Во Струмица повторно „Астерфест“, вечерва е отворањето на 17-то издание

Петок, 05 Август 2022

Под мотото „Светлините на астерот“, од вечерва до 9 август во Струмица ќе се одржи 17-то издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“. На отворањето ќе биде прикажан блок составен од седум ексклузивни кратки играни филма: македонскиот „Северен пол“ (со Антонија Белазелкоска и Лука Митев) на Марија Апцевска, црногорскиот „Божилак“ на Александар Вујовиќ, австралискиот „Ајкула“ на Наш Едгертон, данскиот „Во мојот ум“ на Мартин Странџ Хансен, американскиот „Писмарницата“ (со Оскар Исак) на Елвира Линд, иранскиот „Сведок“ на Али Асгари и белгиско-францускиот „Титан“ на Валери Карној.

Втората вечер ќе биде прикажан блокот со кратки документарни филмови: полскиот „Балконски концерт“ на Diana и Krzysztof Kadłubowski, шкотскиот „Поглед на заливот“ на Даниел Кук, косовскиот „Раселени“ на Самир Карахода, молдавскиот „Вујко ми Тудор“ на Олга Луковницова, како и американскиот „Кралицата на кошарката“ на Бен Праудфут.

Фестивалот продолжува со анимираните филмови: британско-полскиот „Домашар“ на Ewa Smyk, чешкиот „Мравкин рид“ на Марек Напрстек, словенечкиот „Стекџилница“ на Спела Кадез, бугарскиот „Вљубени черупки“ на Свилен Димитров, мексиканскиот „Тио“ на Хуан Хозе Медина и данскиот „Џелатот дома“ на Ури и Мишеле Кранот.

Четвртата вечер е предвидена за проекција на остварување во чест на годинашниот лауреат на наградата „Астер“, Желимир Жилник, легендата на југоисточноевропскиот филм, автор на низа култни филмови, меѓу кои и „Рани трудови“ за кој ја доби наградата „Златна мечка“ во Берлин. Филмот на еминентниот автор од Белград Јанко Балјак е насловен „Журнал за Желимир Жилник“.

За затворањето на 9 август, ќе има специјална премиера на најновиот македонски документарец „Трн“ на Никола Пијанманов (сценарио) и Столе Ангелов (кинематографер и монтажер). Се работи за суптилна и моќна филмска приказна за актерот и граѓански борец и активист Стојан Трн Велков. Дизајнот на звукот е на Ставро Ангелаков, а во филмот, покрај Трн, учествуваат и Саше Урдовски, Васе Велков, Исидора Велкова и Дејан Ангелов, кој е и уметнички соработник на проектот.

Стручното официјално жири кое ќе ги оценува филмовите е составено од Мими Ѓоргоска, Владимир Перовиќ, Мимоза Рајл и Столе Ангелов. Вечерните проекции започнуваат од 20:30 часот во летниот Амфитеатар во Градскиот парк, а придружните настани ќе бидат во Europe House Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбалска кариера и напиша „Сакам сите да ве гушнам“

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбал…

Сеп 24, 2022 Вести

Македонската фудбалска интернационална ѕвезда Горан Пандев кој во минатото играше за Беласица, Специја, Анкона, Лацио, Интер, Наполи, Галатасарај, Џен...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се сликаат со градоначалникот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се …

Сеп 24, 2022 Вести

Претседателот на Унијата на млади сили при Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Иван Угринов на денешната прес конференција со прашања до гр...

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струмица

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струм…

Сеп 23, 2022 Вести

Претседателот на Големото Народно собрание на Турција, Мустафа Шентоп, денеска престојува во приватна посета на Струмица. Веста ја објави градоначалн...

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбележаа светскиот Ден без автомобили

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбеле…

Сеп 22, 2022 Вести

Денешниот ден 22-ри Септември, покрај тоа што е гласник на почетокот на есента, исто така е важен затоа што се одбележува и светскиот Ден без автомоби...

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струмица

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струми…

Сеп 22, 2022 Вести

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов, во рамките на проектот „Градоначалник на еден ден“, утрово го промовираше новиот градоначалник, Димит...

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Сеп 22, 2022 Вести

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев и официјално кажа крај на својата играчка фудбалска кариера, заминува во пензија. Тој ова го кажа во инте...

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот Костадинов го промовираше проектот „Струмица – паметен Вело град“

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот …

Сеп 21, 2022 Вести

Регионалната конференција на тема „Безбедни. Зелени. Решенија за паметни градови: Ризик и можности за Западен Балкан“, што се одржа во изминатите два ...

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општините Ново Село и Босилово

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општинит…

Сеп 21, 2022 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 22 септември) ќе има прекин на електричната енергија во општините Ново Село и Босило...