Испечатете ја страната

Угринов од УМС за состојбата со младите и ветените проекти за нив од градоначалникот Костадинов

Вторник, 19 Април 2022

Претседателот на Унијата на млади сили при ОК на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица, денеска на прес конференција говореше на тема за состојбата со младите и ветените проекти за нив од актуелниот градоначалник на Струмица Костадин Костадинов.

Интегрален текст од прес конференцијата:

Нашата Струмица според официјалните податоци спаѓа меѓу општините чие жителство масовно се отселува. Се разбира, од ова најпогодени се младите. Тие низ светот го бараат она што овде се помалку го има - услови за егзистанција, сопствен развој и личен прогрес.

Да потсетиме дека во Струмица веќе петти мандат локално владее СДСМ, а актуелниот градоначалник Костадин Костадинов беше дел и од државната власт.

Отселувањето на младите најнапред станува заради фактот што нема нови стопански инвестиции и вработувања со солидни примања. И, особено заради уништувањето на земјоделието во регионот каде што земјоделското производство повеќе не е привлечна дејност за младите.

Ги нема ветените инвестиции на Гугл и Фејсбук со центри за податоци како можност за нови вработувања на млади но, затоа пак младите преку социјалните мрежи може да се информираат за секојдневните скандали и финансики малверзации на власта.

Патем, до сега нема ништо ниту од ветениот старт ап-инкубатор од програмата на градоначалникот каде што треба да се развива младинското претприемништво под надзор на стручни лица.

Дури и оние млади чиешто секојдневие се потпира врз домашните буџети, немаат посебно со што да се пофалат. Погледнете ги срушените маалски терени за спорт и детски игралишта. Погледнете ја најапсурдната велосипедска патека. Додека се делат субвенции за велосипеди и додека ја очекуваме новата ветена велосипедска патека, бројот на сообраќајни незгоди во кои се инволвирани велосипедисти, расте од ден на ден.

Денеска го прашуваме градоначалникот: до каде е неговиот проект, ветената младинска картичка „Моја Струмица“? Таа требаше да обезбеди бесплатен влез за младите на културни и други настани, разни попусти и бенефиции.

Партијата СДСМ која се занимава единствено со одржување на својата партиска елита, поради лошото водење на политиката и сопствената неспособност од Македонија направи земја во која младите сонуваат за исселување.

Токму затоа анкетите покажуват дека граѓаните ги очекуваат изборите и брзото заминување на актуелното срамно владеење.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Влада: Ограничени маржи и за млечни производи

Окт 06, 2022 Вести

Владата на денешната седница донесе Одлука за дополнување на одлуката за посебни услови за трговијата на одделни стоки. Со оваа одлука, на предлог на ...

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Окт 06, 2022 Веб Билборд

Хотел „Studio Inn“ од Струмица има потреба од рецепционер за работа во ноќна смена. Подетални информации и пријавување на: 034 331 851...

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените таму ќе паѓаат до -35%, а следуваат и многу награди за потрошувачите

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените та…

Окт 05, 2022 Магазин

Се ближи 9-от роденден на најголемиот салон за мебел во Македонија „Home by Almak“ на струмичкиот бренд „Алмак“, препознатлив цели 27 години кај нас и...

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот сепак ќе го одигра во Струмица

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ К…

Окт 05, 2022 Вести

Македонскиот одбојкарски шампион „Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот, сепак ќе го одигра на домашен терен. Со оглед на т...

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Окт 05, 2022 Вести

Како резултат на успешната соработка помеѓу општините Босилово (Македонија) и Грмен (Бугарија), преку програмата за прекугранична соработка, во наредн...

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Окт 05, 2022 Вести

Следејќи го успешниот пример на работата на мобилните гинеколошки амбуланти низ различните општини во државата во текот на оваа година, Македонската а...

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на струмичкиот плоштад ја одбележаа Детската недела

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на стру…

Окт 05, 2022 Вести

Денеска на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица беше разиграно, распеано, весело, се слушаше детскиот џагор. Околу 350 деца од предшколска возраст од Ј...

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште во дворот на Домот на АРМ

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште…

Окт 05, 2022 Вести

Струмица доби уште еден современ отворен спортски терен за сите љубители на спортските активности. Повеќенаменското спортско игралиште во дворот на Д...