Ново капитално издание на струмичката епархија „Житија на Светиите“

Четврток, 06 Декември 2018

Ново капитално издание на Струмичката епархија. Со благослов на митрополитот Струмички Наум од печат излезе новиот том од едицијата „Житија на Светиите“.

Десетиот том по ред е посветен на месец октомври во кој на 818 страници се содржани житијата на светците за овој месец.

Од храмот „Св. Григори Палама и Св. Димитриј Мироточив“ во Струмица, во чија што реализација е целото издание, велат дека со оваа полека, ама сигурно се комплетира целата едиција која ќе содржи 12 тома, по еден за секој месец.

Ова издание е од витално значење за македонската држава и за Македонската Православна црква. Така велам затоа што соседните помесни цркви сите ги имаат издадено житијата, а ние за прв пат во Република Македонија од осамостојувањето ги издаваме житијата на светиите. Тоа е капитално дело затоа што навистина треба многу труд, работа и финансии да се издадат сите 12 тома. Веќе тече подготовката и на последните 2 тома со кои ќе се заокружи целата едиција на македонски јазик“ - вели отец Боро Милчев, уредник на едицијата.

Заедно со десетиот том на едицијата „Житија на светиите“ од печат излезе уште едно издание на Струмичката епархија, книгата „Христос победува“. Се работи за второ издание од оваа книга која се издава по барање на верниците, пред се на верниците од Австралија, Белгија и Германија.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Одбојкарите на Струмица ја освоија и седмата Шампионска титула

Одбојкарите на Струмица ја освоија и седмата Шампионска титу…

Мај 23, 2019 Вести

Одбојкарите на „ЏИО Струмица“ уште една година ќе бидат на тронот во македонската одбојка, откако вечерва во салата „Парк“ во Струмица ја одбранија ти...

Товарно моторно возило со регистарски ознаки од Струмица удрило во моторциклист кај селото Другово

Товарно моторно возило со регистарски ознаки од Струмица удр…

Мај 23, 2019 Вести

28-годишен моторциклист почина во сообраќајната несреќа што се случи на патот Кичево-Охрид, кај селото Другово. Обвинителството информира дека во неср...

Струмичките клубови „Академија Пандев“ и „Беласица“ добија лиценца за Европа, „Вардар“ и „Победа“ извисија

Струмичките клубови „Академија Пандев“ и „Беласица“ добија л…

Мај 23, 2019 Вести

Двата прволигашки клубови од Струмица, ФК „Академија Пандев“ и ФК „Беласица“, добија лиценца за настап во Лигата на Европа следната сезона, информираа...

Заев ги разреши сите претседатели на Општинските организации на СДСМ

Заев ги разреши сите претседатели на Општинските организации…

Мај 23, 2019 Вести

Претседателот на СДСМ и актуелен премиер, Зоран Заев донел одлука за разрешување на сите претседатели на Општински организации на СДСМ, меѓу нив е и п...

Сообраќајка на патот Струмица – Дабиље, едно лице повредено

Сообраќајка на патот Струмица – Дабиље, едно лице повредено

Мај 23, 2019 Вести

Вчера околу 10:00 часот на патот од Струмица кон село Дабиље се случила сообракајна незгода помеѓу патничко возило „Пежо Експерт“ со скопски регистарс...

ВИДЕО/ФОТО: Пандевци со плех музика славеа на плоштадот во Струмица

ВИДЕО/ФОТО: Пандевци со плех музика славеа на плоштадот во С…

Мај 23, 2019 Вести

Ечеше плех музика на плоштадот во Струмица. Синоќа фудбалерите на „Академија Пандев“ го донесоа трофејот во Струмица, славеа на плоштадот и во „кафана...

Фудбалерите на „Академија Пандев“ КУП пехарот го носат во Струмица

Фудбалерите на „Академија Пандев“ КУП пехарот го носат во Ст…

Мај 22, 2019 Вести

ФК „Академија Пандев“ од Струмица е победник на 27-то финале во Купот на Македонија и за првпат по клупската историја го освои трофејот во најмасовнот...

ФИНАЛЕ НА КУПОТ: Академија Пандев по пехар за историја

ФИНАЛЕ НА КУПОТ: Академија Пандев по пехар за историја

Мај 22, 2019 Вести

Фудбалерите на ФК „Академија Пандев“ денеска против ФК „Македонија ЃП“ го игра првото КУП финале во својата историја. Натпреварот се игра на Националн...