Триесеттина деца и млади со попреченост продефелираа на Модната ревија „Убави сме, свои сме“

Понеделник, 02 Декември 2019

Полна сала народ, среќни, но и емотивни лица, од различни возрасти, возбудени деца, пресреќни што беа во улога на манекени, некои за прв пат, а некои по втор пат, а некој и по трет пат на третата манифестација, или модна ревија на деца со попреченост, насловена „Убави сме, свои сме“, што ја организираше Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов синдром „Вера“ од Струмица.

Хотелот „Сириус“ им ја отстапи свечената сала на овие млади и чисти души со искрено срце, да се претстават пред струмичани, но и граѓани од регионот. Сите беа облечени во креатции од различни бутици од Струмица и неколку градови од каде доаѓаа, а ги имаше од цела држава.

И нивните придружници, познати фаци ги имаше од секаде. Тука беа градоначалниците на Струмица и Валандово, Коста Јаневски и Перо Костадинов, сопругата на премиерот, Зорица Заева, од естрадата Васил Гарванлиев, Ленче и Горан Кукиќ, Александра Јанева, Игор Ангелов, Томе Лазаров со својата ќерка Вања ја отворија манифестацијата со песна и придружба на познатото девојче со даунов синдром, Верче Туфекчиева. Во придружба на децата со попреченост беа и директорката на музичкото училиште „Боро Џони“ во Струмица, Клара Патарова, бизнисменот Наско Пишев, сопственик на рафинеријата за масло „Ал-Макс“ од Струмица, д-р Кристијан Костов, директор на Градската Општа болница „8-ми Септември“ во Скопје, стилистот Марјан Петров, сопственик на „Hair studio MAGIC“, одбојкарките на ОК „Наковски Волеј“ и уште многу други, заедно со триесеттина деца и млади со попреченост. Сите тие испратија порака дека под оваа небо сите сме исти и еднакви и посакаа свет без различности.

Свечената сала на хотелот „Сириус“ огромна, но сепак беше мала сала за оваа манифестација и претесна за толку народ кој дојде да ја даде поддршката на овие деца, но и на нивните родители. Градоначалникот, отворајќи ја манифестацијата вели дека треба да размислуваме за некоја поголема сала за оваа прекрасна манифестација „Убави сме, свои сме“, која веќе станува традиционална во пресрет на светскиот Ден на лицата со попреченост, 3-ти декември.

Анче Туфекчиева, упати голема благодарност до сите учесници, но и до компании и општините Струмица и Валандово за големата поддршка, оти децата со попреченост заслужуваат внимание и простор да ги истакнат своите квалитети, но потребна е поддршка и подадена рака.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Изборот на 15 јули е помеѓу силна економија – шанса за младите или шанса за ново богатење на ВМРО-ДПМНЕ и бркање на младите, вели Костадинов

Изборот на 15 јули е помеѓу силна економија – шанса за млади…

Јул 06, 2020 Избори 2020

Во изминатите три години реализиравме голем број на мерки и политики со кои ја зголемивме понудата на работни места и го олеснивме патот до прво врабо...

Ново име на македонска поп сцена – струмичанката Сања Димова со своето првенче „Знам да кажам не“

Ново име на македонска поп сцена – струмичанката Сања Димова…

Јул 05, 2020 Магазин

На македонската забавна музичка сцена се појавува ново име, 19-годишната струмичанка Сања Димова. Иако уште од мало дете е со музиката, живее во музич...

Се издава стан во центарот на Струмица

Се издава стан во центарот на Струмица

Јул 05, 2020 Веб Билборд

Се издава стан од 60 м² во центарот на Струмица, спроти малиот Градски парк. Подетални информации на: 072/250-200...

Заев: Покажавме дека можеме многу подобро од ВМРО-ДПМНЕ, кои знаат само да земаат од граѓаните

Заев: Покажавме дека можеме многу подобро од ВМРО-ДПМНЕ, кои…

Јул 05, 2020 Избори 2020

Време е за нови инвестиции, време е за нови иницијативи, за нови успеси на кои се обврзуваме и пред граѓаните и пред нашата економија, порача на прес-...

Актерот Стојан Велков Трн со молк протестира на плоштадот во Струмица, гневен на институциите околу изградба на рудникот кај Иловица

Актерот Стојан Велков Трн со молк протестира на плоштадот во…

Јул 05, 2020 Вести

Еден час, со транспарент во раката, со залепена уста, на плоштадот во Струмица, познатиот актер и еден од најгласните говорници против отворањето на р...

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коронавирус, и денеска Скопје со најмногу заболени 64 лица

Едно лице во Струмица е регистриран како новозаразен со коро…

Јул 04, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа се направени 1296 тестирања, а регистрирани се 147 нови случаи на ковид-19. Во Скопје 64, Тетово 16, Гостивар 9, Куманово 8, Стр...

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домашно“ со објаснување што се спаѓа во домашни производи

Министерството за финансии изработи прирачник „Купувам домаш…

Јул 04, 2020 Вести

Со цел стимулирање на купување домашни производи, а со тоа и поддршка на македонското стопанство во услови на COVID-19 кризата, домашната платежна кар...

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевски, носители на режимот, вели кандидатот за пратеник од СДСМ, Костадин Костадинов

Сите носители на листите на ВМРО-ДПМНЕ се носители на Груевс…

Јул 04, 2020 Избори 2020

Кандидатот за пратеник во Изборната единица 4 од Коалицијата „Можеме“, предводена од СДСМ, Костадин Костадинов вели дека сите носители на листите на В...