Пред струмичките бизнисмени презентирана програмата „Шанса за сите”

Петок, 30 Ноември 2018

За 2019 година се обезбедени рекордни 1,1 милијарди денари за Планот за реализирање на мерките за вработување и со овие средства можеме да испланираме повеќе активни мерки за повеќе граѓани“ - истакна министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска на денешната регионална Инфо-бизнис средба „Шанса за сите”, што се одржа во хотелот „Сириус“ во Струмица.

Според Царовска, денес се соочуваме да имаме голема група на невработени граѓани од една страна, а од другата страна има големо побарување на бизнис секторот за квалификувани работници, кои не можат да бидат понудени од страна на Агенцијата за вработување.

Сметам дека новиот Оперативен план ќе биде прилагоден на потребите на бизнис заедницата и ќе може да вклучи што повеќе преквалификација и доквалификација, обука на работно место и исто така законот за практиканство кој е во процедура на носење за да можеме да обезбедиме брзо усогласување меѓу понудата и побарувачката“ - рече министерката Царовска.

На новинарско прашање дали се предвидува зголемување на поддршката за бизнис секторот за ангажирање на соодветна работна рака, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска одговори дека токму со средбите кои се одржуваат по региони ќе може да се слушне нешто ново и да се креираат мерки кои ќе бидат различни од регион до регион и нема да бидат унифицирани.

За директорката на Агенцијата за вработување, Билјана Јовановска, најважно е Агенцијата да биде вистински сервис за граѓаните, вистински сервис за невработените и вработените и за работодавачите.

Во текот на 2018 година се реализираа активните мерки и политики за вработување. Од Оперативниот план имавме мерки кои што водеа до директни вработувања, како што беа самовработувањето, субвенционирањето на плати, вработување на лица со посебни потреби, но имавме и активн мерки кои беа насочени кон невработените лица со цел тие да се стекнат со дополнителни вештини и знаења за да бидат обучени како би биле полесно вработливи и би можеле да побараат работа“ - истакна директорката на Агенцијата за вработување, Билјана Јовановска.

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, рече дека општината секогаш ги поддржува програмите кои нудат преквалификација и стручно усовршување.

Свесни за проблемот со недостиг од квалификувана работна сила на пазарот на трудот согласно потребите на бизнис заедницата, иако, мислам дека во Струмица овој тренд се уште не е толку изразен како во други општини, ги поддржуваме сите програми и проекти кои нудат преквалификација и стручно усовршување, пред се, на младите луѓе“ - рече градоначалникот Јаневски.

Вршителот на должност постојана претставничка на УНДП во земјава, Нарине Сахакјан, потенцираше дека заедно со министерството за труд и социјална политика, Агенцијата за вработување и општините го поддржува развојот во последните десет години на проекти за создавање нови работни места.

ФОТОГАЛЕРИЈА

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот шампионат

Непоразениот „Џио Струмица“ останува лидер на прволигашкиот …

Фев 23, 2019 Спорт

Моќните момци на ОК „Џио Струмица“ продолжуваат да бидат неприкосновени во својата игра. И денеска на свој терен славеа уште една победа над една од н...

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

„Џамбо Агушеви“ најпопуларен оркестар на „Златна Бубамара“

Фев 22, 2019 Магазин

Оркестарот на Џамбо Агушев повторно избран за најпопуларен оркестар за изминатата 2018-та година на 22-то издание на мега-популарната манифестација „З...

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во должина од 16.181 метар

Во Дабиле и Просениково се гради канализациона мрежа во долж…

Фев 22, 2019 Вести

Градоначалникот на општина Струмица, Коста Јаневски, заедно со директорот на ЈПКД „Комуналец“, Зоран Ѓоргиев, денеска беа во Дабиле и Просениково каде...

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Утре во „Партизан“: Џио Струмица против Универзитет Тетово

Фев 22, 2019 Вести

Утре во Спортската сала „Партизан“ во Струмица, одбојкарите на „Џио Струмица“ ќе бидат домаќини на одбојкарите на „Универзитет Тетово“, тим кој по есе...

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

200 километри пеш до вечниот дом на претседателот Борис Трај…

Фев 22, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино денеска од пред споменикот „Македонија“ во големиот Градски парк во Струмица, го започн...

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Академија Пандев

Во недела по трет пат Струмичко дерби помеѓу Беласица и Акад…

Фев 21, 2019 Вести

Во недела двата Струмички прволигашки клубови „Беласица“ и „Академија Пандев“ повторно ќе се соочат, овој пат на на стадионот „Младост“ во Струмица со...

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на претседателот Борис Трајковски

Десеттина планинари утре пеш ќе тргнат кон вечниот дом на пр…

Фев 21, 2019 Вести

Десеттина планинари од Струмица, Радовиш, Валандово и Неготино утре (петок, 22 февруари), од пред споменикот „Македонија“ поставен во големиот Градски...

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“

Во Струмица се одржа Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик…

Фев 21, 2019 Вести

Во просториите на на Домот на АРМ во Струмица се одржа четвртата Инфо-сесија за јавниот повик „Предизвик за млади истражувачи 2“ на Фондот за иновации...