Киро Стојанов устоличен за прв поглавар на новата македонска католичка Епархија

Недела, 02 Декември 2018

Слика-Од свеченоста на почетокот на литургијата, по читањето на декретите од Папата за устоличување на д-р Киро Стојанов за Епархиски епископ

Со Света Архиерејска литургија денеска во католичката катедрала во Струмица се одржа свеченост по повод основањето на новата Епархија „Успение на Пресвета Богородица Струмица-Скопје“.

На свеченоста Префектот на Конгрегацијата за Источни цркви, кардиналот Леонардо Сандри ги донесе декретите од Папата од Рим со кои официјално се потврди прераснувањето на досегашниот Егзархат во Македонија во Епархија и устоличувањето на д-р Киро Стојанов, досега поглавар на Егзархатот, за прв Епархиски епископ.

Верниците ја пополнија катедралата, а на литургијата служеа и бискупи и верски претставници од странство, меѓу кои од регионот, Франција, Грција, Белорусија, Белгија, Украина и други.

Во црквата меѓу присутните беа и градоначалникот на Струмица Коста Јаневски и италијанскиот амбасадор во Македонија Карло Ромео, а д-р Стојанов во својот говор пренесе честитки до верниците и од државниот врв-претседателот Ѓорѓе Иванов и премиерот Зоран Заев.

Во дел од своето обраќање пред присутните, Епархискиот епископ на новата Епархија, д-р Киро Стојанов побара од кардиналот Сандри на Папата Франциск да ги пренесе желбите на верниците за негова посета на Македонија.

На крајот од литургијата, кардиналот Леонардо Сандри на епископот Стојанов му додели медалјон од Папата, а протоереј ставрофор отец Георги Трајков во име на македонските Католици на кардиналот му подари икона „Успение на Пресвета Богородица“.

К.Ѓ.

ФОТОГАЛЕРИЈА

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот шампионат

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот …

Фев 23, 2019 Спорт

Моќните момци на ОК „Џио Струмица“ продолжуваат да бидат неприкосновени во својата игра. И денеска на свој терен славеа уште една победа над една од н...

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

Фев 22, 2019 Магазин

Оркестарот на Џамбо Агушев повторно избран за најпопуларен оркестар за изминатата 2018-та година на 22-то издание на мега-популарната манифестација „З...

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во должина од 16.181 метар

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во долж…

Фев 22, 2019 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, заедно со директорот на ЈПКД „Комуналец“, Зоран Ѓоргиев, денеска беа во Дабиле и Просениково каде...

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Фев 22, 2019 Вести

Утре во Спортската сала „Партизан“ во Струмица, одбојкарите на „Џио Струмица“ ќе бидат домаќини на одбојкарите на „Универзитет Тетово“, тим кој по есе...

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трај…

Фев 22, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино денеска од пред споменикот „Македонија“ во големиот Градски парк во Струмица, го започн...

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Академија Пандев

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Акад…

Фев 21, 2019 Вести

Во недела двата Струмички прволигашки клубови „Беласица“ и „Академија Пандев“ повторно ќе се соочат, овој пат на на стадионот „Младост“ во Струмица со...

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на пр…

Фев 21, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино утре (петок, 22 февруари), од пред споменикот „Македонија“ поставен во големиот Градски...

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик…

Фев 21, 2019 Вести

Во просториите на на Домот на АРМ во Струмица се одржа четвртата Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“ на Фондот за иновации...