И Струмица годинава со коњаница за Илинден

Понеделник, 25 Јули 2022

За Илинден и струмичкиот регион ќе има своја коњаница. Петмина јавачи од селото Радово годинава ќе бидат дел од традиционалниот коњички марш кој се организира во чест на големиот национален празник. Ова е за прв пат јавачи од овој регион организирано да бидат дел од традиционалниот Илинденскиот марш. Се решиле на ваков чекор бидејќи сакале на тој начин да им оддадат почит на сите загинати Илинденци, објави ТВ Сител.

За да го поминат патот долг околу 200 километри и да стасаат до Крушево на коњаниците од Радово ќе им требаат неколку дена. Долгото јавање не ги плаши, бидејќи и тие и коњите за ова  се подготвувале интензивно уште од месец април.

Дел од петорката јавачи ќе биде и 8-годишниот Матеј Сирачев кој е еден од најмладите учесници на овој коњички марш. И тој вредно се подготвувал со неговиот коњ и со нетрпение го очекува денот на поаѓање.

Коњаницата од селото Радово ќе тргне утре, вторник. Пред заминување ќе побараат благослов од нивниот свештеник во Католичката црква во Радово, а ќе се поклонат и пред спомениците на Гоце Делчев и Борис Трајковски во Струмица, по што се упатуваат кон Бигорски Манастир каде треба да се спојат со Бигорската коњаница.

Неможе да се пријавите самите

  • Извор:

    ТВ Сител

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбалска кариера и напиша „Сакам сите да ве гушнам“

Горан Пандев објави емотивно видео од неговата богата фудбал…

Сеп 24, 2022 Вести

Македонската фудбалска интернационална ѕвезда Горан Пандев кој во минатото играше за Беласица, Специја, Анкона, Лацио, Интер, Наполи, Галатасарај, Џен...

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се сликаат со градоначалникот Костадинов

ВМРО-ДПМНЕ: Младите да учествуваа во одлуките наместо да се …

Сеп 24, 2022 Вести

Претседателот на Унијата на млади сили при Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, Иван Угринов на денешната прес конференција со прашања до гр...

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струмица

Претседателот на турскиот парламент Шентоп е во посета Струм…

Сеп 23, 2022 Вести

Претседателот на Големото Народно собрание на Турција, Мустафа Шентоп, денеска престојува во приватна посета на Струмица. Веста ја објави градоначалн...

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбележаа светскиот Ден без автомобили

Младите во Струмица со возење велосипед низ градот го одбеле…

Сеп 22, 2022 Вести

Денешниот ден 22-ри Септември, покрај тоа што е гласник на почетокот на есента, исто така е важен затоа што се одбележува и светскиот Ден без автомоби...

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струмица

Средношколецот Јанко Мицев денеска е градоначалник на Струми…

Сеп 22, 2022 Вести

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов, во рамките на проектот „Градоначалник на еден ден“, утрово го промовираше новиот градоначалник, Димит...

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Горан Пандев заминува во фудбалска пензија

Сеп 22, 2022 Вести

Македонската фудбалска легенда, Горан Пандев и официјално кажа крај на својата играчка фудбалска кариера, заминува во пензија. Тој ова го кажа во инте...

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот Костадинов го промовираше проектот „Струмица – паметен Вело град“

Заврши регионалната конференција во Тирана, градоначалникот …

Сеп 21, 2022 Вести

Регионалната конференција на тема „Безбедни. Зелени. Решенија за паметни градови: Ризик и можности за Западен Балкан“, што се одржа во изминатите два ...

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општините Ново Село и Босилово

Утре прекин на електричната енергија во Куклиш и во општинит…

Сеп 21, 2022 Вести

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 22 септември) ќе има прекин на електричната енергија во општините Ново Село и Босило...