ЦУК вечерва со информација за пожарот помеѓу Владевци и Требичино кој се закануваше кон селата

Среда, 27 Јули 2022

Центарот за управување со кризи (ЦУК) вечерва даде повеќе информации за состојбата со пожарот помеѓу селата Владевци и Требичино.

„Пожарот кој ја зафати општина Василево на ден 25.07.2022 година, помеѓу селата Владевци и Требичино, во текот на денот активно се гаснеше од страна на ТППЕ Струмица, ШС Беласица – Струмица и ЕЛС Василево. Во попладневните часови, со промена на временските услови (дување на ветар од северозападен правец), пожарот честопати го менуваше правецот, што претставуваше опасност да го зафати селото Владевци и правецот на село Требичино. Но, со правилен распоред на силите кои дејствуваа на терен, беше воспоставена контрола на пожарното дејствие, и пожарот се пренасочи кон сртот на високиот рид. Во 19:30 часот одржана е координација на Општинскиот штаб на сите субјекти кои интервенираат на пожарот, одлучено е рано наутро на ден 28.07.2022 година, со поддршка од воздухоплови, кои се обезбедени во координација на Центарот за управување со кризи со МВР, АРСМ и Дирекцијата за заштита и спасување, како и концентрација на поголем број на сили на терен и дополнително со 2 тима за гаснење на пожари од ДЗС, да бидат распоредени на терен и пристапат кон целосно гаснење на пожарот. Напоменуваме дека во моментот нема опасност од загрозување на селата, животот и имотот на граѓаните“ - велат од ЦУК.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбалска кариера и напиша „Сакам сите да ве гушнам“

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбал…

Сеп 24, 2022 Вести

Македонската фудбалска интернационална ѕвезда Горан Пандев кој во минатото играше за Беласица, Специја, Анкона, Лацио, Интер, Наполи, Галатасарај, Џен...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се сликаат со градоначалникот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се …

Сеп 24, 2022 Вести

Претседателот на Унијата на млади сили при Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Иван Угринов на денешната прес конференција со прашања до гр...

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струмица

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струм…

Сеп 23, 2022 Вести

Претседателот на Големото Народно собрание на Турција, Мустафа Шентоп, денеска престојува во приватна посета на Струмица. Веста ја објави градоначалн...

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбележаа светскиот Ден без автомобили

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбеле…

Сеп 22, 2022 Вести

Денешниот ден 22-ри Септември, покрај тоа што е гласник на почетокот на есента, исто така е важен затоа што се одбележува и светскиот Ден без автомоби...

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струмица

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струми…

Сеп 22, 2022 Вести

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов, во рамките на проектот „Градоначалник на еден ден“, утрово го промовираше новиот градоначалник, Димит...

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Сеп 22, 2022 Вести

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев и официјално кажа крај на својата играчка фудбалска кариера, заминува во пензија. Тој ова го кажа во инте...

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот Костадинов го промовираше проектот „Струмица – паметен Вело град“

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот …

Сеп 21, 2022 Вести

Регионалната конференција на тема „Безбедни. Зелени. Решенија за паметни градови: Ризик и можности за Западен Балкан“, што се одржа во изминатите два ...

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општините Ново Село и Босилово

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општинит…

Сеп 21, 2022 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 22 септември) ќе има прекин на електричната енергија во општините Ново Село и Босило...