Васил Гарванлиев ќе ја претставува Македонија на Евровизија

Среда, 15 Јануари 2020

Струмичанецот Васил Гарванлиев сподели на својот Фејсбук профил дека годинава ќе биде македонски претставник на најголемиот музички фестивал Евровизија кој ќе се одржи во мај во Ротердам, Холандија.

„Од кога паметам за себе, музиката e сѐ што правам, за што постојам, а многу често беше и е единствената светла точка во мојот живот. И покрај тоа што имам долгогодишно искуство на меѓународни сцени свесен сум за предизвикот и одговорноста што претстојат за време на овој глобален настан, особено после успешниот пласман со Тамара минатата година“, напиша Гарванлиев.

Гарванлиев учествуваше на фестивалот минатата година кога истиот се одржа во Израел. Тој беше придружен вокал на македонската претставничка Тамара Тодевска, заедно со струмичанката Александра Јанева и со Антониа Гиговска, каде го постигнаа најголемиот успех на Македонија на фестивалот, освојувајќи го осмото место со песната „Proud“.

Васил е роден во Струмица. Тој ѝ стана познат на јавноста кога на 7-годишна возраст учествуваше на фестивалот „Златно славејче“ и се прослави со песната „Марионка“. На 10 години се преселува со неговото семејство во САД. Таму продолжува да го гради музичкото искуство и пее поп соло во Чикаго. На 17 години со неговото семејство е депортиран од САД и животот и образованието го продолжува во Милано, Италија, а подоцна и во Торонто, Канада каде е примен со целосна стипендија на Кралскиот конзерваториум.

Васил во 2018 година се врати во Струмица, привлекувајќи го вниманието на македонската естрада со неговата песна „Ѓердан“ која ја објави во септември. Во април минатата година го сподели својот проект насловен „Дом, патување, љубов“ кој е спој на седум македонски евергрини и традиционални песни од последните 60 години, тематски споени во три столбови на дом, патување и љубов, прикажени во сесија во живо, снимена пред ограничена публика во струмичкиот Дом на културата со поддршка на гитара од струмичанецот Горан Алиќ.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со струмичките бизнисмени

Кандидатот за пратеник Костадин Костадинов на средба со стру…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Ја зајакнуваме директната поддршка на македонските компании. Нашата цел е да создадеме амбиент за динамичен и конкурентен бизнис, ослободен од полити...

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓу кои и во Струмица

Во 16 градови ќе се формираат регионални „Ковид-центри“, меѓ…

Јул 10, 2020 Вести

Градоначалниците на 16 општини го поддржаа предлогот на Министерството за здравство и на Комисијата за заразни болести за формирање регионални „Ковид-...

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земјава регистрирани дури 205 нови случаи

Уште една струмичанка позитивна на Ковид-19, денеска во земј…

Јул 10, 2020 Вести

Во последните 24 часа во земјава се направени 1728 тестирања, а регистрирани се 205 нови случаи на Ковид-19, информираат од Министерството за здравств...

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Еленица“

Донација за новото крило на струмичката болница од ИГМ „Елен…

Јул 10, 2020 Вести

Електрични кревети, отомани за преглед, натказни и друг медицински инвентар и опрема денеска беа донирани во новото крило на ЈЗУ „Општата болница“ во ...

Приведено 24-годишно момче кај кого е пронајдено марихуана

Приведено 24-годишно момче кај кого е пронајдено марихуана

Јул 10, 2020 Вести

Вчера во 10:30 часот, врз основа на Наредба на Основен суд Струмица, полициски службеници од Секторот за внатрешни работи Струмица извршиле претрес во...

Обраќање на Костадин Костадинов, кандидат за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“

Обраќање на Костадин Костадинов, кандидат за пратеник во Изб…

Јул 10, 2020 Избори 2020

Обраќање на Костадин Костадинов, кандидат за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ. На 15 јули одлучуваме за ...

Костадинов на предизборна трибина со здравствените работници од Струмица: Држава со европски здравствен систем посветен на потребите на граѓаните

Костадинов на предизборна трибина со здравствените работници…

Јул 10, 2020 Избори 2020

„Пандемијата на КОВИД-19 беше најсериозниот тест за нашиот здравствен систем. Во услови на најтешка светска криза, покажавме како треба да се работи и...

Шест години од трагичната хеликоптерска несреќа кај Струмица

Шест години од трагичната хеликоптерска несреќа кај Струмица

Јул 10, 2020 Вести

На денешен ден 2014-та година, ноќта околу 22 часот на периферијата од градот Струмица, се случи трагичната хеликоптерска несреќа, во која загинаа чет...