ТВ канал ВИС денеска одбележува 30 години постоење

Понеделник, 11 Октомври 2021

На 11-ти октомври во далечната 1991 година во Струмица се појави првата локална телевизија, ТВ канал ВИС, која денеска полни 30 години и со професионален пристап и постојана потрага по вистината го издигна локалното новинарство на едно повисоко ниво.

Телевизија ВИС почна како ентузијастички проект на младите струмичани Васе Пиперевалиев и Илија Патаров, а на којшто за неколку месеци им се придружи и Јанко Мицев.

Од првите вработени во телевизијата меѓу кои, Ѓорги Калајџиев, Наско Митров, Тане Коџабашиев, Сузана Тасева, Љупчо Атанасов, Ване Арапов, Мите Трајков, Крсте Христов, Боби Николиќ, Никола Гидалов, Борче Стојанов, Душко Трајанов, Тиме Панчуров, низ годините овде работеле преку 100 врвни телевизиски работници коишто оставиле печат врз медиумскиот и општествениот живот на градот.

На екраните се уште се гледаат некои од успешните емисии и проекти на Десанка Кацарска, Лидија Дикова Андонова, Сашко Попов, Јулија Граматикова, Даниел Ѓоргиев, но и на бројни хонорарни соработници како Бранко Бенинов, Лазо Илиески, Горан Енимитев, Јани Бојаџи, Ристо Вучков и други.

Некогашната локална телевизија во прв момент зрачела само на територијата на градот Струмица, додека подоцна и во целиот струмички регион.

ОД 2013 година телевизија ВИС добива регионална концесија, во периодот кога главен менаџер е Миле Милановиќ, а нејзината програма ја следат околу 200.000 гледачи од целиот Југоисток.

Во моментов во ТВ канал ВИС се вработени двесетина медиумски и административни работници, а телевизијата е фокусирана на продукција на информативна програма - вести и десетина авторски емисии.

Телевизијата своите успеси ги темели пред се на професионалниот и посветен новинарско – водителски тим со децениска медиумска традиција што го сочинуваат, Ване Трајков, Ѓорги Калајџиев, Стојне Митева, Катерина Дафчева, Сузана Мицева и Ивана Вангелова, камера и фото мајсторите, Тане Коџабашиев, Кире Пиличев и Георги Кончалиев, компјутерско-техничката поддршка, Мики Граматиков и Јане Поп Иванов како и одговорните лица за маркетинг, Мери Јанчева и главниот и одговорен уредник и директор на ВИС, Илија Шулев. Во менаџерскиот тим на телевизијата во моментов е Димитар Мицев.

ТВ ВИС остана единствената телевизија во Струмица од петте што постоеја во изминатите 30 години, ТВ Јул, ТВ Интел, ТВ Струмица и Телеканал А1.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градоначалник на општина Ново Село

Мицкоски со поддршка и за Ѓорѓе Божинов, кандидатот за градо…

Окт 21, 2021 Избори 2021

„Нашиот народ заслужува шанса и среќа. А, надежта покажана во првиот круг е токму патот кон промените и таа искра која ќе го осветли патот на успехот ...

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов на средби со граѓаните за креирање на новиот Буџет

Новоизбраниот градоначалник на Струмица, Костадин Костадинов…

Окт 21, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Струмица, Костадин Костадинов уште пред да стапи на функцијата градоначалник, заедно со новоизбраните советници...

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на „online“ нарачки

Бутик „ИМИЏ-М“ Струмица има потреба од девојка за примање на…

Окт 21, 2021 Веб Билборд

Бутик „ИМИЏ-М“ од Струмица има потреба од девојка со познавање англиски јазик на работна позиција примање на „online“ нарачки. Подетални информации и ...

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката гимназија „Јане Сандански“

Амбасадорката на САД Кејт Мари Брнз во посета на струмичката…

Окт 21, 2021 Вести

Амбасадорката на Соединетите Американски Држави, Кејт Мари Брнз денеска беше во посета на СОУ „Јане Сандански“ во Струмица. По кратката средба со дире...

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василево на средба со жителите на Добрашинци и Нова Маала

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во општина Василев…

Окт 21, 2021 Избори 2021

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска имаше средба со жители на Добрашинци и Нова Маала за поддршка во вториот изборен круг на кандидатот ...

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати благодарност до граѓаните

Новиот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев упати…

Окт 20, 2021 Вести

Новоизбраниот градоначалник на општина Босилово, Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ кој на изборите во недела ја доби довербата на мнозинството граѓани да ја ...

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на манифестацијата Надица Ивановска од „Идеа Консалтинг“ Струмица.

Градежниците го одбележаа празникот „Св. Тома“ – нов кум на …

Окт 20, 2021 Вести

Во Манастирот „Св. Богородица Елеуса“ во Вељуса по 29-ти пат градежниците од струмичкиот регион организираат средба и го чествуваат празникот, својот ...

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уметничка галерија

Некогашната „скривница“ во Струмица од вечерва е Градска уме…

Окт 19, 2021 Вести

Ликовните уметниците од Струмица добија свое катче. Некогашната „скривница“ на плоштадот во Струмица, која се користеше и како просторија за регистрац...