Испечатете ја страната

На стрелиштето кај Водоча по 28-ми пат се одржа традиционалниот турнир „Ване Арапов 2022“

Недела, 17 Април 2022

На стрелиштето кај селото Водоча по 28-ми пат се одржа традиционалниот Меморијален турнир во стрелање на летачки мети „Ване Арапов 2022“, во организација на Ловното друштво „Беласица“ од Струмица и стрелачките клубови „Беласица Шат“ и „Рефлекс Шат“ од Струмица.

Меѓу учесниците на турнирот, кој ги имаше од повеќе ловни друштва и стрелачки клубови во Македонија, беа и градоначалникот на Струмица, Костадин Костадинов и претседателот на Македонската Спортска Стрелачка Федерација, Јордан Тасевски.

Марјан Даскаловски, претседател на Ловното друштво „Беласица“ ги поздрав учесниците на турнирот посакувајќи им успеси во ова 28-мо натпреварување, а на гостите да уживаат во турнорот на најдобрите стрелци во Македонија.

Стартот го означи внукот на Ване Арапов, младиот Ване, кој прв испука во глинените плочки. Потоа следуваше и натпреварувачкиот дел, екипно и поединечно, а стрелците се натпреваруваа во дисциплината „трап“.

Поединечно, првото место го освои Иван Атанасовски, второто Блажо Митев, додека третото место го освои синот на Ване Арапов, Димитар.

Во екипна конкуренција првото место го освои ЗССК „Рефлекс Шат“ од Струмица, второто екипата на Стрелачкиот клуб „Стрелец“ од Скопје, а третото место ЗЛР „Гоце Делчев“ од Босилово.

Инаку претходно, претставници на ЛД „Беласица“, заедно со семејството на Ване Арапов го посетија неговото вечно почивалиште на Градските гробишта во Струмица.

ФОТОГАЛЕРИЈА

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

     

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Хотел „Studio Inn“ Струмица бара рецепционер

Окт 06, 2022 Веб Билборд

Хотел „Studio Inn“ од Струмица има потреба од рецепционер за работа во ноќна смена. Подетални информации и пријавување на: 034 331 851...

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените таму ќе паѓаат до -35%, а следуваат и многу награди за потрошувачите

Се ближи 9-от роденден на „HOME by Almak“, од утре цените та…

Окт 05, 2022 Магазин

Се ближи 9-от роденден на најголемиот салон за мебел во Македонија „Home by Almak“ на струмичкиот бренд „Алмак“, препознатлив цели 27 години кај нас и...

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот сепак ќе го одигра во Струмица

„Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ К…

Окт 05, 2022 Вести

Македонскиот одбојкарски шампион „Струмица Никоб“ првиот натпревар од квалификациите во ЦЕВ Купот, сепак ќе го одигра на домашен терен. Со оглед на т...

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Во Босилово и Бориево ќе се градат бетонски одводен канал

Окт 05, 2022 Вести

Како резултат на успешната соработка помеѓу општините Босилово (Македонија) и Грмен (Бугарија), преку програмата за прекугранична соработка, во наредн...

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Бесплатни гинеколошки прегледи за жените од општина Василево

Окт 05, 2022 Вести

Следејќи го успешниот пример на работата на мобилните гинеколошки амбуланти низ различните општини во државата во текот на оваа година, Македонската а...

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на струмичкиот плоштад ја одбележаа Детската недела

Децата од градинките „Детска радост“ со песна и игра на стру…

Окт 05, 2022 Вести

Денеска на плоштадот „Гоце Делчев“ во Струмица беше разиграно, распеано, весело, се слушаше детскиот џагор. Околу 350 деца од предшколска возраст од Ј...

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште во дворот на Домот на АРМ

Пуштено во употреба новото повеќенаменско спортско игралиште…

Окт 05, 2022 Вести

Струмица доби уште еден современ отворен спортски терен за сите љубители на спортските активности. Повеќенаменското спортско игралиште во дворот на Д...

Поетска вечер „За нас нема збогум“ на струмички поети кои не се меѓу нас

Поетска вечер „За нас нема збогум“ на струмички поети кои не…

Окт 05, 2022 Најава

Во организација на Друштвото за наука, литература, култура и уметност „Иван Василевски“ од Струмица, а под покровителство на Општина Струмица, во четв...