Донев го повика членството да се пребројат

Среда, 05 Декември 2018

Претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Александар Донев, во денешното свое обраќање ги повика членовите на оваа партија од општината Струмица да го ажурираат своето членство за, како што рече, да се утврдат досегашните позиции и да се соберат нови сили за претстојните предизвици.

Почитувани членови, годините што изминаа ни покажаа дека членување во ВМРО-ДПМНЕ не е само формален чин, туку бара вложување енергија во активизам. Често бара жртва која македонскиот народ секогаш ја препознава. Затоа веќе петти ден штабот на нашиот комитет го посетуваат голем број на членови. Посебно радува фактот што постари членови сега го обновуваат своето членство, убедени дека ВМРО-ДПМНЕ ќе одговори на времето што доаѓа“ - рече Донев.

Тој во своето обраќање ги охрабрува и симпатизерите на ВМРО-ДПМНЕ, да се зачленат во рамките на оваа „акција“ за ажурирање која ќе трае до 31 јануари 2019 година.

Во услови на капитулантската политика на власта, во услови на тотален економски колапс, ни останува да ги збиеме редовите во патриотската ВМРО-ДПМНЕ, под единствениот бајрак на македонската идеја, кој како завет сме го наследиле за да си ја зачуваме и унапредиме татковината Република Македонија“ - рече Донев на крајот од своето обраќање.

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Порака“ го организираше традиционалниот Велигденски хепенинг на Лазарева сабота

„Порака“ го организираше традиционалниот Велигденски хепенин…

Апр 20, 2019 Вести

Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“, денеска во малото паркче, спроти ТЦ „Глобал“ во Струмица, организира хуманитарен В...

Ученици од струмичката гимназија го собираа ѓубрето што го фрлат рекреативците кон локалитетот Цареви кули

Ученици од струмичката гимназија го собираа ѓубрето што го ф…

Апр 20, 2019 Вести

Ѓубре фрлено од несовесни граѓани има насекаде, па и во еколошките зелени средини, покрај патеките кон излетничките и културно-историските локалитети...

Денеска во Струмица концерт на слепи лица од Македонија, Бугарија и Турција

Денеска во Струмица концерт на слепи лица од Македонија, Буг…

Апр 20, 2019 Вести

Националниот сојуз на слепи лица со поддршка на Здружението на слепи лица од Струмица, денеска во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица органи...

Во синоќешната сообраќајка кај Ново Село учествувале четири возила, три лица се повредени

Во синоќешната сообраќајка кај Ново Село учествувале четири …

Апр 20, 2019 Вести

Синоќа во 20:10 часот на магистралниот пат Струмица - Граничен премин „Ново Село“, на место викано „Леска“, се случила сообраќајна незгода помеѓу трак...

Во прекин патниот правец од Ново Село кон Граничниот премин за Бугарија

Во прекин патниот правец од Ново Село кон Граничниот премин …

Апр 19, 2019 Вести

Од 20:15 часот затворен за сообраќај е магистрален пат Струмица – ГП Ново Село, поточно меѓу селата Самоилово и Ново Село. Како што информираат АМСМ, ...

Во „Престиж“ пред идните медицинари презентирани новите методи за нега на лице и тело

Во „Престиж“ пред идните медицинари презентирани новите мето…

Апр 19, 2019 Магазин

Ученици – медицински техничари од СОУ „Димитар Влахов“ во Струмица, заедно со професорката Емилија Котеска, го посетија Студиото за естетика и убавина...

ВИДЕО: Васил Гарванлиев го објави најавеното видео со македонски песни

ВИДЕО: Васил Гарванлиев го објави најавеното видео со македо…

Апр 19, 2019 Вести

Проектот со македонска музика, популарни рефрени во изминатиот половина век, насловен „Дом, Патување, Љубов“, на еден од најмоќните македонски вокали...

Утре традиционалниот Велигденски хепенинг на невладината „Порака“

Утре традиционалниот Велигденски хепенинг на невладината „По…

Апр 19, 2019 Вести

Центарот за поддршка на лица со интелектуална попреченост „Порака“ од Струмица, утре (сабота), од 10:00 до 14:00 часот, кај малото паркче до раскрсниц...