Струмичките средношколци освоија 36 медали на Светскиот ученички куп во Хаг, деветмина се пласираа во финалето на Јеил Универзитетот

Вторник, 24 Септември 2019

Голем успех оваа лето на струмичките средношколци на полуфиналето од Светскиот ученички куп по англиски јазик, кој се одржа од 22 до 26 јули во Хаг, Холандија.

Тринаесетте ученици од трите средни општински училишта од Струмица, „Јане Сандански“, „Никола Карев“ и Димитар Влахов“ се вратија со 36 освоени медали, злато, сребро и бронза, а девет од нив, три тимови се пласираа во финалната рунда која ќе се одржи од 8 до 13 ноември на Јеил Универзитетот во Њу Хевн, САД.

Младите Македонци се натпреваруваа во различни категории со своите врсници од 50 држави, а ги имаше околу 1900 ученици и успееја да продолжат во финалното натпреварување. Но дали ќе продолжат сите, професорката Верица Јанкова вели дека тешко, проблем им се финансиите, бидејќи учеството таму чини многу пари, ќе се сведе на родителите кои се во можност.

„Ние ќе се обидеме да побараме помош и од општината, за да се олесни учеството, бидејќи навистина многу чини, а целиот терет е на добрата волја на родителите кои сакат да инвестираат во нивните деца. Трета година е оваа, како учествуваме на престижниот Светски ученички куп, досега сме ја имале поддршката, во рамките на своите можности и од градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски и од Советот на општината, а со финансиски средства ни помогнале и директорите на СОУ „Јане Сандански“ и СОУ „Никола Карев“, во рамките на можностите од училишниот буџет“ – вели професорката Верица Јанкова, која на оваа натпреварување беше прогласена за „Ментор на годината 2019“ и доби пехар, а го добија само четири ментори од целиот свет.

За жал само четири ученици ќе одат на Јеил, поради тие финансиски проблеми, Сара Заева и Светлана Иванова од СОУ „Јане Сандански“, Симона Крстева од СОУ „Димитар Влахов“ и Михаил Шумаров од СОУ „Никола Карев“.

Ученичката Бојана Витанова која се пласира во финалната рунда, нема да може да оди во САД да ги покаже своите квалитети на Јеил Универзитетот. Таа апелира до општината и Министерството за образование да се осврнат повеќе на интернационалните натпреварувања, да ги поддржат финансиски учениците кои се избориле да стигнат до таму и да бидат забележани нивните трудови и на тоа поле, а не само на локално и државно ниво.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Водоча е пронајдена жената која беше пријавена за исчезната

Во Водоча е пронајдена жената која беше пријавена за исчезна…

Ное 16, 2019 Вести

СВР Струмица информира дека на 15.11.2019 во Полициска станица Струмица, Д.А. (60) од село Дабиле пријавил дека од домот се одалечила неговата ќерка С...

Исчезната е 34-годишна струмичанка, полицијата ја бара

Исчезната е 34-годишна струмичанка, полицијата ја бара

Ное 15, 2019 Вести

Од утрово е исчезната 34-годишната струмичанка С.А. Според информациите од нејзиното семејство последен пат е видена околу 9 часот на плоштадот во Стр...

ИНТЕРВЈУ со Виолета Врешкова Накова, сопственичка на Струмичкиот бренд за здрава храна „ВИОНА“

ИНТЕРВЈУ со Виолета Врешкова Накова, сопственичка на Струмич…

Ное 15, 2019 Магазин

Првата специјализирана продавница за здрава и органска храна во Струмица - „ВИОНА“, која се наоѓа во зградата до Основниот суд, утре ја одбележува 6-т...

Прекин на водоснабдувањето на неколку улици во градот поради настанат дефект на водоводна цефка

Прекин на водоснабдувањето на неколку улици во градот поради…

Ное 15, 2019 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека поради настанат дефект на водоводна цефка, од утрово во прекин е водоснабдувањето на улицата „Елка Јанкова“ до по...

Средношколци од Струмица освоија пет златни и три сребрени медали на Светскиот ученички куп во САД

Средношколци од Струмица освоија пет златни и три сребрени м…

Ное 14, 2019 Вести

Ученици од струмичките средни училишта оваа недела по трет пат ја претставуваа Македонија на финалето од Светскиот ученички куп, кој се одржува на Уни...

Промовиран проектот за медиумска писменост на Здружението „Скај Плус“

Промовиран проектот за медиумска писменост на Здружението „С…

Ное 14, 2019 Вести

Средношколци, професори по македонски јазик и новинари од Струмица на синоќешната интерактивна средба се запознаа со идните активности кои ќе бидат кл...

Лекарите го одбележаа празникот на вечните лекари Св. Козма и Дамјан

Лекарите го одбележаа празникот на вечните лекари Св. Козма …

Ное 14, 2019 Вести

Традиционално во дворот на Струмичката болница, лекарите и медицинскиот персонал го одбележуваат празникот Св. Козма и Дамјан - вечните лекари на болн...

Перо Христов одржа концерт за 50-те години успешна кариера со трајни вредности

Перо Христов одржа концерт за 50-те години успешна кариера с…

Ное 13, 2019 Вести

Ретко се прави ваков јубилеј, во бракот се вели „златна свадба“, во естрадните води да бидеш 50 години е успешна кариера со трајни вредности. Перо Хри...