Формирано прво Координативно тело на карневалски градови, прв претседател струмичанецот Ѓорѓи Пелтековски

Сабота, 09 Февруари 2019

Се здружија карневалските градови во Македонија. Македонија и официјално доби прво Координативното тело за карневалските градови. Денеска во Прилеп на иницијатива на прилепскиот градоначалник, Илија Јованоски, претставници на карневалските македонски градови Струмица, Кавадарци и Прилеп го избраа Координативното тело и првата асоцијација на карневалски градови „ФЕЕК Македонија“, која ќе го претставува карневалскиот живот на Македонија во Европа и светот.

За претседател на „ФЕЕК Македонија“ е избран Ѓорѓи Пелтековски од Струмица, член на Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал, а потпретседатели се Ванчо Георгиев од здружението „Мечкари“ од Прилеп, Сања Митев од Кавадарци и Ванчо Ристов Патриков, член на Организацискиот одбор на Струмичкиот карневал. За почесен претседател е избран Александар Цицимов, член на интернационалниот Борд на Европските карневали и долгогодишен претседател на Организационот одбор на Струмичкиот карневал.

Образложувајќи ја идејата, прилепскиот градоначалник Јованоски нагласи дека Прилеп е пред новото меѓународно карневалско издание „Прочка 2019“ и ова е поттик за карневалска презентација на македонските фестивали, но секако и на традициите.

Александар Цицимов вели дека секој карневалски град треба да ги задржи традициите како културолошки придобивки кои треба да бидат меѓународно заштитени.

И досега ја претставувавме Македонија со високото ниво на организирањето на карневалите, а сега уште поорганизирано. Целта е секој да ја сочува својата традиција, зашто сите ние: Прилеп, Кавадарци и Струмица имаме прекрасна традиција. Не ги запоставувајте вашите традиционални „Мечкари“, бидејќи тие се големо културолошко богатство и на Европа. Затоа, сите заедно да поведеме постапка, сите овие наши раритети, како што се „Мечкарите“, „Џумаларите“ да ги подигнеме на ниво на културна вредност на целиот свет, изјави Цицимов.

Ѓорѓи Пелтековски, од Струмичкиот карневал и нов претседател на „ФЕЕК Македонија“ смета дека има што да му претставиме на светот.

Се надевам дека ќе ја оправдам довербата во претставувањето на македонските карневали во светот, вели Пелтековски.

Ванчо Ристов Патриков смета дека првпат, по неколку децении, добиваме организирана форма на ФЕЕК во Македонија. Струмица, Прилеп и Кавадарци први ги почнаа карневалите и ја претставуваат Македонија надвор од земјава. Се надевам овој тим кој денеска се формираше ќе придонесе за поголема афирмација на карневалите и на градовите од каде тие произлегуваат“ - нагласи Ристов Патриков.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Љупче Дориев од „Академија Пандев“ најскап фудбалер во македонското првенство

Љупче Дориев од „Академија Пандев“ најскап фудбалер во макед…

Авг 17, 2019 Вести

Според „Трансфермаркт“, официјалниот сајт каде се вреднуваат фудбалерите по нивните настапи, Љупче Дориев од ФК „Академија Пандев“ од Струмица е еден ...

Кој ќе пее вечерва на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“

Кој ќе пее вечерва на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“

Авг 17, 2019 Магазин

Од 21:00 часот започнува втората финална вечер од 8-то издание на „Струмица ОПЕН фестивал“. Прв ќе настапи Дарио со едночасовен концерт, а по него во ...

ФОТО: Северина дојде во Скопје, доцна попладне е во Струмица

ФОТО: Северина дојде во Скопје, доцна попладне е во Струмица

Авг 17, 2019 Магазин

Балканската мега ѕвезда од Хрватска, Северина Вучковиќ пристигна во Скопје. Облечена во црвена латино сукња и ретро кошула од 50-тите, црно-бела комби...

Повредена 27-годишна жена на мопед, во сообраќајна незгода во Струмица

Повредена 27-годишна жена на мопед, во сообраќајна незгода в…

Авг 17, 2019 Вести

Вчера во 15:30 часот се случила сообраќајна незгода во Струмица на крстосницата од булеварот „Гоце Делчев“ и улицата „Климент Охридски“, помеѓу патнич...

Од вечерва ќе се тресе Струмичкиот плоштад, музика и забава до раните утрински часови - финале на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“

Од вечерва ќе се тресе Струмичкиот плоштад, музика и забава …

Авг 16, 2019 Вести

Се отвора големата опенфестовска сцена на плоштадот во Струмица. По концертите на малата сцена кај чешмичката, вечерва кулминација на годинашното 8-мо...

„Црвена Ружа“ го отвора 10-от маркет во новата населба во Струмица

„Црвена Ружа“ го отвора 10-от маркет во новата населба во Ст…

Авг 16, 2019 Маркетинг

Добро познатиот струмички бренд на маркети со над 30-годишна традиција „Црвена Ружа“, во среда, 21 август во 15:00 часот, го отвора својот 10-ти марке...

Горниот дел од градот Струмица е без вода, се работи на отстранување на дефект

Горниот дел од градот Струмица е без вода, се работи на отст…

Авг 16, 2019 Вести

Од ЈПКД „Комуналец“ информираат дека од 13:00 часот се без вода жителите кои живеат во дел од високата зона на градот Струмица, односно на потегот од ...

Утврден идентитетот на „телото“ најдено во браната Турија, убиецот е истиот кој го уби и Ристо Илјашев

Утврден идентитетот на „телото“ најдено во браната Турија, у…

Авг 16, 2019 Вести

62-годишниот Александар Мицев од Струмица е лицето кое е пронајдено во резервоар за гориво во водите на браната Турија на 5-ти август, убиецот е истио...