Еко активистите од струмичкиот регион се здружуваат во советнички листи во општините за претстојните Локални избори

Петок, 27 Август 2021

Еко активистите на Здружението „Здрава котлина“ ќе се кандидараат во Советите на општините во струмичкиот регион за претстојните Локални избори закажани на 17 октомври. Поднесоа независни граѓански советнички листи во општините Струмица, Босилово и Ново Село.

Под слоганот „Стига е“, тие најавуваат фронт против рудникот на „Еуромакс“ и загадувачите на животната средина во струмичкиот регион. Ја очекуваат поддршката од граѓаните кои со минимум од 350 потписи во општина Струмица и по 150 потписи во општините Босилово и Ново Село, ќе можат да влезат во трката за членови на Советите на претстојните избори.

Тие ги повикуваат граѓаните да го дадат својот потпис во канцеларијата на Државната изборна комисија во Струмица, сместена во зградата на општина Струмица, во периодот од 08:00 до 21:00 часот, а најдоцна до понеделник, 30 август до 23:59 часот, до кога е последниот рок за собирање потписи.

„Ние веќе четири години се бориме со голем и подмолен противник кој длабоко навлезе во големите партии преку нивните високи функционери. Во таа борба полека се искаливме да резистираме притисоци, закани, уцени, но и да се бориме против проблемите на нашето општество, кое сепак не е едно за сите и недостатокот на правда не прави немирни. Ние сме со изострен слух и отворени очи за проблемите на граѓаните, но со отворен ум за ефектвни и одговорни решенија за тие проблеми. На тој начин ќе придонесеме и за обединување на граѓаните и промени во партиите. Црно белиот свет мора да се смени. Она што гарантирано можеме да го понудиме се објективни анализи на проблемите и конкретни чесни решенија за истите, но и блокада во советите за секакви заврзлами со рудникот на смртта Иловица-Штука. Затоа и го инициравме формирањето на независната граѓанска група СТИГА Е - Фронт против рудникот и загадувачите на животната средина и нашите активисти се дел од нивните советничките листи за нашите општини. Навистина СТИГА Е“ – стои во апелот на „Здрава котлина“.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „Напред Розово“

„Борките“ од Струмица дел од хуманитарната манифестација „На…

Сеп 26, 2021 Вести

Здружението „Борка - за секој нов ден“ денеска во Струмица организираше настан „Race for the Cure“, во рамките на 13-то издание на хуманитарната маниф...

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното претпријатие за грижа и заштита на бездомните животни

Од 1 декември стартува со работа новоформираното Јавното пре…

Сеп 26, 2021 Вести

Од 1 декември новоформираното Јавното претпријатие „Астра Луна“ во Струмица ќе започне со секојдневни активности за грижа и заштита на бездомните живо...

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Гореше нискостеблеста шума кај Вељуса

Сеп 26, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Противпожарната единица на Струмица денеска интервенирала во атарот на селото Ваељуса, каде гореше нискостеблеста шума. Интервенирале 13 пожарникари с...

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должност и се попишаа на Пописот 2021

Премиерот Заев со семејството ја исполнија граѓанската должн…

Сеп 26, 2021 Вести

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, заедно со своето семејство во својот дом во Струмица, ја исполни граѓанската долж...

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се обврзаа дека кампањата ќе ја водат во духот на демократијата

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Василево се о…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

И кандидатите за градоначалник на општина Василево, Славе Андонов од ВМРО-ДПМНЕ и Марјан Јанев од СДСМ го потпишаа Кодексот за фер и демократски избор...

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник на општина Босилово го потпишаа Кондексот за фер и демократски избори

Зоран Зимбаков и Ристо Манчев - кандидати за градоначалник н…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Зоран Зимбаков од СДСМ и Ристо Манчев од ВМРО-ДПМНЕ, кандидати за градоначалник на општина Босилово се обврзаа дека за време на предизборната кампања...

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа Кодекс за фер и демократски избори

Кандидатите за градоначалник на општина Ново Село потпишаа К…

Сеп 24, 2021 Избори 2021

Двајцата кандидати за градоначалник на општина Ново Село, Ѓорги Божинов од ВМРО-ДПМНЕ и Звонко Ангелов од СДСМ, денеска го потпишаа Кодексот за фер и ...

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не се попишани сами ќе можат да го направат тоа во општината

Пописот завршува на 30 септември, од утре граѓаните кои не с…

Сеп 24, 2021 Вести

Заклучно до денеска до 12:00 часот попишани се вкупно 1.395.000 граѓани, над 435 илјади домаќинства и над 600 илјади станови, а се самопопишани 195.47...