Католичката црква во Македонија стана Епархија, свеченост во Струмица

Сабота, 01 Декември 2018

Католичката црква во Македонија која досега имаше статус на Егзархат прерасна во Епархија, прва во регионот така што соседните држави имаат апостолски егзархати. Свечената академија за инаугурацијата на новооснованата Епархија вечерва се одржа во катедралата „Успение на Пресвета Богородица“ во Струмица.

На свеченоста присуствуваше Префектот на Конгрегацијата за Источни цркви, кардиналот Леонардо Сандри кој пренесе благослов од Папата Франциск. Меѓу присутните беа и бискупи и верски претставнции од регионот како и од Франција, Грција, Белорусија, Белгија, Украина и други, а поздравен говор освен кардиналот Сандри имаше и скопскиот бискуп и Епископ струмичко-скопски, д-р Киро Стојанов.

На новинарско прашање дали прераснувањето на католичката црква во Македонија во Епархија ќе значи можност Папата Франциск да ја посети земјата, бидејќи пред неколку недели аргентински медиум објави дека Папата во мај 2019 година ќе дојде во земјата, бискупот Стојанов рече дека тоа не зависи од нив, но дека самата црква, верниците, па и државниот врв, се надеваат на негова посета.

Утре во катедралата во Струмица од 09:00 часот ќе се служи Света Архиерејска литургија, предводена од кардиналот Сандри кој ќе ги прочита Декретите од Светиот Отец Папа за основањето на Епархијата и за устоличувањето на Киро Стојанов за прв Епархиски епископ на новосоздадената Епархија.

ФОТОГАЛЕРИЈА

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот шампионат

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот …

Фев 23, 2019 Спорт

Моќните момци на ОК „Џио Струмица“ продолжуваат да бидат неприкосновени во својата игра. И денеска на свој терен славеа уште една победа над една од н...

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

Фев 22, 2019 Магазин

Оркестарот на Џамбо Агушев повторно избран за најпопуларен оркестар за изминатата 2018-та година на 22-то издание на мега-популарната манифестација „З...

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во должина од 16.181 метар

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во долж…

Фев 22, 2019 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, заедно со директорот на ЈПКД „Комуналец“, Зоран Ѓоргиев, денеска беа во Дабиле и Просениково каде...

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Фев 22, 2019 Вести

Утре во Спортската сала „Партизан“ во Струмица, одбојкарите на „Џио Струмица“ ќе бидат домаќини на одбојкарите на „Универзитет Тетово“, тим кој по есе...

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трај…

Фев 22, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино денеска од пред споменикот „Македонија“ во големиот Градски парк во Струмица, го започн...

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Академија Пандев

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Акад…

Фев 21, 2019 Вести

Во недела двата Струмички прволигашки клубови „Беласица“ и „Академија Пандев“ повторно ќе се соочат, овој пат на на стадионот „Младост“ во Струмица со...

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на пр…

Фев 21, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино утре (петок, 22 февруари), од пред споменикот „Македонија“ поставен во големиот Градски...

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик…

Фев 21, 2019 Вести

Во просториите на на Домот на АРМ во Струмица се одржа четвртата Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“ на Фондот за иновации...