Против осум угостителски објекти покрената прекршочна пријава од полицијата за пуштање гласна музика, пронајдени малолетници кои пиеле алкохол

Понеделник, 08 Јули 2019

Струмичката полиција до Основниот суд во Струмица покрена прекршочни пријави против 8 угостителски објекти од Струмица, каде се констатирани прекршок по член 8 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир - пуштање гласна музика. Тие ќе се соочат со парична казна која се движи од 500 до 1000 евра во денарска противвредност и плус 200 до 500 евра за одговорното лице на угостителскиот објект.

Од СВР Струмица апелираат до сопствениците на угостителските објекти, кафулиња, дискотеки, ноќни барови и други, да внимаваат на силината на музиката што ја пуштаат во нивните локали или ја свират музички групи.

Секторот за внатрешни работи - Струмица, во рамките на своите надлежности во текот на месец јуни и почетокот на овој месец презеде интензивни мерки и активности самостојно или во содејство со надлежни инспекциски служби, имајќи ја во предвид зголемената раздвиженост во угостителските објекти, пред се во кафулињата, на летните тераси и во дискотеките, во кои забележително е присуството на млади, посебно во вечерните часови.

Активностите на полициските службеници беа насочени на присуството на малолетници во угостителски објекти после 24:00 часот, точењето алкохолни пијалоци на малолетни лица и прегласната музика која неретко ги вознемирува граѓаните, а пред се оние што живеат во близина на угостителските објекти. Активностите пак на инспекциските служби беа насочени на неиздавање фискални сметки, неводење книга за дневни финансиски извештаи…

На подрачјето Полициската станица Струмица, при контрола во угостителските објекти, во 6 угостителски објекти констатирани се 6 прекршока по член 21 од Законот за прекршоци против јавниот ред и мир - овозможување присуство на малолетници подоцна од 24:00 часот.

Секторот за внатрешни работи - Струмица, апелира, угостителите да не дозволуваат присуство на малолетници во угостителските објекти по 24:00 часот, ниту да ги послужуваат со алкохолни пијалаци.

При извршените контроли во угостителските објекти на подрачјето на Полициската станица Струмица, покрај констатираните прекршоци во 3 угостителски објекти откриени се 3 кривични дела „точење алкохолни пијалоци на малолетници“, предвидени во член 204 од Кривичниот закон.

Во содејство пак со надлежни инспекциски служи во 4 угостителски објекти откриени се 4 прекршока, односно не води книга за дневни финансиски извештај, во 2 угостителски објекти констатирани се 2 прекршока, не издавање на фискална сметка, а во 1 угостителски објект констатиран е 1 прекршок од Законот за приватно обезбедување.

Ваквите интензивни мерки и активности на полициските службеници самостојно и во координација со надлежни инспекциски служби ќе продолжат да се реализират и во претстојниот период.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

На 24 јули во Струмичкиот регион ќе се изврши повторно прскање против комарци

На 24 јули во Струмичкиот регион ќе се изврши повторно прска…

Јул 16, 2019 Вести

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во соработка со осумте општини од регионот организира второ авио-третирање против комарци за оваа г...

Покрај езерцето се одржа Вечер на поезија со Владимир Мартиновски

Покрај езерцето се одржа Вечер на поезија со Владимир Мартин…

Јул 15, 2019 Вести

Вечерва во прекрасниот амбиент кај езерцето во големиот Градски парк во Струмица, во рамките на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“ се одржа традиционалната...

Струмичанецот Трајче Ѓоргиев запеја на фестивал во Молдавија, во октомври за прв пат и на „Макфест“

Струмичанецот Трајче Ѓоргиев запеја на фестивал во Молдавија…

Јул 15, 2019 Магазин

Прекрасниот вокал од Струмица, момчето кое го воодушевуваше Балканот за време на неговото учество на „Пинковите ѕвездички“, Трајче Ѓоргиев, настапи на...

За шест часа струмичката полиција казни 56 возачи за брзо возење

За шест часа струмичката полиција казни 56 возачи за брзо во…

Јул 15, 2019 Вести

Полициски служебници на СВР Струмица, вчера во периодот од 14:00 до 20:00 часот спровеле акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат возила...

ФОТО: Чисти и дезинфекцирани контејнери

ФОТО: Чисти и дезинфекцирани контејнери

Јул 15, 2019 Вести

Викендот екипи од ЈПКД „Комуналец” извршија поправка и дезинфекција на контејнерите за отпад во градот Струмица. Од комуналното претпријатие велат де...

Вечерва поезија со Владимир Мартиновски покрај езерцето во паркот

Вечерва поезија со Владимир Мартиновски покрај езерцето во п…

Јул 15, 2019 Вести

Вечерва во Струмица, со почеток од 21:00 часот, покрај езерцето во големиот Градски парк ќе се одржи традиционалната „Вечер на поезија“ од програмата ...

Од денеска стартува кампањата „Твоето незнаење чини живот“ за бесплатни курсеви на возачите

Од денеска стартува кампањата „Твоето незнаење чини живот“ з…

Јул 15, 2019 Вести

Црвениот крст на Македонија бесплатно ќе ги обучува граѓаните за укажување прва помош. Кампањата под мотото „Твоето незнаење чини живот“ наменета за ...

Една жена со тешки повреди во сообраќајка кај Банско

Една жена со тешки повреди во сообраќајка кај Банско

Јул 15, 2019 Вести

Вчера во 15:45 часот на крстосницата од локалните патишта за село Габрово - село Банско и село Муртино, струмичко, се случила сообраќајна незгода поме...