Локалниот Совет за превенеција одржа Свечена седница по повод Денот на превенцијата

Четврток, 06 Декември 2018

По повод денот на превенцијата 9-ти декември, во рамките на активностите на Отсекот за превенција при СВР Струмица, денеска во хотелот „Вила Парк“ во Струмица се одржа Свечена седница на Локалниот Совет за превенција при општина Струмица.

Присутните ги поздрави началникот на СВР Струмица, Танчо Пројковски, кој истакна дека полицијата и локалните власти и понатаму остануваат партнери за создавање безбедни заедници, најавувајќи дека продолжуваат со активностите од проектот „Поблиску до граѓаните“, во соработка со ОБСЕ и локалната самоуправа.

Во изминатата година, Отсекот за превенција во Полициската станица и во Полициските одделенија реализираше повеќе значајни проекти на полето на општа превенција, превенција од областа на јавниот ред и мир, превенција од областа на криминалитетот, превенција од областа на сообраќајот. Дел од нив беа реализирани во партнерство со општините, а дел беа одржани од Мисијата на ОБСЕ“ - рече началникот Танчо Пројковски, упатувајќи јавна благодарност за поддршката и посветеноста во реализцијата на заедничките активности до градоначалниците и единиците на Локалната самоуправа од Струмичкиот регион, државни и локални институции, здруженија на граѓани и поединци.

На свеченоста, Хризантема Рендевска, началник на Отсекот за превенција при СВР Струмица, направи презентација за Превенција на криминалот преку дизајн на животната средина. Рендевска најави дека во подготовка е заеднички проект на СВР Струмица и Општина Струмица за поставување на видео надзор во централното градско подрачје, преку кои ќе се следи вандализмот, кое го имаме се почесто на плоштадот во Струмица, но и да се намали и документираат сообраќајни и други прекршоци.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот шампионат

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот …

Фев 23, 2019 Спорт

Моќните момци на ОК „Џио Струмица“ продолжуваат да бидат неприкосновени во својата игра. И денеска на свој терен славеа уште една победа над една од н...

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

Фев 22, 2019 Магазин

Оркестарот на Џамбо Агушев повторно избран за најпопуларен оркестар за изминатата 2018-та година на 22-то издание на мега-популарната манифестација „З...

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во должина од 16.181 метар

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во долж…

Фев 22, 2019 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, заедно со директорот на ЈПКД „Комуналец“, Зоран Ѓоргиев, денеска беа во Дабиле и Просениково каде...

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Фев 22, 2019 Вести

Утре во Спортската сала „Партизан“ во Струмица, одбојкарите на „Џио Струмица“ ќе бидат домаќини на одбојкарите на „Универзитет Тетово“, тим кој по есе...

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трај…

Фев 22, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино денеска од пред споменикот „Македонија“ во големиот Градски парк во Струмица, го започн...

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Академија Пандев

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Акад…

Фев 21, 2019 Вести

Во недела двата Струмички прволигашки клубови „Беласица“ и „Академија Пандев“ повторно ќе се соочат, овој пат на на стадионот „Младост“ во Струмица со...

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на пр…

Фев 21, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино утре (петок, 22 февруари), од пред споменикот „Македонија“ поставен во големиот Градски...

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик…

Фев 21, 2019 Вести

Во просториите на на Домот на АРМ во Струмица се одржа четвртата Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“ на Фондот за иновации...