Одбојкарите на Струмица се подготвуваат за настапот во ЦЕВ Лигата на шампионите

Петок, 16 Септември 2022

Одбојкарите на „Струмица НИКОБ“ ќе играт во првото квалификациско коло во Лигата на шампионите, противник ќе му биде холандскиот „Динамо“ од Апелдорн. Првиот натпревар ќе се игра на теренот на противникот на 20 септември, а реваншот е седум дена подоцна во СЦ „Јане Сандански“ во Скопје.

Доколку нашиот претставник излезе како победник, во второто квалификациско коло ќе игра против португалската Бенфика, а доколку биде поразен тогаш меѓународниот настап ќе го продолжу во ЦЕВ купот во двомечот против Мурса Осиек од Хрватска.

Одбојкарите на „Струмица НИКОБ“ сериозно ослабени заминуваат на гостувањето во Холандија. Иако во текот на целата измината недела се обидуваа да ги добијат потребните визи за влез во Холандија за руските интернационалци Александер Злобин, Алексеј Лободин и Максим Михаилов не добија „зелено светло“ за влез во Холандија.

Тренерот на македонскиот шампион Кире Ричлиев останува без ударното трио во тимот кое, ако е некаква утеха, ќе може да игра на реваншот во Скопје и да и помогне на „Струмица НИКОБ“ да се избори за место во втората елиминациска рунда.

Ричлиев и неговиот прв асистент Атанас Милев за првиот натпревар во Апелдорн во вторник (19:30 часот), на располагање ќе имаат 12 одбојкари меѓу кои и само еден интернационалец, Колумбиецот Жоан Берио и едно младо име од Канада со македонско потекло, Деан Глобоцки.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбалска кариера и напиша „Сакам сите да ве гушнам“

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбал…

Сеп 24, 2022 Вести

Македонската фудбалска интернационална ѕвезда Горан Пандев кој во минатото играше за Беласица, Специја, Анкона, Лацио, Интер, Наполи, Галатасарај, Џен...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се сликаат со градоначалникот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се …

Сеп 24, 2022 Вести

Претседателот на Унијата на млади сили при Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Иван Угринов на денешната прес конференција со прашања до гр...

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струмица

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струм…

Сеп 23, 2022 Вести

Претседателот на Големото Народно собрание на Турција, Мустафа Шентоп, денеска престојува во приватна посета на Струмица. Веста ја објави градоначалн...

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбележаа светскиот Ден без автомобили

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбеле…

Сеп 22, 2022 Вести

Денешниот ден 22-ри Септември, покрај тоа што е гласник на почетокот на есента, исто така е важен затоа што се одбележува и светскиот Ден без автомоби...

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струмица

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струми…

Сеп 22, 2022 Вести

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов, во рамките на проектот „Градоначалник на еден ден“, утрово го промовираше новиот градоначалник, Димит...

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Сеп 22, 2022 Вести

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев и официјално кажа крај на својата играчка фудбалска кариера, заминува во пензија. Тој ова го кажа во инте...

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот Костадинов го промовираше проектот „Струмица – паметен Вело град“

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот …

Сеп 21, 2022 Вести

Регионалната конференција на тема „Безбедни. Зелени. Решенија за паметни градови: Ризик и можности за Западен Балкан“, што се одржа во изминатите два ...

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општините Ново Село и Босилово

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општинит…

Сеп 21, 2022 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 22 септември) ќе има прекин на електричната енергија во општините Ново Село и Босило...