Советници во Советот на општина Струмица реагираат на склучениот договор за собирање смет на „Комуналец“

Недела, 01 Декември 2019

Сашо Милковски од Коалицијата „За подобра Македонија“, заедно со членовите на Советот на општина Струмица од оваа коалиција, денеска пред управната зграда на ЈПКД „Комуналец“ одржаа прес конференција на која реагираат на склучениот договор за собирање на смет што го направи јавното комунално претпријатие со приватна фирма.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Советничката група на Коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска пред управната зграда на јавното претпријатие „Комуналец“ од Струмица го изразува незадоволството на граѓаните од досега невиден скандал.

Станува збор за веќе објавениот договор со кој, замислете „Комуналец“ од Струмица за 1.200.000 евра со договор ангажира приватна фирма за собирање на смет.

Дискутабилната причина за овој скандален чин, директорот на претпријатието со лесно ја објаснува: дотраеност на возилата на јавното претпријатие и широкиот регион за чистење.

Граѓаните се прашуват: Дали е нормално јавното претпријатие чија основна дејност е да го чисти сметот, да ги предаде своите работни обврски на друго правно лице на сметка повторно на граѓаните?

Со половина илјада вработени јавното комунално претпријатие ќе ги предаде своите работни задачи на друго, очигледно поефикасно правно лице.

Дали е нормално друга фирма да има подобра механизација од специфичен тип и заради кои активности веќе ја поседува таа механизација, и особено надлежните да утврдат кога ја набавила?

Да потсетиме: пред одредено време покачена е цената на водата, пред одредено време се согласивме на нов кредит заради менување на броилата, а ваму испаѓа дека сме имале пари дури и за приватни фирми.

Во оваа општина започна, и веќе 15 години се случува еден процес на финансиски поврзани садови, по системот „пола пие - пола на коњот му дава“.

Заради тоа се случува на државните тендери да се пријавува најчесто една група на фирми. Но, ова мора да престане и некој да сноси одговорност за неуспешно менаџирање.

Советничката група будно ќе ја следи оваа ситуација и ќе ги известува граѓаните, а ќе ја извести и меѓународната јавност за овој скандал.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 200 новозаболени во државата

Новозаболен со ковид-19 во Струмица, во последните 24 часа 2…

Авг 08, 2020 ФЛЕШ ВЕСТИ

Во последните 24 часа во Македонија, од направените 1828 тестирања, регистрирани се 200 нови лица позитивни на ковид-19, меѓу кои и едно лице во Струм...

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше опожарена куќа и земјоделска површина

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше о…

Авг 07, 2020 Вести

СВР Струмица денеска информираше за пожарот кој во средата попладне се случи во селото Гечерлија. Според информацијата, опожарена била куќа во изград...

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна колонија, но без странски уметници

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна коло…

Авг 07, 2020 Вести

Традиционалната меѓународна Струмичка ликовна колонија и годинава ќе се одржи, но без странските уметници, поради ситуацијата со пандемијата. Ќе учест...

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, 62 л/м², попладне невреме со силен ветер и појава на град

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, …

Авг 07, 2020 Вести

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Струмица, 62 л/м², во Прилеп 54, Скопје 50, П...

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струмица“

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струм…

Авг 07, 2020 Вести

Најдобриот тренер во македонската одбојкарска лига, струмичанецот Кире Ричлиев го продолжи договорот за соработка со ОК „ЏИО Струмица“. По потпишув...

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква приказна

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква прика…

Авг 06, 2020 Вести

Во недела започнува деветтото издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“ и ќе трае до 3 септември. Ќе се реализираат 20 бесплатни настани распоредени во...

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски кампањи за подигање на свеста кај струмичани за одредени проблеми

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски …

Авг 06, 2020 Вести

Центарот за истражување и анализи НОВУС од Струмица во рамките на проектот „Волонтерство – надеж за иднината“, кој е финансиран од Цивика Мобилитас, о...

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со видео спот

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со…

Авг 06, 2020 Магазин

Струмичанецот Васил Гарванлиев синоќа на неговиот официјален YouTube канал ја објави најновата песна и видеозапис за „ПриКазна“. Ова е негов втор про...