И Струмица годинава со коњаница за Илинден

Понеделник, 25 Јули 2022

За Илинден и струмичкиот регион ќе има своја коњаница. Петмина јавачи од селото Радово годинава ќе бидат дел од традиционалниот коњички марш кој се организира во чест на големиот национален празник. Ова е за прв пат јавачи од овој регион организирано да бидат дел од традиционалниот Илинденскиот марш. Се решиле на ваков чекор бидејќи сакале на тој начин да им оддадат почит на сите загинати Илинденци, објави ТВ Сител.

За да го поминат патот долг околу 200 километри и да стасаат до Крушево на коњаниците од Радово ќе им требаат неколку дена. Долгото јавање не ги плаши, бидејќи и тие и коњите за ова  се подготвувале интензивно уште од месец април.

Дел од петорката јавачи ќе биде и 8-годишниот Матеј Сирачев кој е еден од најмладите учесници на овој коњички марш. И тој вредно се подготвувал со неговиот коњ и со нетрпение го очекува денот на поаѓање.

Коњаницата од селото Радово ќе тргне утре, вторник. Пред заминување ќе побараат благослов од нивниот свештеник во Католичката црква во Радово, а ќе се поклонат и пред спомениците на Гоце Делчев и Борис Трајковски во Струмица, по што се упатуваат кон Бигорски Манастир каде треба да се спојат со Бигорската коњаница.

Неможе да се пријавите самите

  • Извор:

    ТВ Сител

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Од вечерва до петок музички концерти на „Струмица Опен фестивал“ на сцената кај езерцето

Од вечерва до петок музички концерти на „Струмица Опен фести…

Авг 15, 2022 Вести

Со концертот на летната школа за гитара вечерва од 21:00 часот на сцената кај езерцето во големиот градски парк започнува неделата на музички концерти...

Со Панихида на гробиштата и полагање цвеќе пред споменикот во малиот парк беше одбележана годишнината од убиството на петте струмички студенти

Со Панихида на гробиштата и полагање цвеќе пред споменикот в…

Авг 13, 2022 Вести

Седумдесет и една година од свирепото убиство на петте струмички студенти, Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јармов од ...

Бензинска станица „БЕНЗОИЛ“ вработува

Бензинска станица „БЕНЗОИЛ“ вработува

Авг 13, 2022 Веб Билборд

„БЕНЗОИЛ“ има потреба од вработување за работа на бензинската станица. Подетални информации и пријавување на: 076 595 260...

Денеска се навршуваат 71 година од свирепото убиство на петте струмички студенти

Денеска се навршуваат 71 година од свирепото убиство на петт…

Авг 13, 2022 Вести

Денеска се навршуваат 71 година од свирепото убиство на петте струмички студенти Борис Белев, Мирко Пецев, Ѓорѓи Костуранов, Стево Топчев и Ѓорѓи Јар’...

Општина Василево и бугарската општина Кресна потпишаа договор за партнерство

Општина Василево и бугарската општина Кресна потпишаа догово…

Авг 12, 2022 Вести

Градоначалникот на општина Василево, Славе Андонов и заменик градоначалникот на општина Кресна во Бугарија, Петар Петров вчера во просториите на општи...

Величе Каралијска ќе игра за ОК „Наковски Волеј“

Величе Каралијска ќе игра за ОК „Наковски Волеј“

Авг 12, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Искусната Величе Каралијска во наредната сезона ќе игра во дресот на ОК „Наковски Волеј“ од Струмица и ќе ги брани боите на клубот во претстојната сез...

Во Полициска станица приведено 21-годишно момче, се сомничи дека извршил обљуба врз малолетничка

Во Полициска станица приведено 21-годишно момче, се сомничи …

Авг 12, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

Синоќа во 20:30 часот полициски службеници од Полициската станица Струмица лишиле од слобода 21-годишно момче од село Василево, струмичко. Тој е осомн...

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“ со донација за јунаците Македон и Амир

Фондацијата „ЗАЕВ – Едно општество за сите“ со донација за ј…

Авг 12, 2022 Вести

Македон и Амир се јунаците кои денеска на Меѓународниот ден на младите се најголемите гласници на Фондацијата „ЗАЕВ - Едно општество за сите“. Со нивн...