Прес конференција на Александар Донев, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струмица

Четврток, 12 Декември 2019

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Александар Донев и денеска одржа прес конференција, упатувајќи неколку прашања до градоналникот и институциите во врска со договорот на „Комуналец“ за собирање на отпадот од приватна фирма.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Пред неколку денови ВМРО- ДПМНЕ реагираше заради склучен договор на јавното претпријатие „Комуналец“ од Струмица со приватна фирма.

Јавноста беше запрепастена: 1.200.000 евра ќе плати „Комуналец“ на приватна фирма за чистење на смет.

Непосредно потоа, ВМРО-ДПМНЕ го повика градоначалникот Јаневски на одговорност и договорот беше раскинат.

Со несмасни потези, со цел брзо да се амнестира од одговорност, актуелната локална власт пред јавноста отвори редица прашања:

Дали градоначалникот Јаневски побарал одговорност, на пример од потписникот на договорот?

Каква е таа неодговорна управа на јавно претпријатие која може да потпише штетен договор кој подоцна е раскинат со интервенција на градоначалникот?

Ако не се огласеше опозицијата, што ќе ни се случеше?

Понатаму, дали постојат други штетни договори за кои јавноста не знае? Особено, ако се има предвид дека тендерите во Струмица често завршуват во фирми на блиски роднини на функционери, или пак, со години тендери добиват истите фирми.

Конечно, дали градоначалникот на Струмица, Јаневски е последната институција што реагира, односно, дали се преземат мерки од други надлежни локални и државни институции?

Почитувани, нашата задача добиена од граѓаните како опозиција, ја сфаќаме одговорно.

СДСМ веќе 15 години ја управува општина Струмица и затоа одговорно и сериозно работење значи: прифаќање на грешките и оставки.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Глувонемото дете кое беше врзувано за радијатор во Бања Банско, ќе добие 18.000 евра отштета од државата за нечовечно постапување

Глувонемото дете кое беше врзувано за радијатор во Бања Банс…

Јан 23, 2020 Вести

Државата треба да му плати отштета во износ од 18.000 евра на 8-годишното дете Л.Р. кое Народниот правобранител при ненадејна посета го најде врзано с...

Со кучиња трагачи се бара исчезнатата Марија Брзакова од Босилово

Со кучиња трагачи се бара исчезнатата Марија Брзакова од Бос…

Јан 23, 2020 Струмица

Веќе пет дена семејството на 28-годишната Марија Брзакова од Босилово, струмичко, нема сознанија каде би можела да биде младата жена, која во саботата...

Реакција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на ОО на СДСМ Струмица

Реакција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ на прес конференцијата на ОО на…

Јан 23, 2020 Вести

„Последниот прес на СДСМ во Струмица покажува дека во редовите на партијата на власт, владее паника. На прес конференција се фалат со покачени плати в...

Неколку населени места во општина Ново Село денеска без струја 12:30 до 15:30 часот

Неколку населени места во општина Ново Село денеска без стру…

Јан 22, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека денеска (среда, 22 јануари), од 12:30 до 15:30 часот без електрична енергија ќе бидат населените мес...

БИРОСЕФ Струмица вработува

БИРОСЕФ Струмица вработува

Јан 22, 2020 Веб Билборд

Компанијата „БИРОСЕФ“ од Струмица има потреба од бравари, електричари и општи работници. За аплицирање испратете CV на info@birosafe.com. Подетални ин...

Сениорската екипа на Пандев подмладена со уште тројца фудбалери од својата школа

Сениорската екипа на Пандев подмладена со уште тројца фудбал…

Јан 21, 2020 Вести

Фудбалскиот клуб „Академија Пандев“ од Струмица информира дека продолжува со потпишување на професионални договори со млади фудбалери кои произлегуваа...

Каролина Дончева од струмичкото СДСМ: Позитивна политика, подобрен семеен буџет

Каролина Дончева од струмичкото СДСМ: Позитивна политика, по…

Јан 21, 2020 Вести

Каролина Дончева, член на Извршниот одбор на Општинската организација на СДСМ во Струмица, вели дека по заслуга на прогресивните политики кои ги спров...

Исчезната 28-годишна жена од Босилово

Исчезната 28-годишна жена од Босилово

Јан 21, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 15 часот во Полициската станица во Струмица, Б.Б. (29) од Босилово пријавил дека од нивниот семеен дом во Боси...