Испечатете ја страната

Под големиот стар јавор со македонски евергрини почна 11-то издание на „Струмица Опен фестивал“

Вторник, 26 Јули 2022

Со концерт на македонски евергрини, од малиот градски парк, под големиот стар јавор  синоќа стартуваше „Струмица Опен фестивал 2022“.

Несекојдневно уживање со безвременските македонски евергрини од струмичките музичари Љубомир Митровски, Денис Кирчанов, Боби Ѓошиќ, Игор на тапани и Даме на саксофон.

„Со богатата и разновидна програма на „Струмица Опен Фест“ ќе допреме до сите вкусови и до сите граѓани и ќе докажеме како се сака Струмица“ – кажа градоначалникот Костадин Костадинов најавувајќи го стартот на „Струмица Опен фестивал 2022“.

Ова 11-то издание на СОФ ќе трае 17 денови со 20 разновидни настани на повеќе локации во градот. Вечерва од 20:00 часот во големиот градски парк кај езерцето ќе има филмски проекции на македонски краткометражни филмови.

„БАСКЕТ“ - Приказна за деца и големи деца. Краток игран филм во режија на Димитар Банов кој ни доловува длабока, игрива и иронична замисла за детскиот идеал – да се порасне и да се стане некој. Снимен во Скопје во едно жешко лето некаде во Јуни. Распуст е, маалските кошеви се полни со деца. Во Капиштец, во домот пред зградата на Пепо (14) секогаш се игра силен и квалитетен баскет. Таму, после 18 часот доаѓаат повозрасните и децата мораат да го науштат убавиот кош со мрежичка.

Филмската вечер продолжува со филмот „СЕСТРИ“ - приказна за раскинување на пријателството помеѓу две тинејџерки, неразделни другарки и го истражува феноменот на малтретирање на социјалните мрежи што се шири меѓу тинејџерите. Филмот е дебитантско издание на режисерката Дина Дума, е и македонски кандитат за „Оскар“ за најдобар меѓународен филм за 2022 година.

Ќе биде вистинско филмско доживување за сите мали и големи деца љубители на филмското платно и македонските современи филмски приказни.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Окт 06, 2022 Веб Билборд

Хотел „Studio Inn“ од Струмица има потреба од рецепционер за работа во ноќна смена. Подетални информации и пријавување на: 034 331 851...

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените таму ќе паѓаат до -35%, а следуваат и многу награди за потрошувачите

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените та…

Окт 05, 2022 Магазин

Се ближи 9-от роденден на најголемиот салон за мебел во Македонија „Home by Almak“ на струмичкиот бренд „Алмак“, препознатлив цели 27 години кај нас и...

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот сепак ќе го одигра во Струмица

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ К…

Окт 05, 2022 Вести

Македонскиот одбојкарски шампион „Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот, сепак ќе го одигра на домашен терен. Со оглед на т...

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Окт 05, 2022 Вести

Како резултат на успешната соработка помеѓу општините Босилово (Македонија) и Грмен (Бугарија), преку програмата за прекугранична соработка, во наредн...

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Окт 05, 2022 Вести

Следејќи го успешниот пример на работата на мобилните гинеколошки амбуланти низ различните општини во државата во текот на оваа година, Македонската а...

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на струмичкиот плоштад ја одбележаа Детската недела

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на стру…

Окт 05, 2022 Вести

Денеска на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица беше разиграно, распеано, весело, се слушаше детскиот џагор. Околу 350 деца од предшколска возраст од Ј...

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште во дворот на Домот на АРМ

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште…

Окт 05, 2022 Вести

Струмица доби уште еден современ отворен спортски терен за сите љубители на спортските активности. Повеќенаменското спортско игралиште во дворот на Д...

Поетска вечер „За нас нема збогум“ на струмички поети кои не се меѓу нас

Поетска вечер „За нас нема збогум“ на струмички поети кои не…

Окт 05, 2022 Најава

Во организација на Друштвото за наука, литература, култура и уметност „Иван Василевски“ од Струмица, а под покровителство на Општина Струмица, во четв...