Испечатете ја страната

Градоначалникот Костадин Костадинов со свој став за продолжувањето на штрајкот на наставниот кадар

Понеделник, 18 Април 2022

Градоначалникот Костадин Костадинов под чија надлежност се поголем дел од ингеренциите во образовните институции и градинките во општината Струмица, денеска со свој став за продолжувањето на штрајкот на СОНК.

„Како градоначалник имам обврска да имам свој јасен став во однос на протестот на СОНК и сметам дека денеска е вистинскиот момент да го соопштам.

Правото на протест е уставно загарантирано право и во таа смисла нема да се мешам во нивната одлука за протест. Правото на образование е исто така уставно загарантирано и ни претставува обврска истото да го штитиме, унапредуваме и имплементираме согласно законските регулативи.

Почитувани вработени во образование, градинки, наставен кадар, членови на СОНК. Ја имате честа да ја обликувате иднината на нашето секојдневие, за тоа сум убеден дека сте свесни исто колку што сум јас свесен и совесен дека треба да бидете посебно мотивирани и наградени.

До моментот дури немаше конкретен предлог, не го соопштував мојот став, свесен дека Владата има слух за проблемите и очекував предлог решение какво што всушност имаме. Во време на најголемите светски кризи понуди зголемување на платата за 10%. Разумно решение за секој совесен човек кој размислува државнички.

Сметам дека членовите на СОНК ова треба да го прифатат, имајќи во предвид дека исправени сме сите пред најголемите предизвици на светот од втората светска војна.

Апелирам учениците да одат на училиште оти тоа е најважно, продолжувањето на протестот може да значи и продолжување на школската година, што пак може и тоа како да направи проблем за матурантите при упис на факултет.

Како градоначалник заедно со целата администрација и со поддршка на Советот никогаш нема да го прекинам превозот на учениците макар имало и само еден ученик кој треба да биде однесен до училиште!

Тоа е трошок на општината од близу 200.000 денари на ден, нејсе тоа не е најважното.

Протестите во оваа фаза почнуваат да наликуваат на партиско политичка инсталација, што сериозно може да ве втурне во брзи води кои можат да го нарушат најважното за вас, вашиот интегритет, вашиот дигнитет.

Со секој од вас разговарам лично, вашите предизвици секогаш наидувале на разбирање од моја страна со силен влог за нивно решавање.

Вие сте граѓани на градот Струмица, град од кој започнале многу процеси, важни за сите нас.

Ова е момент кога треба да се издигнеме цврсто над нашите интереси, да ја споделиме тежината на овие кризи заедно, да се вратиме на работа, да покажеме дека постоиме и работиме посветено на нашата иднина.

Верувам дека имате разбирање и за здравствената криза, за економската криза, за воената криза, за политичката криза, за енергетската криза… Бидете горди на работата што ја работите, од вас зависи какво утре ќе имаме“ – кажа Костадинов.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Окт 06, 2022 Веб Билборд

Хотел „Studio Inn“ од Струмица има потреба од рецепционер за работа во ноќна смена. Подетални информации и пријавување на: 034 331 851...

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените таму ќе паѓаат до -35%, а следуваат и многу награди за потрошувачите

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените та…

Окт 05, 2022 Магазин

Се ближи 9-от роденден на најголемиот салон за мебел во Македонија „Home by Almak“ на струмичкиот бренд „Алмак“, препознатлив цели 27 години кај нас и...

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот сепак ќе го одигра во Струмица

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ К…

Окт 05, 2022 Вести

Македонскиот одбојкарски шампион „Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот, сепак ќе го одигра на домашен терен. Со оглед на т...

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Окт 05, 2022 Вести

Како резултат на успешната соработка помеѓу општините Босилово (Македонија) и Грмен (Бугарија), преку програмата за прекугранична соработка, во наредн...

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Окт 05, 2022 Вести

Следејќи го успешниот пример на работата на мобилните гинеколошки амбуланти низ различните општини во државата во текот на оваа година, Македонската а...

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на струмичкиот плоштад ја одбележаа Детската недела

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на стру…

Окт 05, 2022 Вести

Денеска на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица беше разиграно, распеано, весело, се слушаше детскиот џагор. Околу 350 деца од предшколска возраст од Ј...

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште во дворот на Домот на АРМ

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште…

Окт 05, 2022 Вести

Струмица доби уште еден современ отворен спортски терен за сите љубители на спортските активности. Повеќенаменското спортско игралиште во дворот на Д...

Поетска вечер „За нас нема збогум“ на струмички поети кои не се меѓу нас

Поетска вечер „За нас нема збогум“ на струмички поети кои не…

Окт 05, 2022 Најава

Во организација на Друштвото за наука, литература, култура и уметност „Иван Василевски“ од Струмица, а под покровителство на Општина Струмица, во четв...