Општина Струмица му додели награда за животно дело на Перо Христов

Среда, 11 Декември 2019

Наградата за животно дело на општина Струмица, по повод празникот на градот Светите Петнаесет Тивериополски Свештеномаченици, ја доби естрадниот уметник Перо Христов за особен придонес во областа на музиката. Наградата на Христов му ја даде градоначалникот Коста Јаневски на денешната свечена седница на Советот на општина Струмица во Центарот за култура „Антон Панов“.

„Честувајќи ги ликовите и делата на Светите петнаесет тивериополски свештеномаченици и гледајќи ги работите од денешна временска рамка, станува нужно доследно да ги ползуваме вредностите кои ни се оставени во наследство. За градот во кој живееме секогаш треба да имаме добри намери и да бидеме упорни истите да изродат добри дела. И треба да знаеме дека Струмица на љубовта ќе ни возврати со љубов, на добрината ќе ни врати со добрина“- рече во своето обраќање градоначалникот Јаневски, по повод патрониот празник на градот.

Годишни награди на општина Струмица за 2019-та година им беа доделени на Томе Ефтимов, млад научник, постдокторски истражувач на Универзитетот „Стенфорд“ во Калифорнија, САД, на НУ Центар за култура „Антон Панов“ Струмица, која годинава го одбележува својот јубилеј -70 години постоење на Народниот театар, на Основното Музичко училиште „Боро Џони“ Струмица, на крводирателот Симеон Николов од Струмица со 160 пати дарување крв, на Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов синдром „Вера“ од Струмица, на Светлана Маџункова за особен придонес во областа на медицината, на Ристо Тасев за особен придонес во областа на новинарството и на Ице Биличев за особен придонес во областа на книжевноста.

Општина Струмица додели и специјално признание на Сибил Зутер Техада, амбасадорка на Швајцарија во Република Северна Македонија, за извонредната соработка и поддршка во реализација на значајни проекти.

На свечената седница, која се одржа во присуство на голем број граѓани, гости од црковниот, политичкиот и општествениот живот, претставници од дипломатскиот кор во Република Северна Македонија и други гости од земјата и странство, свој музички настап имаа хорот при СОУ „Јане Сандански“, Васил Гарванлиев и младите музичари од музичкото училиште „Боро Џони“, Ивана Мазнејкова и Лука Митев.

Во рамките на одбележувањето на празникот, вечерва во 19:00 часот е годишениот концерт на „Распеани струмичани“, а утревечер со концертот на Ленче и Горан Кукиќ со „Јупитер“ завршуваат активностите по повод патрониот празник на градот Струмица.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Утре од 09:00 до 11:30 часот во Старо Добрејци ќе има прекин на електричната енергија

Утре од 09:00 до 11:30 часот во Старо Добрејци ќе има прекин…

Авг 05, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 6 август), од 09:00 до 11:30 часот без електрична енергија ќе останат корисниците во...

Лажна вест е дека МВР распишало оглас за вработување 500 полицајци

Лажна вест е дека МВР распишало оглас за вработување 500 пол…

Авг 05, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги демантира објавите на „Алфа“ и „СкопјеИнфо“, но и на многу други веб портали кои ја преземале веста, дека од ден...

И денеска во Струмица регистриран нов заразен со ковид-19

И денеска во Струмица регистриран нов заразен со ковид-19

Авг 05, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1507 тестирања, а регистрирани се 88 нови случаи со ковид-19, меѓу кои и едно лице во Струмица. Министерството за ...

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија во реонот Хамзали

Утре од 08:30 до 15:30 часот прекин на електричната енергија…

Авг 04, 2020 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (среда, 5 август), во периодот од од 08:30 до 15:30 часот без електрична енергија ќе бидат кори...

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 22-ца

Во Струмица регистриран нов случај со ковид-19, активни се 2…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи со ковид-19. По градови...

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затворени

Грчкитe гранични премини „Дојрани“ и „Ники“ остануваат затво…

Авг 04, 2020 Вести

Министерството за внатрешни работи ги известува граѓаните дека до граничните служби на граничните премини „Стар Дојран“ и „Меџитлија“ од страна на грч...

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу кои и 42-годишен струмиченец

Сообраќајка на патот Радовиш – Штип, двајца повредени, меѓу …

Авг 02, 2020 Вести

Синоќа околу 02:00 часот после полноќ се случила сообраќајка на патот Радовиш - Штип, во која две лица се повредени, штипјанец и струмичанец. „На 02...

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија денеска 166 нови случаи

Уште еден заразен со ковид-19 во Струмица, во Македонија ден…

Авг 02, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа направени се 1419 тестирања, а регистрирани се 166 нови случаи на ковид-19, информираат од Министерството за здравство. Најмногу...