Маратонци од Португалија, Велика Британија, Словенија трчаа по улиците на Струмица, хуманитарно и за Томе Јанев

Понеделник, 10 Јуни 2019

Синоќа се трчаше по улиците на Струмица, отворен 8-от „Струмица ОПЕН фестивал“ со полумаратонот „Струмица на улица“, на кој точно 427 натпреварувачите трчеа на 5, 10 и 21 километар.

Ова е двојно повеќе натпреварувачи за разлика од минатата година, а учествуваа рекреативци и професионалци не само од Македонија, туку и од Велика Британија, Португалија, Словенија, Бугарија и Србија.

Од годинава овој маратон, кој по втор пат се одржа беше со хумана димензија. Претставниците на компаниите ЕВН, ВИП, Адиент, Жикол, Стопанска, Булевар Кафе, Проспера, Портланд, Мегантик, Power AD, Аутсорс Консалтинг Сервис и GoFit, трчаа и за младиот струмичанец Томе Јанев, за секој помина километар донираа по 10 денари и собраа вкупно 10.500 денари.

Хуманитарно трчаа и 20-тина ученици од тимот на наставничката Билјана Гунова од ООУ „Никола Вапцаров“.

„Драго ни е што бројот на учесници е дупло поголем од минатата година. Трчаа претставници на многу локални компании, многу рекреативци од Струмица и цела земја. Особено ни е драго што „Струмица на улица” во својата втора година од одржување имаше 50-тина интернационални учесници” - рече Миле Ѓеоргиев од „Културен забавен живот“, организатор на СОФ.

Еве ги најдобрите на полумаратонот „Струмица на улица 2019“:

21КМ - женски
прво место: Адријана Поп Арсова (АК Делта)

второ место: Билјана Кираџиева (AC Endurance - Скопје)
трето место: Миљана Ристиќ (АК Делта)
21КМ - машки
прво место: Деан Атанасов (Азимут Бугарија)

второ место: Александар Кираџиев ( AC Endurance - Скопје  )
трето место: Игор Јакимовски (АК Делта)
10КМ - женски
прво место: Силвана Вељуслиев

второ место: Марија Донева (Green Power)
трето место: Ивана Настовска (ОК Златоврв)
10КM - машки
прво место: Alasdair Coupar (NRC - NIKE + RUN CLUB), Велика Британија

второ место: Бојан Митев
трето место: Кико Нистров (АК Струмица)
5КМ - женски
прво место: Елена Даниловска
второ место: Сара Ромих (Словенија)
трето место: Лидија Марков (ААК Скобул)
5КМ - машки
прво место: Димитар Петровски

второ место: Ријат Шеипи (АК Лирија)
трето место: Тодор Анчев (АК Струмица)

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Љупче Дориев од „Академија Пандев“ најскап фудбалер во македонското првенство

Љупче Дориев од „Академија Пандев“ најскап фудбалер во макед…

Авг 17, 2019 Вести

Според „Трансфермаркт“, официјалниот сајт каде се вреднуваат фудбалерите по нивните настапи, Љупче Дориев од ФК „Академија Пандев“ од Струмица е еден ...

Кој ќе пее вечерва на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“

Кој ќе пее вечерва на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“

Авг 17, 2019 Магазин

Од 21:00 часот започнува втората финална вечер од 8-то издание на „Струмица ОПЕН фестивал“. Прв ќе настапи Дарио со едночасовен концерт, а по него во ...

ФОТО: Северина дојде во Скопје, доцна попладне е во Струмица

ФОТО: Северина дојде во Скопје, доцна попладне е во Струмица

Авг 17, 2019 Магазин

Балканската мега ѕвезда од Хрватска, Северина Вучковиќ пристигна во Скопје. Облечена во црвена латино сукња и ретро кошула од 50-тите, црно-бела комби...

Повредена 27-годишна жена на мопед, во сообраќајна незгода во Струмица

Повредена 27-годишна жена на мопед, во сообраќајна незгода в…

Авг 17, 2019 Вести

Вчера во 15:30 часот се случила сообраќајна незгода во Струмица на крстосницата од булеварот „Гоце Делчев“ и улицата „Климент Охридски“, помеѓу патнич...

Од вечерва ќе се тресе Струмичкиот плоштад, музика и забава до раните утрински часови - финале на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“

Од вечерва ќе се тресе Струмичкиот плоштад, музика и забава …

Авг 16, 2019 Вести

Се отвора големата опенфестовска сцена на плоштадот во Струмица. По концертите на малата сцена кај чешмичката, вечерва кулминација на годинашното 8-мо...

„Црвена Ружа“ го отвора 10-от маркет во новата населба во Струмица

„Црвена Ружа“ го отвора 10-от маркет во новата населба во Ст…

Авг 16, 2019 Маркетинг

Добро познатиот струмички бренд на маркети со над 30-годишна традиција „Црвена Ружа“, во среда, 21 август во 15:00 часот, го отвора својот 10-ти марке...

Горниот дел од градот Струмица е без вода, се работи на отстранување на дефект

Горниот дел од градот Струмица е без вода, се работи на отст…

Авг 16, 2019 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека од 13:00 часот се без вода жителите кои живеат во дел од високата зона на градот Струмица, односно на потегот од ...

Утврден идентитетот на „телото“ најдено во браната Турија, убиецот е истиот кој го уби и Ристо Илјашев

Утврден идентитетот на „телото“ најдено во браната Турија, у…

Авг 16, 2019 Вести

62-годишниот Александар Мицев од Струмица е лицето кое е пронајдено во резервоар за гориво во водите на браната Турија на 5-ти август, убиецот е истио...