Струмичките социјалдемократи одржаа трибина: „СДСМ има план и решенија за да се справи со сите предизвици кои се исправени пред граѓаните и државата“

Вторник, 14 Јуни 2022

„Во овие 31 година од осамостојувањето до денес, ниту една претходна Влада не успеала да ги извади на површина најклучните, најжешките и најважните прашања и проблеми кои се од суштинско значење за опстојот и прогресот на нашата земја. Сите поранешни владини гарнитури, тие прашања ги ставаа под тепих, бидејќи, во недостаток на храброст и државнички идеи, поважен им бил сопствениот, од интересот на татковината и граѓаните“, вели Борче Цветков, претседател на Општинската организација на СДСМ во Струмица на трибината која се одржа вечерва во Домот на АРМ на тема: „СДСМ има план и решенија за да се справи со сите предизвици кои се исправени пред граѓаните и државата“.

Цветков кажа дека само во период од пет години, како резултат на мудрото владеење на СДСМ, решен е долгогодишниот спор со Грција околу името, задржувајќи го притоа зборот Македонија, но и сите нешта кои го сочинуваат нашиот идентитет и посебност, нашава земја стана 30-та земја членка на НАТО, а неодамна е признаена и автокефалноста на нашата Македонската Православна црква – Охридска Архиепископија.

„Со овие три огромни подвизи нашите повеќегодишни соништа, но и на цели генерации Македонци, станаа јаве. Горд сум што сум претседател на една од Општинските организации на СДСМ во државата, и тоа не на која било, туку  токму на таа од градот - бастион на македонската социјалдемократија“ – кажа Цветков.

На трибината говореше и Љубица Спасова, пратеничка во Собрание на Република Северна Македонија, која кажа дека политиките на СДСМ даваат резултати на кои сите треба да се горди.

„Преку ребалансот на Буџетот кој го утврди Владата, обезбедуваме нови 500 милиони денари во Интервентниот фонд. Иако има светска економска криза, субвенциите се исплаќаат навремено. Континуирано работиме на намалување на невработеноста, која во првиот квартал од оваа година се намали на 14,8%. Во време на светска, преку инклузивен процес со синдикатите и работодавците, успеавме да ја зголемиме минималната плата на 18.000 денари или 300 евра. Го остваривме и ветувањето за просечна плата од 500 евра. Денес, просечната плата изнесува 31.080 денари“ – кажа пратеничката Спасова.

За министерката за труд и социјална политика, Јована Тренчевска, СДСМ е партија која е секогаш на страната на граѓаните и дека Владата има план и се справува со сите предизвици кои стојат пред државата со корисни политики со кои се овозможува зголемувањето на платите и пензиите, мерки кои влијаат на стандардот и на семејните буџети. Таа кажа дека ценејќи го и вреднувајќи го трудот на работниците, преку социјален дијалог успеале како Влада да ги зголемат платите во образованието и детска заштита. Информираше дека 47.000 деца земат детски додаток, а околу 30.000 ученици образовен додаток. 69 градинки се отворени од 2017-та година до денес, а 25 се во градба и ќе бидат отворени до крајот на 2022 и во 2023 година.

„Ова Влада го направи најхуманото нешто што може да го направи една држава која се грижи за иднината на сите граѓани, а тоа е процесот на деинституционализација. Преку овој процес сите деца под 18 години сместени во гломазните институции  се преселени во мали групни домови, каде што атмосферата е приближна на домашната. Среќните и насмеани деца е повеќе од доволно за нас како Влада, да кажеме дека сме успеале во нашата цел, праведно и еднакво општество. Едно општество за сите“ – кажа Тренчевска на вечерашната трибина во организација на ОО на СДСМ Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Во Чифлик маало започна турнирот во мал фудбал „Струмица 2022“

Во Чифлик маало започна турнирот во мал фудбал „Струмица 202…

Јун 28, 2022 Вести

Синоќа на реконструираното спортско игралиште во Чифлик маало, спроти главниот влез на поранешната касарна во Струмица започна одржувањето на турнирот...

Вечерва на струмичкото корзо – Изложба „Птиците во Градскиот парк“ на Марјан Ѕингаров

Вечерва на струмичкото корзо – Изложба „Птиците во Градскиот…

Јун 28, 2022 Вести

Вечерва од 20:00 часот на струмичкото корзо ќе биде поставена фотографска изложба на струмичанецот Марјан Ѕингаров, насловена „Птиците во Градскиот па...

Во Струмица „South Side Cocktail Bar“ - првиот крипто бар во Македонија

Во Струмица „South Side Cocktail Bar“ - првиот крипто бар во…

Јун 28, 2022 Магазин

South Side Cocktail Bar е прв и единствен крипто коктел бар во Македонија, сместен во срцето на Струмица и место коешто има за цел да ја промовира кри...

На Табановце санкционирани струмичани кои вршеле меѓународен превоз на патници без поседување на соодветна документација

На Табановце санкционирани струмичани кои вршеле меѓународен…

Јун 27, 2022 Вести

МВР информира дека полициски службеници од Полициската станица за Граничен премин Табановце и Полициската станица за граничен премин Долно Блаце изврш...

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала и Нова Маала

Утре од 9 до 15 часот без струја Добрашинци, Висока Маала и …

Јун 27, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица за утре (вторник, 28 Јуни) најавува прекин на електричната енергија од 09:00 до 15:00 часот во населените места: Добраши...

Трагедија во струмичко – две лица загинаа превртувајќи се со трактор

Трагедија во струмичко – две лица загинаа превртувајќи се со…

Јун 27, 2022 Вести

Вчера околу 16:00 часот на локалниот пат од село Трибичино кон село Едрениково, струмичко, на место викано „Бресто“, трактор „ИМТ 533“, со струмички р...

Одбележан 66-от роденден на загинатиот претседател Борис Трајковски

Одбележан 66-от роденден на загинатиот претседател Борис Тра…

Јун 25, 2022 Вести

Струмица ја одбележа 66-та година од раѓањето на трагично загинатиот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски. Споменикот „Македонија“ п...

Приведен 60-годишен струмичанец, кај него била пронајдена марихуана

Приведен 60-годишен струмичанец, кај него била пронајдена ма…

Јун 24, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

На 23.06.2022 година во 00:15 часот во Струмица, полициски службеници од СВР Струмица го лишиле од слобода И.С.(60) од Струмица, затоа што кај него би...