Реагираат од Институтот за судска медицина во врска со пронајденото тело на младиот струмичанец

Четврток, 16 Јуни 2022

Проф. д-р Александар Станков се обрати во име на стручниот колегиум на Институтот за судска медицина, потенцирајќи дека не е направен никаков пропуст во истражната постапка од луѓето инволвирани во обдукцијата на телото на младото момче од Струмица.

По пронаоѓање на телото на ден 07.06.2022 година околу 19:00 часот бил извршен увид на местото на настанот од страна на службени полициски лица и јавен обвинител од ОЈО Струмица. При увидот телото било прегледано од страна на лекар мртвопроверител. По наредба на јавниот обвинител истата вечер телото е донесено на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија за извршување на судско медицинска обдукција. На 08.06.2022 година во претпладневните часови на Институтот за судска медицина, криминалистика и медицинска деонтологија извршена е судскомедицинска обдукција врз телото на пронајденото починато лице. Обдукцијата е направена по сите светски стандарди од двајца специјалисти по судска медицина. За време на обдукцијата беше земен биолошки материјал за извршување на токсиколошки анализи и изолација на ДНА профил.

При соопштување на првичните резултати од за нас непознати причини јавниот обвинител нареди да се задржи телото на Институтот за да потоа без никакви консултации со нас нареди да се направи реобдукција од три вешти лица. На 10.06.2022 година направена е реобдукција од тројца специјалисти по судска медицина. Резултатите од обдукцијата и реобдукцијата се идентични односно нема никакви спротиставени мислења на вештите лица, вели проф. д-р Александар Станков, во врска со пронајденото починато лице во место викано Ораш, општина Ново Село.

Оваа одлука на обвинителството веројатно се темели на недовербата кон нашата Институција и вербата во погрешните информации добиени од страна на мртвопроверителот односно непрофесионалниот изведен заклучок за причината и начинот на смртта формиран врз основа на надворешен преглед. И двајцата не се едуцирани ниту пак имаат знаење да толкуваат повреди и промени особено кога се работи за тело кај кое постојат развиени трулежни промени. Причината наведена во наредбата за реобдукција (неутврдена причина за смрт веднаш по завршување на обдукцијата) покажува дека ОЈО и колегите кој го прегледале телото немаат елементарни познавања од судска медицина, познавања кој треба да ги има секој обвинител за да може да работи на случаи од ваков тип и познавања кој треба да ги има секој лекар за да може да изврши преглед на мртво тело. Особено не ни е јасно како може истата вечер да излезат информации во јавноста дека се работи за убиство пред воопшто да биде започната обдукцијата.

Како потсетување за оние кои не знаат, причина за смрт претставува онаа основна повреда или болест која го иницирала ланецот на промени кои завршуваат со смрт. Во најголем број на случаи причината за смрт се одредува веднаш по завршување на обдукцијата. Во одреден број случаи потребни се дополнителни испитувања и анализи кои ќе помогнат во донесување на заклучокот за причината за смрт. Тие анализи може да потраат подолго време. Затоа обвинителството треба да биде во постојана комуникација со лекарите од Институтот кои се единствени меродавни во давање на причина за смрт и толкување на промени на тело особено кај тела кои се со развиени трулежни промени. Кога ќе се дојде до причината за смрт тогаш обвинителството врз основа на сите собрани информации донесува одлука за начинот за смрт, односно ако се работи за насилна смрт дали е убиство, самоубиство или несреќен случај. Во конкретниот случај врз основа на погрешно толкување на промени на телото од покојниот донесен е преран заклучок во врска со начинот за смрт пред воопшто да се добијат информации од наодот од обдукцијата било за причината за смрт или пак токсиколошките наоди.

На Институтот за судска медицина во тек се токсиколошките испитувања на земениот биолошки материјал. Штом ги добиеме резултатите од токсиколошките испитувања надлежниот обвинител ќе биде известен за причината за смрт.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Чифлик маало започна турнирот во мал фудбал „Струмица 2022“

Во Чифлик маало започна турнирот во мал фудбал „Струмица 202…

Јун 28, 2022 Вести

Синоќа на реконструираното спортско игралиште во Чифлик маало, спроти главниот влез на поранешната касарна во Струмица започна одржувањето на турнирот...

Вечерва на струмичкото корзо – Изложба „Птиците во Градскиот парк“ на Марјан Ѕингаров

Вечерва на струмичкото корзо – Изложба „Птиците во Градскиот…

Јун 28, 2022 Вести

Вечерва од 20:00 часот на струмичкото корзо ќе биде поставена фотографска изложба на струмичанецот Марјан Ѕингаров, насловена „Птиците во Градскиот па...

Во Струмица „South Side Cocktail Bar“ - првиот крипто бар во Македонија

Во Струмица „South Side Cocktail Bar“ - првиот крипто бар во…

Јун 28, 2022 Магазин

South Side Cocktail Bar е прв и единствен крипто коктел бар во Македонија, сместен во срцето на Струмица и место коешто има за цел да ја промовира кри...

На Табановце санкционирани струмичани кои вршеле меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација

На Табановце санкционирани струмичани кои вршеле меѓународен…

Јун 27, 2022 Вести

МВР информира дека полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце и Полициската станица за граничен премин Долно Блаце изврш...

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала и Нова Маала

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала и …

Јун 27, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 28 Јуни) најавува прекин на електричната енергија од 09:00 до 15:00 часот во населените места: Добраши...

Трагедија во струмичко – две лица загинаа превртувајќи се со трактор

Трагедија во струмичко – две лица загинаа превртувајќи се со…

Јун 27, 2022 Вести

Вчера околу 16:00 часот на локалниот пат од село Трибичино кон село Едрениково, струмичко, на место викано „Бресто“, трактор „ИМТ 533“, со струмички р...

Одбележан 66-от роденден на загинатиот претседател Борис Трајковски

Одбележан 66-от роденден на загинатиот претседател Борис Тра…

Јун 25, 2022 Вести

Струмица ја одбележа 66-та година од раѓањето на трагично загинатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски. Споменикот „Македонија“ п...

Приведен 60-годишен струмичанец, кај него била пронајдена марихуана

Приведен 60-годишен струмичанец, кај него била пронајдена ма…

Јун 24, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

На 23.06.2022 година во 00:15 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода И.С.(60) од Струмица, затоа што кај него би...