Сречко Гунчев постави изложба на фотографии создадени преку неговиот објектив

Среда, 11 Декември 2019

Од синоќа во фоајето на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, познатиот струмички фотограф, Сречко Гунчев постави изложба на негови 40 фотографии, создадени во изминатите 40 години.

„Ова е моја петта самостојна изложба по повод мтри моиои три јубилеи кои ги славам ова година, и тоа, 60 години од моето раѓање, 30 години дружење со фотографијата и 25 години како вработен во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица. На изложбата се застапени фотографии на различни теми, од пејзажи, градот Струмица, инсекти, портрети црно-бела фотографија, улична фотографија, мртва природа, овошки и разни други теми“ – кажа Сречко Гунчев.

Изложбата е во рамките на одбележувањето на патрониот празник на градот Струмица, Светите Петнаесет Тивериополски свештеномаченици, а ја отвори градоначалникот на Струмица, Коста Јaневски.

Сречко Гунчев е самостоен фотограф, вработен во Центарот за култура во Струмица. Од почетокот на своето вработување во 1994 година, па до денес, ги има фотографирано сите театарски претстави и културни настани кои се одржуваат во оваа национална установа.

Секоја година тој ги овековечува со фотографии и Струмичкиот карневал, Фестивалот за камерен театар „Ристо Шишков“, „Струмица Опен фестивал“ и многу други културни, забавни и спортски настани.

Неговите фотографии се користени за изработка на плакати, флаери, каталози, монографии и слично. Неговата посветена работа е признаена и наградена во 2017 година со доделување на Годишната општинска награда „Свети Петнаесет Тивериополски свештеномаченици“. Досега има учествувано на повеќе групни, но и самостојни изложби.

 

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Со пари од ЕУ, Општина Струмица ќе набави специјално возило за заштита од пожари и поплави

Со пари од ЕУ, Општина Струмица ќе набави специјално возило …

Сеп 22, 2020 Вести

Повеќенаменско возило со голема проодност за реакција при пожари и поплави со цел да се заштити населението и спречување на ризиците и ублажат последи...

ВИДЕО: Тепачка пред Основниот суд во Струмица

ВИДЕО: Тепачка пред Основниот суд во Струмица

Сеп 21, 2020 Вести

Утрово околу 10:00 часот повеќе лица учествувале во физичка пресметка на тротоарот пред влезот во Основниот суд во Струмица. Од СВР Струмица информира...

Полициски службеници од СВР Струмица делеа едукативен материјал по повод „Европската недела на мобилност“

Полициски службеници од СВР Струмица делеа едукативен матери…

Сеп 21, 2020 Вести

Вчера во попладневните часови кај чешмичката во Градскиот парк во Струмица, Секторот за внатрешни работи преку Отсекот за превенција и Полициската ста...

Утре во неколку села во струмичко ќе има прекин на електричната енергија

Утре во неколку села во струмичко ќе има прекин на електричн…

Сеп 21, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека за утре (вторник, 22 септември) е планирано прекин на електричната енергија во неколку населени мест...

Ќе се прави постмортем тест за украдениот пациент од Струмица

Ќе се прави постмортем тест за украдениот пациент од Струмиц…

Сеп 21, 2020 Вести

Директорката на Државниот санитарен и здравствен инспекторат, Ирина Сотирова Бухова потврди дека пациентот кој беше украден од струмичката болница ги ...

Нов инцидент во струмичката болница: Роднина нападна лекари по смртта на деветмесечно бебе

Нов инцидент во струмичката болница: Роднина нападна лекари …

Сеп 21, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Попладнево околу 16:00 часот на Детското одделение при струмичката болница починало деветмесечно дете од село Банско, а со правовремена интервенција н...

Двајца млади од Василево повредени во сообраќајка кај Василевската раскрсница

Двајца млади од Василево повредени во сообраќајка кај Василе…

Сеп 21, 2020 Вести

Вчера на патот Струмица – Радовиш, кај Василевската раскрсница се случила сообраќајка во која две лица се тешко повредени, информираат од СВР Струмица...

Струмица со двајца починати пациенти од ковид-19

Струмица со двајца починати пациенти од ковид-19

Сеп 21, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во Струмица денеска се евидентирани двајца починати пациенти со ковид-19 на возраст од 52 и 62 години, соопшти Министерството за здравство. Седум паци...