Греењето со гас преку „Струмица Гас“ се зголемува за речиси 90% - досегашната цена од 46,5 денари сега ќе чини 80,4 денари за 1 Nm³

Четврток, 06 Јануари 2022

ЈПЕД „Струмица Гас“ информира дека од 1 јануари 2022 година е зголемена цената на гасот кој тие го испорачуваат до корисниците во градот Струмица. Јануарските сметки ќе бидат повисоки за речиси 90%, односно досегашната цена од 46,5 денари за потрошен метар кубен гас, во јануари ќе изнесува 80,4 денари. Од ЈПЕД „Струмица Гас“ велат дека поради енергетската криза во светот и повисоките цени на пазарот неминовно е цената да се зголеми.

„За декември 2021 година и покрај енормните зголемувања на цените на природниот гас на европските пазари, кои достигнуваа повеќе од 1.300 евра за 1.000Nm³, а на момент и 2.200 евра за 1.000Nm³, како и вонредните зголемувања на цените на природен гас од 07.12. до 28.12.2021 година од страна на „Макпетрол“ АД Скопје, „БургасГас“ и „Гаспром“, успеавме со нашите добавувачи да ја задржиме набавната цена на природниот гас договорена пред 01.12.2021 година од 591 евро за 1.000Nm³“ – стои во соопштението на ЈПЕД „Струмица Гас“ од Струмица.

Инаку Општина Струмица од 1 јануари на домаќинствата - потрошувачи на природен гас кои редовно си ги подмируваат сметките кон „Струмица Гас“, ќе им исплаќа субвенции од 10 денари за потрошен метар кубен гас.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гранд“

Ленче Кукиќ сними видео спот на „Бисер“ - прва песна за „Гра…

Јан 20, 2022 Магазин

Вечерва на YouTube каналот српската прпдукциска куќа Grand објави видео спот од првата песна на Ленче Кукиќ за ова продукција насловена „Бисер“. Авто...

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студиото „Петар Пан“ од Струмица

Роденденот на вашето дете позабавен со декорациите на студио…

Јан 20, 2022 Маркетинг

Студиото за декорација „Петар Пан“ од Струмица ги прави родендените на вашите деца поубави и позабавни, во ресторан или дома. Нека вашите п...

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енергија во населбата Софилар

За утре ЕВН најавува шест часа прекин на електричната енерги…

Јан 20, 2022 ФЛЕШ ВЕСТИ

ЕВН Македонија информира дека утре (петок, 21 јануари) од 09:00 до 15:00 часот ќе има прекин на електричната енергија во населбата Софилар, Струмица, ...

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патници без документација

Четири комбиња од Струмица вршеле меѓународен превоз на патн…

Јан 20, 2022 Вести

Полицијата синоќа при контрола на граничниот премин Табановце откри четири комбиња кои вршеле меѓународен превоз на патници без документација. Станува...

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

После крштевањето Исусово, денеска се слави Крстителот

Јан 20, 2022 Магазин

Православните верници денеска го празнуваат Свети Јован Крстител. За Јован самиот спасител рекол дека е најголем меѓу родените од жена и дека до него...

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Струмица

Трајче Серафимовски по втор пат го фати Светиот крст во Стру…

Јан 19, 2022 Вести

28-годишниот Трајче Серафимовски од Струмица беше најбрзиот кој го фати Светиот крст во водите на базенот „Аквариус“ во Струмица. Трај...

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Денеска се празнува Богојавление - Водици

Јан 19, 2022 Магазин

Православните верници денеска го слават Богојавление - Водици. Традицијата вели дека на денешен ден Свети Јован Крстител го крстил Исус Христос во&nb...

Второто полугодие за основното и средното образование се одлага за 1 февруари

Второто полугодие за основното и средното образование се одл…

Јан 17, 2022 Вести

Владата на денешната втора, редовна седница, којашто се одржа преку видео конференциска врска, донесе одлука почетокот на второто полугодие на учебнат...