Во Струмица повторно „Астерфест“, вечерва е отворањето на 17-то издание

Петок, 05 Август 2022

Под мотото „Светлините на астерот“, од вечерва до 9 август во Струмица ќе се одржи 17-то издание на Интернационалниот филмски фестивал „Астерфест“. На отворањето ќе биде прикажан блок составен од седум ексклузивни кратки играни филма: македонскиот „Северен пол“ (со Антонија Белазелкоска и Лука Митев) на Марија Апцевска, црногорскиот „Божилак“ на Александар Вујовиќ, австралискиот „Ајкула“ на Наш Едгертон, данскиот „Во мојот ум“ на Мартин Странџ Хансен, американскиот „Писмарницата“ (со Оскар Исак) на Елвира Линд, иранскиот „Сведок“ на Али Асгари и белгиско-францускиот „Титан“ на Валери Карној.

Втората вечер ќе биде прикажан блокот со кратки документарни филмови: полскиот „Балконски концерт“ на Diana и Krzysztof Kadłubowski, шкотскиот „Поглед на заливот“ на Даниел Кук, косовскиот „Раселени“ на Самир Карахода, молдавскиот „Вујко ми Тудор“ на Олга Луковницова, како и американскиот „Кралицата на кошарката“ на Бен Праудфут.

Фестивалот продолжува со анимираните филмови: британско-полскиот „Домашар“ на Ewa Smyk, чешкиот „Мравкин рид“ на Марек Напрстек, словенечкиот „Стекџилница“ на Спела Кадез, бугарскиот „Вљубени черупки“ на Свилен Димитров, мексиканскиот „Тио“ на Хуан Хозе Медина и данскиот „Џелатот дома“ на Ури и Мишеле Кранот.

Четвртата вечер е предвидена за проекција на остварување во чест на годинашниот лауреат на наградата „Астер“, Желимир Жилник, легендата на југоисточноевропскиот филм, автор на низа култни филмови, меѓу кои и „Рани трудови“ за кој ја доби наградата „Златна мечка“ во Берлин. Филмот на еминентниот автор од Белград Јанко Балјак е насловен „Журнал за Желимир Жилник“.

За затворањето на 9 август, ќе има специјална премиера на најновиот македонски документарец „Трн“ на Никола Пијанманов (сценарио) и Столе Ангелов (кинематографер и монтажер). Се работи за суптилна и моќна филмска приказна за актерот и граѓански борец и активист Стојан Трн Велков. Дизајнот на звукот е на Ставро Ангелаков, а во филмот, покрај Трн, учествуваат и Саше Урдовски, Васе Велков, Исидора Велкова и Дејан Ангелов, кој е и уметнички соработник на проектот.

Стручното официјално жири кое ќе ги оценува филмовите е составено од Мими Ѓоргоска, Владимир Перовиќ, Мимоза Рајл и Столе Ангелов. Вечерните проекции започнуваат од 20:30 часот во летниот Амфитеатар во Градскиот парк, а придружните настани ќе бидат во Europe House Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од вечерва до петок музички концерти на „Струмица Опен фестивал“ на сцената кај езерцето

Од вечерва до петок музички концерти на „Струмица Опен фести…

Авг 15, 2022 Вести

Со концертот на летната школа за гитара вечерва од 21:00 часот на сцената кај езерцето во големиот градски парк започнува неделата на музички концерти...

Со Панихида на гробиштата и полагање цвеќе пред споменикот во малиот парк беше одбележана годишнината од убиството на петте струмички студенти

Со Панихида на гробиштата и полагање цвеќе пред споменикот в…

Авг 13, 2022 Вести

Седумдесет и една година од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од ...

Бензинска станица „БЕНЗОИЛ“ вработува

Бензинска станица „БЕНЗОИЛ“ вработува

Авг 13, 2022 Веб Билборд

„БЕНЗОИЛ“ има потреба од вработување за работа на бензинската станица. Подетални информации и пријавување на: 076 595 260...

Денеска се навршуваат 71 година од свирепото убиство на петте струмички студенти

Денеска се навршуваат 71 година од свирепото убиство на петт…

Авг 13, 2022 Вести

Денеска се навршуваат 71 година од свирепото убиство на петте струмички студенти Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јар’...

Општина Василево и бугарската општина Кресна потпишаа договор за партнерство

Општина Василево и бугарската општина Кресна потпишаа догово…

Авг 12, 2022 Вести

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов и заменик градоначалникот на општина Кресна во Бугарија, Петар Петров вчера во просториите на општи...

Величе Каралијска ќе игра за ОК „Наковски Волеј“

Величе Каралијска ќе игра за ОК „Наковски Волеј“

Авг 12, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Искусната Величе Каралијска во наредната сезона ќе игра во дресот на ОК „Наковски Волеј“ од Струмица и ќе ги брани боите на клубот во претстојната сез...

Во Полициска станица приведено 21-годишно момче, се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка

Во Полициска станица приведено 21-годишно момче, се сомничи …

Авг 12, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа во 20:30 часот полициски службеници од Полициската станица Струмица лишиле од слобода 21-годишно момче од село Василево, струмичко. Тој е осомн...

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“ со донација за јунаците Македон и Амир

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“ со донација за ј…

Авг 12, 2022 Вести

Македон и Амир се јунаците кои денеска на Меѓународниот ден на младите се најголемите гласници на Фондацијата „ЗАЕВ - Едно општество за сите“. Со нивн...