Жители на Иловица и Штука барат да се отвори рудникот на Еуромакс

Четврток, 07 Март 2019

Жители од населените места Иловица и Штука, во чија близина се гради рудникот за бакар и злато „Иловица-Штука“ на компанијата „Еуромакс ресоурцес“ се за отворањето на рудникот.

Синоќа во изјавите за медиумите потенцираа дека идниот рудник може да им овозможи подобри услови за живот и нема да ја загадува околината. Тие сметат дека се работи за голема инвестиција, која ќе овозможи нови вработувања и развој на овие општини и регионот.

Митко Костадинов од село Штука, вели дека 40-тина негови соселани од 2004 до 2016 година работеа во тој рудник, добро заработуваа и напреднаа.

„Од пред три години повеќе не работат. Заради тоа нашето село остана без народ и затоа барам да се отвори рудникот за да можеме да живееме. Имаме голема компанија која гарантира дека нема да има загадување и затоа апелирам до Владата да и даде дозвола на компанијата за да почне да се вработува народот“ – кажа Костадинов.

За Јадранка Јанева од село Иловица важно е да се отвори рудникот за да се вработат младите. Кога веќе рудникот е тука, кога се инвестира, да им овозможиме на младите да работат и да имаат иднина за да не заминуваат во странство.

„Јас досега живеам од земјоделство, ама никој не ни гарантира дека ќе го продадеме произведеното. Доколку не дозволат да се отвори рудникот, тогаш нека се затворат и факултетите за рударство и децата да не учат“ - смета Јанева, чиј син има завршено рударски факултет.

Климент Младенов, инжeнер по билогија, смета дека студиите за заштита на животната средина на компанијата, која треба да го отвори рудникот, покажуваат дека рудникот нема да влијае на животната средина и дури ќе ги подобри условите и ќе ги заштитат водите и животинскиот свет.

„Мислам дека рудникот треба да почне со работа и да има вработување за да не си заминуваат младите оттука“ - посочи Младенов.

И други граѓани побараа Рудникот „Иловица-Штука“ да се отвори и додаваат дека е голема пропаганда дека рудникот ќе загадува и прашаа како не е загадено во другите локации во државата каде има рудници.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше опожарена куќа и земјоделска површина

СВР Струмица со детали за пожарот во Гечерлија во кој беше о…

Авг 07, 2020 Вести

СВР Струмица денеска информираше за пожарот кој во средата попладне се случи во селото Гечерлија. Според информацијата, опожарена била куќа во изград...

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна колонија, но без странски уметници

И годинава по 57-ми пат ќе се одржи Струмичката ликовна коло…

Авг 07, 2020 Вести

Традиционалната меѓународна Струмичка ликовна колонија и годинава ќе се одржи, но без странските уметници, поради ситуацијата со пандемијата. Ќе учест...

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, 62 л/м², попладне невреме со силен ветер и појава на град

Во Струмица во изминатото деноноќие наврнало најмногу дожд, …

Авг 07, 2020 Вести

Од Управата за хидрометеоролошки работи информираат дека во изминатите 24 часа најмногу дожд наврнало во Струмица, 62 л/м², во Прилеп 54, Скопје 50, П...

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струмица“

Кире Ричлиев го комплетираше стручниот штаб на ОК „ЏИО Струм…

Авг 07, 2020 Вести

Најдобриот тренер во македонската одбојкарска лига, струмичанецот Кире Ричлиев го продолжи договорот за соработка со ОК „ЏИО Струмица“. По потпишув...

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква приказна

Почнува „Струмица ОПЕН фестивал“, годинава со поинаква прика…

Авг 06, 2020 Вести

Во недела започнува деветтото издание на „Струмица ОПЕН фестивал 2020“ и ќе трае до 3 септември. Ќе се реализираат 20 бесплатни настани распоредени во...

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски кампањи за подигање на свеста кај струмичани за одредени проблеми

„Новус“ со средношколци од Струмица организираа волонтерски …

Авг 06, 2020 Вести

Центарот за истражување и анализи НОВУС од Струмица во рамките на проектот „Волонтерство – надеж за иднината“, кој е финансиран од Цивика Мобилитас, о...

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со видео спот

Васил Гарванлиев објави „ПриКазна“, нова македонска песна со…

Авг 06, 2020 Магазин

Струмичанецот Васил Гарванлиев синоќа на неговиот официјален YouTube канал ја објави најновата песна и видеозапис за „ПриКазна“. Ова е негов втор про...

Избувна пожар во стара куќа во Гечерлија, гореше и депонијата кај Добрашинци

Избувна пожар во стара куќа во Гечерлија, гореше и депонијат…

Авг 05, 2020 Вести

Денеска напладне повторно избувна пожер во депонијата кај Добрашинци, се прошири и на околниот рид, а силниот ветар го ширеше и кон акумулацијата „Тур...