Деца со попреченост од денеска тренираат одбојка

Сабота, 09 Февруари 2019

Деца со интелектуална попреченост од Струмица од денеска започнаа со тренинг на спортски активности, посебно одбојка во Спортската сала на СОУ „Димитар Влахов“ со асистенција на девојките на Одбојкарскиот клуб „Наковски Волеј“.

Овој клуб доби Сертификат од Специјалната Олимпијада на Македонија за работа со лица со интелектуална попреченост на иницијатива на Здружението за помош и поддршка на лица со Даунов синдром „ВЕРА“ од Струмица, преку кој беше ангажиран тренер кој ја заврши обуката за тренирање со деца со попреченост.

Сакаме да покажеме дека сите сме еднакви. Ќе се потрудиме да дадеме максимум и овие деца да навлезат во спортот и одбојката и да бидат во најмала рака активни на теренот. Ако има интерес, зошто и да не направиме еден специјален тим кој ќе биде дел од специјални олимпијади“ - вели тренерот Хари Наковски.

Девојките од „Наковски Волеј“ одлично асистираат на децата кои преку еден час вежбање и спортување, многу подобро ќе се чуствуваат и на физички и ментален план“ - вели Ана Петровска од Специјалната Олимпијада на Македонија, која верува дека ќе има слух и кај други спортски клубови и во другите градови во земјава да ги отворат своите врати и за децата со попреченост.

Секоја сабота ќе се одржуваат тренинзите, а денеска беше првиот час на кој учествуваа дваесеттина деца со попреченост.

Нашата цел е да се опфатат повеќе деца и да спортуваат во рамките на своите можности. Да бидат физички активни и да научат за одбојката. Клубот доби Сертификат од Специјалната олимпијада на Македонија и се надевам дека сите родители ќе ги донесат на овие часови децата да вежбаат и спортуваат“ - вели Анче Николова Туфекчиева од Здружението „ВЕРА“.

ФОТОГАЛЕРИЈА

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот шампионат

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот …

Фев 23, 2019 Спорт

Моќните момци на ОК „Џио Струмица“ продолжуваат да бидат неприкосновени во својата игра. И денеска на свој терен славеа уште една победа над една од н...

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

Фев 22, 2019 Магазин

Оркестарот на Џамбо Агушев повторно избран за најпопуларен оркестар за изминатата 2018-та година на 22-то издание на мега-популарната манифестација „З...

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во должина од 16.181 метар

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во долж…

Фев 22, 2019 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, заедно со директорот на ЈПКД „Комуналец“, Зоран Ѓоргиев, денеска беа во Дабиле и Просениково каде...

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Фев 22, 2019 Вести

Утре во Спортската сала „Партизан“ во Струмица, одбојкарите на „Џио Струмица“ ќе бидат домаќини на одбојкарите на „Универзитет Тетово“, тим кој по есе...

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трај…

Фев 22, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино денеска од пред споменикот „Македонија“ во големиот Градски парк во Струмица, го започн...

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Академија Пандев

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Акад…

Фев 21, 2019 Вести

Во недела двата Струмички прволигашки клубови „Беласица“ и „Академија Пандев“ повторно ќе се соочат, овој пат на на стадионот „Младост“ во Струмица со...

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на пр…

Фев 21, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино утре (петок, 22 февруари), од пред споменикот „Македонија“ поставен во големиот Градски...

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик…

Фев 21, 2019 Вести

Во просториите на на Домот на АРМ во Струмица се одржа четвртата Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“ на Фондот за иновации...