Во СВР Струмица одбележан Денот на полициската превенција

Петок, 06 Декември 2019

По повод Денот на полициската превенција 9-ти декември, во рамките на активностите на Отсекот  за превенција при СВР Струмица, денеска во Полициската станица во Струмица, се одржа годишна средба на полициски службеници заедно со ученици од основните училишта „Сандо Масев“ од Струмица и „Атанас Нивичански“ од Висока Маала, општина Василево.

На средбата беа презентирани реализираните проекти во областа на превенцијата, како во намалување на малолетничкото насилство, спречување на малолетничката деликвениција и зголемување на безбедноста во сообракајот на младата популација.

Децата од двете училишта пред гостите рецитираа песнички на тема сообраќај, полиција, а од страна на секретарот на Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата, Владимир Лазарев, добија флуросценти елеци, кои во овој временски период, во овие временски услови ќе им бидат најпотребни, поради намалена видливост на улиците, облачното време и претставуваат најризична категорија учесници во сообраќајот.

Владимир Лазарев вели дека оваа година Републичкиот совет за безбедност на сообраќајот на патиштата во соработка со Секторите за внатрешни работи и општините, реализираше голем број на едукативни кампањи низ целата држава, се со цел зголемување на безбедноста во сообраќајот.

„Се намалува бројот на загинати во сообраќајни несреќи. Ако минатата година имавме 166 загинати лица во сообраќајни несреќи, годинава таа бројка изнесува 133 лица“ – кажа Лазарев.

Хризантема Рендевска, началник на Отсекот за превенција најави дека кампањите продолжуваат и во наредниот период. Веќе во вторник, со поддршка на Републичкиот совет и Општинскиот совет за безбедност во сообраќајот на патиштата, ќе се реализираат активности во основните училишта „Св. Кирил и Методиј“ во Дабиље, „Никола Вапцаров“ и „Маршал Тито“ во Струмица.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше опожарена куќа и земјоделска површина

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше о…

Авг 07, 2020 Вести

СВР Струмица денеска информираше за пожарот кој во средата попладне се случи во селото Гечерлија. Според информацијата, опожарена била куќа во изград...

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна колонија, но без странски уметници

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна коло…

Авг 07, 2020 Вести

Традиционалната меѓународна Струмичка ликовна колонија и годинава ќе се одржи, но без странските уметници, поради ситуацијата со пандемијата. Ќе учест...

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, 62 л/м², попладне невреме со силен ветер и појава на град

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, …

Авг 07, 2020 Вести

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Струмица, 62 л/м², во Прилеп 54, Скопје 50, П...

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струмица“

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струм…

Авг 07, 2020 Вести

Најдобриот тренер во македонската одбојкарска лига, струмичанецот Кире Ричлиев го продолжи договорот за соработка со ОК „ЏИО Струмица“. По потпишув...

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква приказна

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква прика…

Авг 06, 2020 Вести

Во недела започнува деветтото издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“ и ќе трае до 3 септември. Ќе се реализираат 20 бесплатни настани распоредени во...

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски кампањи за подигање на свеста кај струмичани за одредени проблеми

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски …

Авг 06, 2020 Вести

Центарот за истражување и анализи НОВУС од Струмица во рамките на проектот „Волонтерство – надеж за иднината“, кој е финансиран од Цивика Мобилитас, о...

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со видео спот

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со…

Авг 06, 2020 Магазин

Струмичанецот Васил Гарванлиев синоќа на неговиот официјален YouTube канал ја објави најновата песна и видеозапис за „ПриКазна“. Ова е негов втор про...

Избувна пожар во стара куќа во Гечерлија, гореше и депонијата кај Добрашинци

Избувна пожар во стара куќа во Гечерлија, гореше и депонијат…

Авг 05, 2020 Вести

Денеска напладне повторно избувна пожер во депонијата кај Добрашинци, се прошири и на околниот рид, а силниот ветар го ширеше и кон акумулацијата „Тур...