Рускиот амбасадор во посета на Струмица, пред бистата на Гагарин ја одбележа годишнината од лансирањето на првиот руски вселенски брод

Петок, 12 Април 2019

Денеска во работна посета на Струмица беше амбасадорот на Руската Федерација, Сергеј Баздникин. Тој се сретна со градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, а ја посетија спомен бистата на првиот руски космонаут кој беше во вселената, Јуриј Гагарин, поставена во малото паркче спроти пазарот „Чешел“ во Струмица.

Поводот беше 58-годишнината од кога тогашниот Советски Сојуз го лансираше првиот вселенски брод „Восток-1“, со што Јуриј Гагарин стана првиот човек во вселената.

Градоначалникот Коста Јаневски и амбасадорот Сергеј Баздникин, положија цвеќе пред спомен бистата на Јуриј Гагарин, искажувајќи го доброто пријателство меѓу Руската Федерација и Општина Струмица.

„Бистата на Јуриј Гагарин која веќе 7 години го краси овој дел од Струмица, е само еден од многуте докази за доброто пријателство и соработка помеѓу Амбасадата на Руската Федерација и Општина Струмица. Се надевам дека таа соработка ќе ја негуваме и унапредуваме и во иднина“ – рече Јаневски.

За амбасадорот Баздникин, подвигот на Јуриј Гагарин не бил само моќен продор во истражувањето на вселената, туку и олицетворение на херојството и самопрегорот на рускиот народ, а летот на „Восток“ означил нова ера во историјата на цивилизацијата.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Манастирот „Св. Петнаесет“ ќе биде промовирана книгата „Светилници на светот – Македонски светители“

Во Манастирот „Св. Петнаесет“ ќе биде промовирана книгата „С…

Јун 20, 2019 Вести

Со благослов на Митополитот Струмички г. Наум, денеска (четврток, 20 јуни), со почеток во 19:00 часот во Манастирот „Свети Петнаесет Тивериополски све...

Утре во СОУ „Димитар Влахов“ ќе се полагаат квалификациони тестови за медицинска сестра

Утре во СОУ „Димитар Влахов“ ќе се полагаат квалификациони т…

Јун 20, 2019 Вести

Утре во СОУ „Димитар Влахов“ во Струмица ќе се полагаат квалификациони тестови, поради бројот на пријавени ученици со висок успех, односно во паралелк...

Активисти на струмичкиот Црвен крст во посета на стари и изнемоштени лица

Активисти на струмичкиот Црвен крст во посета на стари и изн…

Јун 19, 2019 Вести

Активисти на Општинската организација на Црвен крст во Струмица беа во Добрејци, Куклиш, Балдовци и Раборци, во посета на стари и изнемоштени лица над...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Стотина рекреативци вечерва вежбаа аеробик во „Партизан“, во петок пак во паркот покрај езерцето

ФОТОГАЛЕРИЈА: Стотина рекреативци вечерва вежбаа аеробик во …

Јун 19, 2019 Вести

Дождливото време ги пресели рекреативците од настанот „Вежбаме во парк заедно со Елена“, од големиот парк во Спортската сала „Партизан“ во Струмица. И...

Градоначалникот на општина Ново Село ги прими Балканските шампионки во футсал за основци

Градоначалникот на општина Ново Село ги прими Балканските ша…

Јун 19, 2019 Вести

Женската екипа на ООУ „Видое Подгорец“ од Колешино, која го освои Балканскиот шампионат во футсал за основци во Косово, беше примена од градоначалнико...

„ПРЕСТИЖ“ бара фризер/ка и козметичар/ка

„ПРЕСТИЖ“ бара фризер/ка и козметичар/ка

Јун 19, 2019 Веб Билборд

Центарот за убавина „ПРЕСТИЖ“ од Струмица бара фризер/ка и козметичар/ка. Доколку имаш солидно познавање во овие области, не двоуми се да ги контактир...

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Јун 19, 2019 Вести

Од 1 јули, почнете да собирате фискални сметки од секое купување, платена услуга. Владата, Министерството за финансии и УЈП денеска го најавија старто...

Вечерва ќе вежбаме со Елена во „Партизан“, наместо во паркот

Вечерва ќе вежбаме со Елена во „Партизан“, наместо во паркот

Јун 19, 2019 Вести

„Струмица ОПЕН фестивал 2019“ информира дека вториот ден од настанот „Вежбаме во парк заедно со Елена“, од 19:00 часот ќе биде во спортската сала „Пар...