Заев со жителите на Иловица и Штука: Го слушаме гласот на граѓаните, одлуките ги носиме да бидат корисни за сите

Сабота, 09 Февруари 2019

Премиерот Зоран Заев придружуван од министерот за економија, Крешник Бектеши и градоначалникот на општина Босилово, Зоран Зимбаков, синоќа во Иловица имаа средба со жителите на Иловица и Штука и дебатираа за изградбата на рудникот на компанијата „Еуромакс Ресоурцис“ над Иловица.

Се работи за значајни одлуки, кои што ќе влијаат на иднината секако на овој микрорегион Иловица, Штука, на Општина Босилово, Општина Ново Село, кој на целиот Струмички регион, веројатно и на Република Македонија. Заради тоа, се обидуваме да изнедриме најпаметни одлуки, согласно законите во Република Македонија, со кои што никогаш нема да се каеме, а сепак ќе овозможиме иднина на развојот и на државата, но пред се и на овој регион од кој и јас потекнувам“ - рече премиерот Заев.

Премиерот истакна дека ова беше информативна средба која ќе помогне и на Владата, но ќе им помогне и на граѓаните за полесно да ги разбереме работите.

Доволно се секаков вид на шпекулации, кои што ги има пред се по социјалните мрежи најповеќе, но и дел од нашите медиуми пренесуваат секаков вид на информации. Убаво е, граѓаните да знаат за било која работа се, посебно за вака чувствителни работи. Уште еднаш потенцирам, нема позначаен приоритет за нас како Влада, верувам и за било која Влада, од здравјето на граѓаните, од перспективите на овој регион, од традицијата која што ја имаат нашите граѓани, но секако и желбата да децата останат овде да живеат, овде да чекаме деца од нашите деца, внуци“ - изјави премиерот Заев.

На новинарско прашање каква е безбедноста на останатите рудници во државата, дали како држава имаме анализа. Заев вели дека поради постоењето на одредени рудници, цели градови и цели општини опстојуваат, живеат од тие рудници. Тука е опфатена и безбедноста и сигурноста и здравјето и сето она што претставуваат нормативи на нашето усогласено законодавство во Репубика Македонија, но и она што претставува меѓународна пракса, затоа што минералните суровини се потенцијал за развој на сите во светот, така и на нашата Македонија, но не под било какви услови.

Од тука треба да знаете дека во овој, еве 20 месечен период, се променија многу работи. Имаше дадено концесија овде, со цијаниди, со други отровни супстанции, кои што и те како поради гласноста на граѓаните ги принудија политичарите, како што сум и јас, да ги промениме работите. Целиот технолошки процес е променет, повеќе нема цијаниди и опасни материи во обработката на рудата, но донесовме и нов Закон, во кој што се забранува употребата на цијанидите и опасните супстанци, така да многу работи денеска се сменети. Во едни вакви околности, ние мораме да бидеме најпаметни и да донесеме одлука. Кога велам ние, не сме Владата, пред се граѓаните. Ние постоиме, да им служиме, да им бидеме сервис на граѓаните и од тој аспект, за вака важни работи не смееме ниту општеството, ниту граѓаните, ниту општините, ниту пак Владата и државата, шпекулациите да ги носат, да ги манипулираат и да бидат пресудни во нивните одлуки. Граѓаните треба да знаат се и граѓаните се последни во процесот на одлучување“ - рече премиерот Заев.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Порака“ го организираше традиционалниот Велигденски хепенинг на Лазарева сабота

„Порака“ го организираше традиционалниот Велигденски хепенин…

Апр 20, 2019 Вести

Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“, денеска во малото паркче, спроти ТЦ „Глобал“ во Струмица, организира хуманитарен В...

Ученици од струмичката гимназија го собираа ѓубрето што го фрлат рекреативците кон локалитетот Цареви кули

Ученици од струмичката гимназија го собираа ѓубрето што го ф…

Апр 20, 2019 Вести

Ѓубре фрлено од несовесни граѓани има насекаде, па и во еколошките зелени средини, покрај патеките кон излетничките и културно-историските локалитети...

Денеска во Струмица концерт на слепи лица од Македонија, Бугарија и Турција

Денеска во Струмица концерт на слепи лица од Македонија, Буг…

Апр 20, 2019 Вести

Националниот сојуз на слепи лица со поддршка на Здружението на слепи лица од Струмица, денеска во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица органи...

Во синоќешната сообраќајка кај Ново Село учествувале четири возила, три лица се повредени

Во синоќешната сообраќајка кај Ново Село учествувале четири …

Апр 20, 2019 Вести

Синоќа во 20:10 часот на магистралниот пат Струмица - Граничен премин „Ново Село“, на место викано „Леска“, се случила сообраќајна незгода помеѓу трак...

Во прекин патниот правец од Ново Село кон Граничниот премин за Бугарија

Во прекин патниот правец од Ново Село кон Граничниот премин …

Апр 19, 2019 Вести

Од 20:15 часот затворен за сообраќај е магистрален пат Струмица – ГП Ново Село, поточно меѓу селата Самоилово и Ново Село. Како што информираат АМСМ, ...

Во „Престиж“ пред идните медицинари презентирани новите методи за нега на лице и тело

Во „Престиж“ пред идните медицинари презентирани новите мето…

Апр 19, 2019 Магазин

Ученици – медицински техничари од СОУ „Димитар Влахов“ во Струмица, заедно со професорката Емилија Котеска, го посетија Студиото за естетика и убавина...

ВИДЕО: Васил Гарванлиев го објави најавеното видео со македонски песни

ВИДЕО: Васил Гарванлиев го објави најавеното видео со македо…

Апр 19, 2019 Вести

Проектот со македонска музика, популарни рефрени во изминатиот половина век, насловен „Дом, Патување, Љубов“, на еден од најмоќните македонски вокали...

Утре традиционалниот Велигденски хепенинг на невладината „Порака“

Утре традиционалниот Велигденски хепенинг на невладината „По…

Апр 19, 2019 Вести

Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“ од Струмица, утре (сабота), од 10:00 до 14:00 часот, кај малото паркче до раскрсниц...