СДСМ ги повика струмичани на предизборен митинг на претседателскиот кандидат Стево Пендаровски

Петок, 12 Април 2019

Претседателот на ОО на СДСМ Струмица, Марјан Даскаловски денеска преку обраќање до струмичани, ги повика утревечер на предизборен митинг на претседателскиот кандидат, Стево Пендаровски, кој ќе се одржи на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица со почеток во 20:30 часот.

„Патот кон новата страница на нашата земја тргна од тука, од нашата Струмица, лулката на демократијата во режимот на Груевски и неговите пајташи. Цели 11 години се спротивставуваме на мрачните сили и црните сценарија кои земјата ја влечеа назад и успеавме. Заедно успеавме. Срушивме режим, ги вративме слободата и демократијата, зачекоривме по вистинскиот пат, по патот кон НАТО и Европската Унија со единствена цел, подобар живот за сите нас.

Успеа концептот на НАТО и ЕУ интегрциите, успеаја заложбите и политиките предводени од нашиот премиер и претседател, Зоран Заев, покажавме и докажавме дека на Република Северна Македонија местото и е меѓу прогресивните европски народи.

Затоа, сега не ни преостанува ништо друго, освен да го потврдиме завршувањето на веќе почнатиот пат, патот кон НАТО и ЕУ, пат кој е иднината за нашата држава, иднина за сите нас. А тоа ќе го направиме со поддршката и победата на нашиот претседателски кандидат Стево Пендаровски. 
Победа, која целосно ќе ни ги отвори портите на НАТО и ЕУ, порти во кои Македонија ќе биде просперитетно, демократско и интегрирано општество, за разлика од концептот кој води во изолација и поништување на се што е постигнато во изминативе две години, а на што ние од СДСМ сме посебно горди.

Затоа, Ве повикувам на 13 април, сабота, во 20,30 часот да излеземе на митингот на плоштадот „Гоце Делчев“ и да му ја дадеме поддршката на нашиот Стево, а на 21 април и нашиот глас.

Гласот за Стево е глас за сигурен напредок, обединување и помирување, заедничка безбедна иднина и побрз развој на патот кон ЕУ и НАТО“, рече Даскаловски.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Манастирот „Св. Петнаесет“ ќе биде промовирана книгата „Светилници на светот – Македонски светители“

Во Манастирот „Св. Петнаесет“ ќе биде промовирана книгата „С…

Јун 20, 2019 Вести

Со благослов на Митополитот Струмички г. Наум, денеска (четврток, 20 јуни), со почеток во 19:00 часот во Манастирот „Свети Петнаесет Тивериополски све...

Утре во СОУ „Димитар Влахов“ ќе се полагаат квалификациони тестови за медицинска сестра

Утре во СОУ „Димитар Влахов“ ќе се полагаат квалификациони т…

Јун 20, 2019 Вести

Утре во СОУ „Димитар Влахов“ во Струмица ќе се полагаат квалификациони тестови, поради бројот на пријавени ученици со висок успех, односно во паралелк...

Активисти на струмичкиот Црвен крст во посета на стари и изнемоштени лица

Активисти на струмичкиот Црвен крст во посета на стари и изн…

Јун 19, 2019 Вести

Активисти на Општинската организација на Црвен крст во Струмица беа во Добрејци, Куклиш, Балдовци и Раборци, во посета на стари и изнемоштени лица над...

ФОТОГАЛЕРИЈА: Стотина рекреативци вечерва вежбаа аеробик во „Партизан“, во петок пак во паркот покрај езерцето

ФОТОГАЛЕРИЈА: Стотина рекреативци вечерва вежбаа аеробик во …

Јун 19, 2019 Вести

Дождливото време ги пресели рекреативците од настанот „Вежбаме во парк заедно со Елена“, од големиот парк во Спортската сала „Партизан“ во Струмица. И...

Градоначалникот на општина Ново Село ги прими Балканските шампионки во футсал за основци

Градоначалникот на општина Ново Село ги прими Балканските ша…

Јун 19, 2019 Вести

Женската екипа на ООУ „Видое Подгорец“ од Колешино, која го освои Балканскиот шампионат во футсал за основци во Косово, беше примена од градоначалнико...

„ПРЕСТИЖ“ бара фризер/ка и козметичар/ка

„ПРЕСТИЖ“ бара фризер/ка и козметичар/ка

Јун 19, 2019 Веб Билборд

Центарот за убавина „ПРЕСТИЖ“ од Струмица бара фризер/ка и козметичар/ка. Доколку имаш солидно познавање во овие области, не двоуми се да ги контактир...

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Од 1 јули стартува мерката „Повраток на ДДВ за граѓаните“

Јун 19, 2019 Вести

Од 1 јули, почнете да собирате фискални сметки од секое купување, платена услуга. Владата, Министерството за финансии и УЈП денеска го најавија старто...

Вечерва ќе вежбаме со Елена во „Партизан“, наместо во паркот

Вечерва ќе вежбаме со Елена во „Партизан“, наместо во паркот

Јун 19, 2019 Вести

„Струмица ОПЕН фестивал 2019“ информира дека вториот ден од настанот „Вежбаме во парк заедно со Елена“, од 19:00 часот ќе биде во спортската сала „Пар...