, член на Извршниот одбор на Општинската организација на СДСМ во Струмица, вели дека по заслуга на прогресивните политики кои ги спроведува СДСМ, како одговорна партија, граѓаните на нашава земја секојдневно стануваат сведоци на перманентниот раст на нивните семејни буџети.

Повеќе од очигледно е дека животниот стандард на граѓаните веќе не е на нивото од пред три години, кога погубните политики на режимската власт на ВМРО ДПМНЕ ги доведе до состојба да живеат на границата на опстанок и под човековото достоинство.

Денес граѓаните живеат многу подобро од порано, што укажува на фактот дека СДСМ е на прав пат во креирањето на функционалните политики во делот на зголемувањето на платите.

Неспорно е дека денес не постои сектор во кој не е забележано значително покачување на платите на вработените. Од буквално сите сектори кои бележат раст на примањата, во оваа прилика се осврнуваме на платите во образованието и во градинките. Па така, најновото покачување на платите во основното, средното и високото образование, како и во науката, од 1 јануари е за нови 10%, со што кумулативно, тоа изнесува скоро 21%, имајќи ги во предвид претходните две покачувања за само една година. Такво нешто се нема случено во последните 10 години.

Големо е покачувањето на платите и во градинките. Кај воспитувачите тоа изнесува 5.744 денари во нето износ, а нето платите на негувателките се повисоки за 4.339 денари. Во просек покачувањето во социјалната заштита изнесува 4.585 денари во нето износ. Исто така, важно е да се каже дека сите овие износи се без вкалкулиран минат труд.

Постојаниот забрзан раст на платите, како и постабилната и поконкурентна економија носат придобивки кои граѓаните се повеќе ги чувствуваат. Дека тоа е така, тие ќе потврдат на 12 април, кога јасно искажаната доверба ќе значи дека од правиот пат нема скршнување.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

25 години Салон за бела техника „МИЛД“ – од 25 февруари ПОПУСТ до 25%

25 години Салон за бела техника „МИЛД“ – од 25 февруари ПОПУ…

Фев 23, 2020 Маркетинг

25 години во Струмица, Салон за бела техника „МИЛД“... По повод јубилејот „МИЛД“ со попуст од 25% на специјално одбрани производи, но и ПОПУСТ од 5%...

Комедија на натпреварот меѓу „Македонија ЃП“ и „Академија Пандев“, две топки на терен

Комедија на натпреварот меѓу „Македонија ЃП“ и „Академија Па…

Фев 23, 2020 Вести

Комична ситуација се случила во второто полувреме на денешниот натпреварот меѓу фудбалерите на „Македонија Ѓорче Петров“ и „Академија Пандев“ од Струм...

„Рок симфонија“ интерпретирана од 25 музичари и популарната Дани се слушаше синоќа од Центарот за култура во Струмица

„Рок симфонија“ интерпретирана од 25 музичари и популарната …

Фев 23, 2020 Вести

„Рок симфонија“ се слушаше синоќа од Центарот за култура во Струмица, интерпретирана од 25-те врвни музичари, под диригентска палка на Владимир Димовс...

Уредување на стар или поставување на нов паркет

Уредување на стар или поставување на нов паркет

Фев 23, 2020 Маркетинг

Комплетна услуга за вашиот паркет… Редење, стругање, фугирање, лакирање и полирање… Корнење/прередување на стариот паркет и комплетна обработка… Во Ст...

Марија, Мики, Дени и Јована четворицата херои во инклузивната претстава „Пепелашка“ ја воодушевија струмичката публика

Марија, Мики, Дени и Јована четворицата херои во инклузивнат…

Фев 22, 2020 Вести

Покажаа дека и тие можат како и сите други, покажаа дека можат да танцуваат, да пејат. Покажаа дека и тие се со желби и соништа, дека сакаат да победу...

Карневалско музичко возење НАГОРЕ

Карневалско музичко возење НАГОРЕ

Фев 22, 2020 Магазин

Струмички карневал 2020! Возбудата расте НАГОРЕ. За прв пат годинава маскенбал, ГОРЕ. Освен многу маски, супер МУЗИЧКА програма за сите кои сакаат да ...

Во близина на Струмица во паркирано возило откриени 47 мигранти, возачот побегнал

Во близина на Струмица во паркирано возило откриени 47 мигра…

Фев 22, 2020 Вести

Синоќа околу 21:00 часот на излезот од Банско кон селото Свидовица – струмичко, полициски службеници од СВР Струмица и Регионален центар за гранични р...

Планинарите тргнаа пеш од Струмица кон вечното почивалиште на претседателот Борис Трајковски во Скопје

Планинарите тргнаа пеш од Струмица кон вечното почивалиште н…

Фев 22, 2020 Вести

Петнаесеттина планинари тргнаа од Струмица кон вечното почивалиште на поранешниот претседател Борис Трајковски, во Скопје. Во наредните четири дена, ...