И вечерва имаше карневал во Струмица

Вторник, 12 Март 2019

Маскирани луѓе дел од карневалските групи на „Струмичкиот карневал“ и вечерва во знакот на карневалот, ноќта спроти Тримери, денот на армасаните девојки.

Наградени карневалисти беа на свеченото доделување на наградените маски од интернационалното карневалско дефиле, кое вечерва се одржа во НУЦК „Антон Панов“ во Струмица.

Наградените маски ги објави членот на жири комисијата, Катерина Милушева, а ги додели претседателот на Организациониот одбор, Александар Цицимов.

Задоволни од годинашното издание на Струмичкиот карневал се и организаторите и учесниците на карневалското дефиле, се разбира најмногу наградените, кои наградата ги поттикнува уште сега да започнат да размислуваат за идејната маска на следниот Струмички карневал во 2020-та година, кој ќе се одржи на 29 февруари.

47 групни и поединечни маски со околу 1500 маскирани лица продефилирале во интернационалната поворка на Струмичкиот карневал.

Струмичкиот карневал 2019-та завршува утре со одбележување на празникот Тримери. Во 13:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ ќе се импровизира тримеркиот адет, кога карневалистите и ќе му го вратат клучот од градот на градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски.

ФОТОГАЛЕРИЈА од доделување на наградите >>>

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Фудбалерите на „Академија Пандев“ КУП пехарот го носат во Струмица

Фудбалерите на „Академија Пандев“ КУП пехарот го носат во Ст…

Мај 22, 2019 Вести

ФК „Академија Пандев“ од Струмица е победник на 27-то финале во Купот на Македонија и за првпат по клупската историја го освои трофејот во најмасовнот...

ФИНАЛЕ НА КУПОТ: Академија Пандев по пехар за историја

ФИНАЛЕ НА КУПОТ: Академија Пандев по пехар за историја

Мај 22, 2019 Вести

Фудбалерите на ФК „Академија Пандев“ денеска против ФК „Македонија ЃП“ го игра првото КУП финале во својата историја. Натпреварот се игра на Националн...

Ракометарите на Македонија против Грција, место во Скопје ќе играт во Струмица

Ракометарите на Македонија против Грција, место во Скопје ќе…

Мај 22, 2019 Вести

Ракометната репрезентација на Македонија одново ќе игра натпревар надвор од Скопје. Како што е објавено на официјалната страна „ЕХФ“ Македонија натпре...

Струмичанецот Митко Ников со прва награда за Веб платформа за подобра интерактивна настава

Струмичанецот Митко Ников со прва награда за Веб платформа з…

Мај 22, 2019 Вести

17-годишниот струмичанец Митко Ников, ученик во трета година при СОУ „Јане Сандански“ во Струмица го освои првото место на средношколскиот натпревар з...

Годишен концерт на Музичкото училиште „Боро Џони“ во чест на патронот

Годишен концерт на Музичкото училиште „Боро Џони“ во чест на…

Мај 22, 2019 Вести

Општинското основно музичко училиште „Боро Џони“ од Струмица, синоќа го одржа својот Годишен концерт, во чест на својот патрон - 75 години од убиствот...

Фирма за достава има потреба од работници

Фирма за достава има потреба од работници

Мај 22, 2019 Веб Билборд

Фирма за достава има потреба од работници со полно или скратено работно време. Кандидатите потребно е да имат возачка дозвола од „Б категорија“, а пож...

„Паркиралишта Струмица“ ги обновува пешачките премини во градот

„Паркиралишта Струмица“ ги обновува пешачките премини во гра…

Мај 21, 2019 Вести

За зголемување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот, Јавното претпријатие „Паркиралишта Струмица“ ја обновува хоризонталната сигнализација в...

ФОТО: Прекрасна убавина! Пречистителната станица за отпадни води прерасна во бајка од сликовниците

ФОТО: Прекрасна убавина! Пречистителната станица за отпадни …

Мај 20, 2019 Вести

Пречистителната станица за отпадни води кај Сачево, во близина на Струмица, од денеска изгледа како бајка од сликовниците. Животински свет, куќички во...