Гимназијалците приредија ново Божиќно изненадување со песни од 70/80-тите

Сабота, 05 Јануари 2019

Во диско ритам од 70-тите и 80-тите помина годинашниот Новогодишно-божиќен концерт на СОУ „Јане Сандански“, традиционално веќе деветта година. Во големата сала на Центарот за култура се слушаа песни од Модерн Токинг, АББА, Бони М, а во нивниот ритам и се играше на сцената.
Во изминатите осум години, секоја година средствата од влезниците се донираа за лекување на млади луѓе, но годинава ќе бидат наменети за опремување на кабинетот по музика во Струмичката гимназија.
Станува збор за овозможување подобри услови за оние кои и го приредија ова предбожиќно музичко расположение на публиката присутна во салата, така што ќе имаат каде да го развиваат својот талент во музиката и да направат концертни изненадувања.
Временски далечно и отмено, а неодоливо младешки, опуштено и модерно. Со своите гласови и музички инструменти, 70-тина средношколци се обидоа да пренесат начин на живот, а не само музика.
Салата беше полна со струмичани од различни генерациии, ги имаше и оние кои ги знаат песните, ја започнале својата љубов со нив, ги имаше и помладите кои можеби и не ги слушнале овие песни, но слушнаа каква музика слушале нивните родители.
Меѓу публиката беше и градоначалникот на Струмица, Коста Јаневски, кој е и покровител на концертот. Тука беа и членовите на Советот на општината, пратеници, кои уживаа во песните од 70-тите и 80-тите години на минатиот век.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од утре во струмичкиот парк „Вежбаме во парк заедно со Елена“

Од утре во струмичкиот парк „Вежбаме во парк заедно со Елена…

Јун 16, 2019 Вести

„Струмица ОПЕН фестивал 2019“ продолжува со втората недела од своите настани. Од утре „Вежбаме во парк заедно со Елена“, со уникатни тренинзи на отвор...

Здружението „Здрава котлина“ денеска во Иловица ќе одржи собир со жителите од регионот

Здружението „Здрава котлина“ денеска во Иловица ќе одржи соб…

Јун 16, 2019 Вести

Од Здружението „Здрава котлина“ информираат дека денеска во 12:00 часот во Домот на културата во селото Иловица организираат собир со жителите од реги...

Претставата „Животинска фарма“ на Струмичкиот театар наградена за современа сценска драматизација на 54-от МТФ „Војдан Чернодрински“

Претставата „Животинска фарма“ на Струмичкиот театар награде…

Јун 15, 2019 Вести

Со доделувањето на наградите на најдобрите претстави и актери, вечерва заврши 54-от македонски театарски фестивал „Војдан Чернодрински“ во Прилеп. Пр...

Општините Струмица и Василево меѓу транспарентните при објавување информации на своја иницијатива, најслаби се Босилово и Ново Село

Општините Струмица и Василево меѓу транспарентните при објав…

Јун 15, 2019 Вести

Општина Струмица е рангирана на 18-то место во државата или втора од општините во Југоистокот по индексот на активна транспарентност на истражувањето...

Нестабилно со пороен дожд, грмежи и можна појава на град

Нестабилно со пороен дожд, грмежи и можна појава на град

Јун 15, 2019 Вести

Попладнево сончево и топло со мала до умерена облачност и слаб до умерен ветер претежно од северен правец. Попладнево во крајните источни и југоистои...

ФОТО: Македонската ракометна репрезентација пристигна во Струмица

ФОТО: Македонската ракометна репрезентација пристигна во Стр…

Јун 14, 2019 Вести

Македонската ракометна репрезентација пристигна во Струмица и го одработи првиот тренинг во спортската сала „Парк“ за неделниот натпревар со репрезент...

За хуманитарниот концерт за Томе Јанев, купени 700 влезници, струмичани ја покажаа хуманоста

За хуманитарниот концерт за Томе Јанев, купени 700 влезници…

Јун 14, 2019 Вести

Синоќа во големата сала на Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица пијанистката Клара Ристова одржа концерт на класична музика со интерпретација...

Во завршна фаза е тампонирањето на осум полски патишта

Во завршна фаза е тампонирањето на осум полски патишта

Јун 14, 2019 Вести

Во завршна фаза е тампонирањето на осум полски патишта на територијата на општина Струмица, а еден од нив е и патот од Дабиље кон Петралинци. „Барања...