Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, Цветан Трипуновски имаше средба со земјоделци од Струмичкиот регион

Сабота, 11 Јануари 2020

Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски, денеска се сретна со земјоделци од Струмичкиот регион, имаше средба во неколку населени места во општините Струмица, Василево, Босилово и Ново Село.

Трипуновски вели дека сака на лице место да ги види сите актуелни ситуации кои ги имат земјоделците, да се запознае со нивните предлози и забелешки.

„Во моментов се расадува пролетната зелка, меѓутоа она што сакам да го потенцирам е дека во валандовскиот и гевгелскиот регион каде што во моментов се случува откупот на зимската зелка, таму речиси откупот да е застант. И цената, онаа минимална цена, по која што се откупува е околу 3 до 4 денари. Со оглед на временските услови може да се дојде во ситуација да се преклопат зимската и пролетната зелка во овој регион што ќе значи практично наплив на количина на оваа култура, а нормално во таква ситуација цената ќе биде можеби многу ниска и практично откупот да биде доведен во знак прашање“ – вели Трипуновски.

Тој апелираше до ресорното министерство и до Инспекторатот кој е надлежен во овој регион навремено да преземат мерки, се со цел, како што рече, да се превенираат вакви несакани ситуации кои ќе значат полоша егзистенција на луѓето од овој крај.

„Како дополнителен заменик-министер и на земјоделците овде, во Сарај, им ветив дека ќе бидам постојано помеѓу нив, дека ќе бидам заштитник на нивните права и интереси и дека тоа ќе го извршувам до крајниот ден, а тоа е 12 април кога ќе се случи промената во Република Македонија. И во оние краеви во кои што бев изминативе денови, Ресен, Прилепско, во делот на кочанското поле, речиси секаде ситуацијата е иста, а тоа е дека имаме неисплатени субвенции, дека имаме партиски притисоци врз земјоделците, кои во сопствените изјави го потврдуваат тоа. Речиси еден игнорантски однос на Министерството и Платежната агенција во делот на исплатата на субвенции, кое е едно од најгорливите прашања што земјоделците го потенцираат и нормално си ги очекуваат своите заработени пари во смисла на субвенции и поддршка од програмите кои ги има Министерството“ - кажа Трипуновски по средбата со земјоделци од селото Сарај, општина Босилово.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Изборот на 15 јули е помеѓу силна економија – шанса за младите или шанса за ново богатење на ВМРО-ДПМНЕ и бркање на младите, вели Костадинов

Изборот на 15 јули е помеѓу силна економија – шанса за млади…

Јул 06, 2020 Избори 2020

Во изминатите три години реализиравме голем број на мерки и политики со кои ја зголемивме понудата на работни места и го олеснивме патот до прво врабо...

Ново име на македонска поп сцена – струмичанката Сања Димова со своето првенче „Знам да кажам не“

Ново име на македонска поп сцена – струмичанката Сања Димова…

Јул 05, 2020 Магазин

На македонската забавна музичка сцена се појавува ново име, 19-годишната струмичанка Сања Димова. Иако уште од мало дете е со музиката, живее во музич...

Се издава стан во центарот на Струмица

Се издава стан во центарот на Струмица

Јул 05, 2020 Веб Билборд

Се издава стан од 60 м² во центарот на Струмица, спроти малиот Градски парк. Подетални информации на: 072/250-200...

Заев: Покажавме дека можеме многу подобро од ВМРО-ДПМНЕ, кои знаат само да земаат од граѓаните

Заев: Покажавме дека можеме многу подобро од ВМРО-ДПМНЕ, кои…

Јул 05, 2020 Избори 2020

Време е за нови инвестиции, време е за нови иницијативи, за нови успеси на кои се обврзуваме и пред граѓаните и пред нашата економија, порача на прес-...

Актерот Стојан Велков Трн со молк протестира на плоштадот во Струмица, гневен на институциите околу изградба на рудникот кај Иловица

Актерот Стојан Велков Трн со молк протестира на плоштадот во…

Јул 05, 2020 Вести

Еден час, со транспарент во раката, со залепена уста, на плоштадот во Струмица, познатиот актер и еден од најгласните говорници против отворањето на р...

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коронавирус, и денеска Скопје со најмногу заболени 64 лица

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коро…

Јул 04, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 64, Тетово 16, Гостивар 9, Куманово 8, Стр...

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домаш…

Јул 04, 2020 Вести

Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна кар...

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевски, носители на режимот, вели кандидатот за пратеник од СДСМ, Костадин Костадинов

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевс…

Јул 04, 2020 Избори 2020

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека сите носители на листите на В...