Под големиот стар јавор со македонски евергрини почна 11-то издание на „Струмица Опен фестивал“

Вторник, 26 Јули 2022

Со концерт на македонски евергрини, од малиот градски парк, под големиот стар јавор  синоќа стартуваше „Струмица Опен фестивал 2022“.

Несекојдневно уживање со безвременските македонски евергрини од струмичките музичари Љубомир Митровски, Денис Кирчанов, Боби Ѓошиќ, Игор на тапани и Даме на саксофон.

„Со богатата и разновидна програма на „Струмица Опен Фест“ ќе допреме до сите вкусови и до сите граѓани и ќе докажеме како се сака Струмица“ – кажа градоначалникот Костадин Костадинов најавувајќи го стартот на „Струмица Опен фестивал 2022“.

Ова 11-то издание на СОФ ќе трае 17 денови со 20 разновидни настани на повеќе локации во градот. Вечерва од 20:00 часот во големиот градски парк кај езерцето ќе има филмски проекции на македонски краткометражни филмови.

„БАСКЕТ“ - Приказна за деца и големи деца. Краток игран филм во режија на Димитар Банов кој ни доловува длабока, игрива и иронична замисла за детскиот идеал – да се порасне и да се стане некој. Снимен во Скопје во едно жешко лето некаде во Јуни. Распуст е, маалските кошеви се полни со деца. Во Капиштец, во домот пред зградата на Пепо (14) секогаш се игра силен и квалитетен баскет. Таму, после 18 часот доаѓаат повозрасните и децата мораат да го науштат убавиот кош со мрежичка.

Филмската вечер продолжува со филмот „СЕСТРИ“ - приказна за раскинување на пријателството помеѓу две тинејџерки, неразделни другарки и го истражува феноменот на малтретирање на социјалните мрежи што се шири меѓу тинејџерите. Филмот е дебитантско издание на режисерката Дина Дума, е и македонски кандитат за „Оскар“ за најдобар меѓународен филм за 2022 година.

Ќе биде вистинско филмско доживување за сите мали и големи деца љубители на филмското платно и македонските современи филмски приказни.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбалска кариера и напиша „Сакам сите да ве гушнам“

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбал…

Сеп 24, 2022 Вести

Македонската фудбалска интернационална ѕвезда Горан Пандев кој во минатото играше за Беласица, Специја, Анкона, Лацио, Интер, Наполи, Галатасарај, Џен...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се сликаат со градоначалникот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се …

Сеп 24, 2022 Вести

Претседателот на Унијата на млади сили при Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Иван Угринов на денешната прес конференција со прашања до гр...

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струмица

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струм…

Сеп 23, 2022 Вести

Претседателот на Големото Народно собрание на Турција, Мустафа Шентоп, денеска престојува во приватна посета на Струмица. Веста ја објави градоначалн...

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбележаа светскиот Ден без автомобили

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбеле…

Сеп 22, 2022 Вести

Денешниот ден 22-ри Септември, покрај тоа што е гласник на почетокот на есента, исто така е важен затоа што се одбележува и светскиот Ден без автомоби...

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струмица

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струми…

Сеп 22, 2022 Вести

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов, во рамките на проектот „Градоначалник на еден ден“, утрово го промовираше новиот градоначалник, Димит...

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Сеп 22, 2022 Вести

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев и официјално кажа крај на својата играчка фудбалска кариера, заминува во пензија. Тој ова го кажа во инте...

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот Костадинов го промовираше проектот „Струмица – паметен Вело град“

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот …

Сеп 21, 2022 Вести

Регионалната конференција на тема „Безбедни. Зелени. Решенија за паметни градови: Ризик и можности за Западен Балкан“, што се одржа во изминатите два ...

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општините Ново Село и Босилово

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општинит…

Сеп 21, 2022 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 22 септември) ќе има прекин на електричната енергија во општините Ново Село и Босило...