Од вечерва до петок музички концерти на „Струмица Опен фестивал“ на сцената кај езерцето

Понеделник, 15 Август 2022

Со концертот на летната школа за гитара вечерва од 21:00 часот на сцената кај езерцето во големиот градски парк започнува неделата на музички концерти во рамките на „Струмица Опен фестивал 2022“.

Вечерашниот концерт е посветен на музичката ѕвезда Тоше Проески и  се организира во соработка со НУ „Спомен куќа на Тодор Проески“ од Крушево кои, како што најавуваат организаторите ќе придонесат за уште помагична вечер за комплетно уживање во големите хитови на Тоше Проески.

Подготовките за настанот траат неколку месеци, почнувајќи од најмалите гитаристи, па се до бендот кој е носител на завршниот концерт, во состав: Таки Дробаров (гитара), Марјан Стоилов (тапани), Бојан Мицев (бас гитара), Јован Терзиев (клавијатури) и вокалните солистки на концертот: Славица Ангелова, Ана Цамбулева, Анела Николова, Теодора Сретеновиќ, Тамара Томова и Весна Спасова.

Според програмата на „Струмица Опен фестивал 2022“, утре (вторник, 16 Август), струмичани ќе уживаат со најдобрите македонски хитови од „Макфест“ испеани од Александра Јанева, Ѓоко Таневски, Наде Талевска, Ристо Самарџиев заедно со Битолски камерен оркестар. Концертот за во среда од 20:00 часот ќе го започне бендот кој се повеќе е популарен меѓу струмичани за ноќни журки – „YU FOR YOU“, а веднаш по нив свои настапи ќе имаат Игор Џамбазов и Гуру Харе.

Во пресрет на роденденот на музичката фолк легенда Гоце Арнаудов, во четврток 18 Август од 21:00 часот ќе се одржи концерт насловен „Ај да беше стрела песната“, во негова чест естрадни уметници ќе ги пејат и свират неговите најдобри и најслушани песни.

Последниот концерт од СОФ 2022 е во петок од 20:00 часот со Коста Хаџикојчев Бенд, а од 21:00 часот концертот со поп ѕвездата Влатко Лозаноски со кој се затвора годинашното издание на „Струмица Опен фестивал“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбалска кариера и напиша „Сакам сите да ве гушнам“

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбал…

Сеп 24, 2022 Вести

Македонската фудбалска интернационална ѕвезда Горан Пандев кој во минатото играше за Беласица, Специја, Анкона, Лацио, Интер, Наполи, Галатасарај, Џен...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се сликаат со градоначалникот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се …

Сеп 24, 2022 Вести

Претседателот на Унијата на млади сили при Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Иван Угринов на денешната прес конференција со прашања до гр...

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струмица

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струм…

Сеп 23, 2022 Вести

Претседателот на Големото Народно собрание на Турција, Мустафа Шентоп, денеска престојува во приватна посета на Струмица. Веста ја објави градоначалн...

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбележаа светскиот Ден без автомобили

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбеле…

Сеп 22, 2022 Вести

Денешниот ден 22-ри Септември, покрај тоа што е гласник на почетокот на есента, исто така е важен затоа што се одбележува и светскиот Ден без автомоби...

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струмица

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струми…

Сеп 22, 2022 Вести

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов, во рамките на проектот „Градоначалник на еден ден“, утрово го промовираше новиот градоначалник, Димит...

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Сеп 22, 2022 Вести

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев и официјално кажа крај на својата играчка фудбалска кариера, заминува во пензија. Тој ова го кажа во инте...

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот Костадинов го промовираше проектот „Струмица – паметен Вело град“

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот …

Сеп 21, 2022 Вести

Регионалната конференција на тема „Безбедни. Зелени. Решенија за паметни градови: Ризик и можности за Западен Балкан“, што се одржа во изминатите два ...

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општините Ново Село и Босилово

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општинит…

Сеп 21, 2022 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 22 септември) ќе има прекин на електричната енергија во општините Ново Село и Босило...