ЦУК вечерва со информација за пожарот помеѓу Владевци и Требичино кој се закануваше кон селата

Среда, 27 Јули 2022

Центарот за управување со кризи (ЦУК) вечерва даде повеќе информации за состојбата со пожарот помеѓу селата Владевци и Требичино.

„Пожарот кој ја зафати општина Василево на ден 25.07.2022 година, помеѓу селата Владевци и Требичино, во текот на денот активно се гаснеше од страна на ТППЕ Струмица, ШС Беласица – Струмица и ЕЛС Василево. Во попладневните часови, со промена на временските услови (дување на ветар од северозападен правец), пожарот честопати го менуваше правецот, што претставуваше опасност да го зафати селото Владевци и правецот на село Требичино. Но, со правилен распоред на силите кои дејствуваа на терен, беше воспоставена контрола на пожарното дејствие, и пожарот се пренасочи кон сртот на високиот рид. Во 19:30 часот одржана е координација на Општинскиот штаб на сите субјекти кои интервенираат на пожарот, одлучено е рано наутро на ден 28.07.2022 година, со поддршка од воздухоплови, кои се обезбедени во координација на Центарот за управување со кризи со МВР, АРСМ и Дирекцијата за заштита и спасување, како и концентрација на поголем број на сили на терен и дополнително со 2 тима за гаснење на пожари од ДЗС, да бидат распоредени на терен и пристапат кон целосно гаснење на пожарот. Напоменуваме дека во моментот нема опасност од загрозување на селата, животот и имотот на граѓаните“ - велат од ЦУК.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од вечерва до петок музички концерти на „Струмица Опен фестивал“ на сцената кај езерцето

Од вечерва до петок музички концерти на „Струмица Опен фести…

Авг 15, 2022 Вести

Со концертот на летната школа за гитара вечерва од 21:00 часот на сцената кај езерцето во големиот градски парк започнува неделата на музички концерти...

Со Панихида на гробиштата и полагање цвеќе пред споменикот во малиот парк беше одбележана годишнината од убиството на петте струмички студенти

Со Панихида на гробиштата и полагање цвеќе пред споменикот в…

Авг 13, 2022 Вести

Седумдесет и една година од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од ...

Бензинска станица „БЕНЗОИЛ“ вработува

Бензинска станица „БЕНЗОИЛ“ вработува

Авг 13, 2022 Веб Билборд

„БЕНЗОИЛ“ има потреба од вработување за работа на бензинската станица. Подетални информации и пријавување на: 076 595 260...

Денеска се навршуваат 71 година од свирепото убиство на петте струмички студенти

Денеска се навршуваат 71 година од свирепото убиство на петт…

Авг 13, 2022 Вести

Денеска се навршуваат 71 година од свирепото убиство на петте струмички студенти Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јар’...

Општина Василево и бугарската општина Кресна потпишаа договор за партнерство

Општина Василево и бугарската општина Кресна потпишаа догово…

Авг 12, 2022 Вести

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов и заменик градоначалникот на општина Кресна во Бугарија, Петар Петров вчера во просториите на општи...

Величе Каралијска ќе игра за ОК „Наковски Волеј“

Величе Каралијска ќе игра за ОК „Наковски Волеј“

Авг 12, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Искусната Величе Каралијска во наредната сезона ќе игра во дресот на ОК „Наковски Волеј“ од Струмица и ќе ги брани боите на клубот во претстојната сез...

Во Полициска станица приведено 21-годишно момче, се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка

Во Полициска станица приведено 21-годишно момче, се сомничи …

Авг 12, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа во 20:30 часот полициски службеници од Полициската станица Струмица лишиле од слобода 21-годишно момче од село Василево, струмичко. Тој е осомн...

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“ со донација за јунаците Македон и Амир

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“ со донација за ј…

Авг 12, 2022 Вести

Македон и Амир се јунаците кои денеска на Меѓународниот ден на младите се најголемите гласници на Фондацијата „ЗАЕВ - Едно општество за сите“. Со нивн...