ВМРО-ДПМНЕ обвинува за насилна кампања, поткуп, притисоци, закани од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов

Петок, 15 Октомври 2021

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција до медиумите. Според нивното соопштение, сакат да ја информираат струмичката јавност за „насилната кампања, поткупот, притисоците и заканите“, како што велат, „од страна на СДСМ и кандидатот Костадинов“.

„Се почесто добиваме поплаки од сограѓаните дека во Струмица се случува предизборен поткуп и притисоци, а нејасно е зошто молчи СВР Струмица. Прашањето е дали Началникот на СВР Струмица, Танчо Пројковски учестува во изборната кампања на СДСМ? Дали под негова палка се случуват и инциденти кои активисти на СДСМ ги предизвикуват врз активисти и членови на ВМРО.

Синоќа активист на СДСМ оштетил возило на наши активисти. Биле пресретнати и возилото било оштетено.

Пред очите на полициските службеници доаѓа до пресметка помеѓу самите активисти на СДСМ предводени од Столе Коциров.

Прашањето е дали сите настани се внесени во официјалните записници и кога СВР ќе излезе со официјално соопштение за настанот.

Очигледно е дека ако раководството на СВР се слика по митинзи, ако се ослободуват сторители, а се претресуваат активисти на ВМРО-ДПМНЕ, дека веќе сериозно станува збор за партиско-полициска држава.

Поврзано со синоќешните, потребно е да реагира внатрешната контрола на МВР, а ќе бидат известени ОБСЕ и ОДХР, затоа што постојат слики објавени од самите сограѓани.

Да потсетиме дека во текот на целата кампања активистите се следени и добиват закани дека ќе бидат возени во багажник. Известуваме исто така дека притисокот е веќе влезен во администрацијата и бизнисмени се принудувани да учествуваат во кампањата на СДСМ.

Ги повикуваме ОБСЕ и ОДХР будно да го следат изборниот процес во Струмица.

ВМРО-ДПМНЕ знае дека народот повеќе не се плаши и дека и покрај притисоците, уцените и поткупот, во недела секој застанува сам пред гласачкото ливче. 

Соочени со казната од народот разбирлива е паниката на власта“ – стои во писмената реакција на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Невреме проследено со град и силен ветер го зафати Ново Село

Невреме проследено со град и силен ветер го зафати Ново Село

Дек 06, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Невреме проследено со град, силен ветер и грмотевици доцна попладнево го зафати струмичкиот регион. Во Ново Село 15-тина минути невремето било прослед...

Се продава полупрофесионална сушара

Се продава полупрофесионална сушара

Дек 06, 2021 Веб Билборд

Се продава полупрофесионална сушара „MIELE De Luxe T338“, погодна за ресторани, но и за домашна употреба. Цена 14.000 денари. Повеќе информации на: 07...

Од 9 декември пазарот „Чешел“ во Струмица ќе работи секој ден, освен недела

Од 9 декември пазарот „Чешел“ во Струмица ќе работи секој де…

Дек 06, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЈПКД „Комуналец“ Струмица информираат дека пазарот за земјоделски производи „Чешел“ ќе биде отворен секој ден, освен во  недела. „Со ова ов...

10 години без легендата на македонската песна Гоце Арнаудов

10 години без легендата на македонската песна Гоце Арнаудов

Дек 06, 2021 Магазин

На денешен ден пред 10 години, (6 декември 2011), Македонија се прости со најголемата фолк ѕвезда... со секогаш насмеаниот, пријателски расположен за ...

Хуманитарна помош од Германија за деца без родители преку струмичкото здружение „DOST ELI“

Хуманитарна помош од Германија за деца без родители преку ст…

Дек 05, 2021 Вести

Во овие студени зимски денови, а во пресрет на Новогодишните празници Хуманитарната организација „AVRUPA YETİM ELİ“ од Германија преку Здружението „DO...

Владата ги „замрзна“ цените на леб, шеќер, брашно, зејтин, млеко, свежо месо...

Владата ги „замрзна“ цените на леб, шеќер, брашно, зејтин, м…

Дек 04, 2021 Вести

На денешната 124-та редовна седница, Владата донесе Одлука за определување на највисоки цени на основни прехранбени производи во трговијата на големо ...

Градоначалникот Костадинов ќе се справува со дивите продавачи, најавува секојдневни акции на надлежните служби и полицијата

Градоначалникот Костадинов ќе се справува со дивите продавач…

Дек 03, 2021 Вести

„Секој социјален момент е важен и го почитувам, но на ниту еден начин и ниту во еден момент нема да дозволам тој да доведе до неред и анархија во општ...

Во прекин бројот 193 за итни повици на Противпожарната единица во Струмица

Во прекин бројот 193 за итни повици на Противпожарната едини…

Дек 02, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од Противпожарната единица на Струмица информираат дека во моментот телефонскиот број за итни повици 193 е во прекин поради технички дефект. До отстра...