Испечатете ја страната

Струмичките средношколци освоија 36 медали на Светскиот ученички куп во Хаг, деветмина се пласираа во финалето на Јеил Универзитетот

Вторник, 24 Септември 2019

Голем успех оваа лето на струмичките средношколци на полуфиналето од Светскиот ученички куп по англиски јазик, кој се одржа од 22 до 26 јули во Хаг, Холандија.

Тринаесетте ученици од трите средни општински училишта од Струмица, „Јане Сандански“, „Никола Карев“ и Димитар Влахов“ се вратија со 36 освоени медали, злато, сребро и бронза, а девет од нив, три тимови се пласираа во финалната рунда која ќе се одржи од 8 до 13 ноември на Јеил Универзитетот во Њу Хевн, САД.

Младите Македонци се натпреваруваа во различни категории со своите врсници од 50 држави, а ги имаше околу 1900 ученици и успееја да продолжат во финалното натпреварување. Но дали ќе продолжат сите, професорката Верица Јанкова вели дека тешко, проблем им се финансиите, бидејќи учеството таму чини многу пари, ќе се сведе на родителите кои се во можност.

„Ние ќе се обидеме да побараме помош и од општината, за да се олесни учеството, бидејќи навистина многу чини, а целиот терет е на добрата волја на родителите кои сакат да инвестираат во нивните деца. Трета година е оваа, како учествуваме на престижниот Светски ученички куп, досега сме ја имале поддршката, во рамките на своите можности и од градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и од Советот на општината, а со финансиски средства ни помогнале и директорите на СОУ „Јане Сандански“ и СОУ „Никола Карев“, во рамките на можностите од училишниот буџет“ – вели професорката Верица Јанкова, која на оваа натпреварување беше прогласена за „Ментор на годината 2019“ и доби пехар, а го добија само четири ментори од целиот свет.

За жал само четири ученици ќе одат на Јеил, поради тие финансиски проблеми, Сара Заева и Светлана Иванова од СОУ „Јане Сандански“, Симона Крстева од СОУ „Димитар Влахов“ и Михаил Шумаров од СОУ „Никола Карев“.

Ученичката Бојана Витанова која се пласира во финалната рунда, нема да може да оди во САД да ги покаже своите квалитети на Јеил Универзитетот. Таа апелира до општината и Министерството за образование да се осврнат повеќе на интернационалните натпреварувања, да ги поддржат финансиски учениците кои се избориле да стигнат до таму и да бидат забележани нивните трудови и на тоа поле, а не само на локално и државно ниво.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

Галерија

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Одбојкарскиот репрезентативец Ристо Николов најдобар спортист на Струмица за 2019-та

Одбојкарскиот репрезентативец Ристо Николов најдобар спортис…

Јан 25, 2020 Вести

Одбојкарот Ристо Николов од ОК „ЏИО Струмица“ и член на македонската одбојкарска репрезентација е избран за најдобар спортист на Струмица за 2019-та г...

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица

Утре продолжува акцијата за кроење на дрворедите во градот С…

Јан 25, 2020 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека утре (недела, 26 јануари), продолжуваат со акцијата за кроење на дрворедите во градот Струмица. Се започнува од ...

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брзакова

И ловџиите се вклучија во потрага на 28-годишната Марија Брз…

Јан 25, 2020 Вести

Утрово од пред општинската зграда на Општина Босилово, голем број ловџии и граѓани се приклучија на полициските службеници во потрага на исчезнатата М...

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подготовки во Анталија, Турција

Фудбалерите на „Академија Пандев“ утре заминуваат на подгото…

Јан 24, 2020 Вести

Сениорскиот тим на ФК „Академија Пандев“ од Струмица утре заминува на подготовки во Анталија, Турција, каде ќе бидат до 7 февруари. Договорени се пет...

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иновативни идеи на Регионалниот бизнис центар

Во Струмица се одржа работилница за идентификација на иноват…

Јан 24, 2020 Вести

Регионалниот бизнис центар при Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во канцелариите на Центарот во Струмица, организираше работилница за...

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од утре и ловџиите ќе се вклучат во потрага по неа

Нема ни трага од исчезнатата Марија Брзакова од Босилово, од…

Јан 24, 2020 Вести

Нема трага од 28-годишната Марија Брзакова од Босилово, која исчезна во саботата во утринските часови. Полициски службеници ја барат низ Струмичкиот р...

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен е од слобода

Напаѓачот на девојката, но и на полицаец е малолетник, лишен…

Јан 24, 2020 Вести

СВР Струмица информира дека вчера околу 14:00 часот лишен е од слобода малолетник од селото Просениково, кој завчера околу 18:45 часот во близина на с...

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Прегазил двајца пешаци во центарот на Струмица и побегнал

Јан 24, 2020 Вести

Вчера во 14:30 часот на крстосница од булевар „Маршал Тито’’ и улицата „Ленинова’’ во Струмица, едно возило удрило во пешаците М.Б. (61) од Радовиш и ...