ВМРО-ДПМНЕ бара наместо новогодишно украсување, градот Струмица со парите да купи амбулантно возило

Вторник, 03 Декември 2019

Александар Донев од струмичкото ВМРО-ДПМНЕ, денеска на прес конференција побара Општина Струмица парите за Новогодишно украсување на градот да ги пренамени за купување амбулантно возило за Струмичката болница.

Интегрален текст од прес конференцијата:

„Централното градско подрачје на град Струмица секоја година добива новогодишно украсување. Општина Струмица улиците и булеварите ги украсува со светлечки елементи, голема елка и лампиони. Но, она што секако по малку изненадува е сумата пари што се троши за украсување.

Оваа година Општина Струмица ќе инвестира околу 35.000 евра или безмалку 2.200.000 денари. Да потсетиме: само минатата година оваа сума беше 2,5 милиони денари.

Секој би се согласил дека украсувањето е добро и дека за повеќе пари секогаш може и подобро.

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ смета дека во моментот во државата се налага потреба од вложување во поважни и итни работи како што се здравството и социјалатa.

Предлагаме алокација на оваа сума средства за набавка на амбулантно возило. Амбулантното возило да биде подарено на јавна здравствена установа во општина Струмица.

Ваквиот чин ќе покаже дека власта се соочи со реалноста во државата, посебно со состојбата во здравството и, работи на подобрување на условите за вработените и пациентите“ – кажа Александар Донев, претседател на ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Општина Струмица објави препораки за загадувањето на воздухот по надминување на прагот во два последователни дена

Општина Струмица објави препораки за загадувањето на воздухо…

Јан 27, 2020 Вести

Општина Струмица на својата веб страница објави препораки од градоначалникот Коста Јаневски, во врска со надминување на праг за информирање на граѓани...

„ЏИО Струмица“ ја промовира одбојката во училиштата под покровителство на Европската одбојкарска федерација

„ЏИО Струмица“ ја промовира одбојката во училиштата под покр…

Јан 27, 2020 Вести

Дваесеттина ученици имаа можност да бидат дел од теоретската и практична настава по одбојка во Спортската сала „Партизан“, во организација на Одбојкар...

Одложено рочиштето за последното судење за убиството на струмичанецот чие тело беше фрлено во браната „Турија“

Одложено рочиштето за последното судење за убиството на стру…

Јан 27, 2020 Вести

Последното рочиште од судскиот процес против 54-годишниот Марјанчо Велев од Добрејци, струмичко, кој е обвинет за убиство извршено на 7 мај минатата г...

Изгаснат е пожарот кој зафати реон помеѓу селата Банско и Габрово

Изгаснат е пожарот кој зафати реон помеѓу селата Банско и Га…

Јан 27, 2020 Вести

Пожарот кој вчера избувна меѓу селата Банско и Габрово и зафати површина од еден хектaр целосно е изгаснат синоќа, информираат од Противпожарна единиц...

Застрелан ловџија кај Раборци, со тешки повреди пренесен на клиниката во Скопје

Застрелан ловџија кај Раборци, со тешки повреди пренесен на …

Јан 27, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 08:00 часот на местото викано „Чепели“, атар на село Раборци, струмичко, од ловџиска пушка бил погоден 64-годи...

Пожар помеѓу Банско и Габрово, се шири во правец на Моноспитовско блато

Пожар помеѓу Банско и Габрово, се шири во правец на Моноспит…

Јан 26, 2020 Вести

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека денеска напладне избувнал пожар во реонот помеѓу селата Банско и Габрово. Петмина пожарникари...

Втор протест во Старо Коњарево против сеча на шумата и пробивање на шумски пат

Втор протест во Старо Коњарево против сеча на шумата и проби…

Јан 26, 2020 Вести

Педесеттина граѓани денеска се собраа на сретсело во Старо Коњарево за да го искажат нивното несогласување со изградбата на шумски пат за сеча на огре...

Академија Пандев ремизираше против руска Балтика

Академија Пандев ремизираше против руска Балтика

Јан 26, 2020 Вести

Тимот на Академија Пандев го помина нерешено вториот контролен натпревар од подготвителниот период со Балтика, клуб кој се натпреварува во второто по ...