Новогодишно обраќање на градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски

Понеделник, 31 Декември 2018

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, на неколку часа пред крајот на веќе старата 2018-та година со обраќање до граѓаните на општина Струмица со желби за здравје, благосостојба и лична среќа. 

Почитувани мои сограѓани,

Времето си тече незапирливо, а со него и ние се движиме напред, чувствувајќи ја динамиката на нашето живеење. Од ден на ден, од месец во месец, од година во година, стануваме позрели, поискусни и посвесни за суштината на сите значајни и помалку значајни нешта кои го сочинуваат мозаикот на животот.

И еве, повторно сме пред мигот кога мерачите на времето ќе означат крај на една и почеток на друга година, миг во кој сите ќе го посакаме тоа што го немаме, но и да го зачуваме тоа што го имаме.

Годината со која полека но сигурно се збогуваме, секој од нас ќе ја памети по своите индивидуални доживувања, по животните епизоди кои ја одбележале истата, по своите победи и порази, подеми и падови, радости и разочарувања, но сите ќе ја паметиме по нашите заеднички битки за доброто на општината во која живееме. Искрено се надевам дека најголемиот дел од тие битки се добиени, како добра основа така заеднички да продолжиме и во наредниот период.

Испробаниот рецепт за непречен напредок, вели дека лошите работи треба да ги заборавиме или да ни бидат поука како да ги избегнуваме, а убавите работи да ги понесеме со нас како добар пример, како да ја креираме нашата индивидуална иднина и иднината на нашата заедница.

Новата година значи нов предизвик, нова шанса, нова можност, нови перспективи, нови стремежи и свртување нова страница од нашите животи. Нека биде тоа страница која ќе ја испишуваме со добри и позитивни нешта, нешта кои ќе ги претворат нашите соништа во едно големо и убаво јаве.

Од длабочината на мојата душа, Ви посакувам пред се добро здравје и живот по Ваша мерка, среќа, љубов, спокој и хармонија во семејствата и исполнување на сите Ваши желби.

Нека 2019 година биде Ваша година, година која ќе ја паметите само по добро. Истовремено, нека биде тоа година на мирот, заедништвото, хуманоста и милосрдието со кои сите ќе се гордееме. Нека биде тоа успешна година за сите нас и за нашата заедничка општина Струмица.

Среќна Нова година и благословени Божиќни празници.

Коста Јаневски,

градоначалник на општина Струмица

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

На денешен ден почина актерот Ристо Шишков

На денешен ден почина актерот Ристо Шишков

Јул 17, 2019 Вести

На денешен ден пред 33 години во Скопје почина истакнатиот македонски артист Ристо Шишков. Ги издржа неправдата што му ја нанесоа, пресудата од комун...

Почуствуван земјотрес во Струмица

Почуствуван земјотрес во Струмица

Јул 16, 2019 Вести

Вечерва во 21 часот и 17 минути почуствуван е земјотрес во Струмица, кој според Сеизмолошката опсерваторија при Природно-математичкиот факултет во Ско...

На 24 јули во Струмичкиот регион ќе се изврши повторно прскање против комарци

На 24 јули во Струмичкиот регион ќе се изврши повторно прска…

Јул 16, 2019 Вести

Центарот за развој на Југоисточниот плански регион во соработка со осумте општини од регионот организира второ авио-третирање против комарци за оваа г...

Покрај езерцето се одржа Вечер на поезија со Владимир Мартиновски

Покрај езерцето се одржа Вечер на поезија со Владимир Мартин…

Јул 15, 2019 Вести

Вечерва во прекрасниот амбиент кај езерцето во големиот Градски парк во Струмица, во рамките на „Струмица ОПЕН фестивал 2019“ се одржа традиционалната...

Струмичанецот Трајче Ѓоргиев запеја на фестивал во Молдавија, во октомври за прв пат и на „Макфест“

Струмичанецот Трајче Ѓоргиев запеја на фестивал во Молдавија…

Јул 15, 2019 Магазин

Прекрасниот вокал од Струмица, момчето кое го воодушевуваше Балканот за време на неговото учество на „Пинковите ѕвездички“, Трајче Ѓоргиев, настапи на...

За шест часа струмичката полиција казни 56 возачи за брзо возење

За шест часа струмичката полиција казни 56 возачи за брзо во…

Јул 15, 2019 Вести

Полициски служебници на СВР Струмица, вчера во периодот од 14:00 до 20:00 часот спровеле акциска контрола за откривање на возачи кои управуваат возила...

ФОТО: Чисти и дезинфекцирани контејнери

ФОТО: Чисти и дезинфекцирани контејнери

Јул 15, 2019 Вести

Викендот екипи од ЈПКД „Комуналец” извршија поправка и дезинфекција на контејнерите за отпад во градот Струмица. Од комуналното претпријатие велат де...

Вечерва поезија со Владимир Мартиновски покрај езерцето во паркот

Вечерва поезија со Владимир Мартиновски покрај езерцето во п…

Јул 15, 2019 Вести

Вечерва во Струмица, со почеток од 21:00 часот, покрај езерцето во големиот Градски парк ќе се одржи традиционалната „Вечер на поезија“ од програмата ...