И струмичкото ВМРО-ДПМНЕ реагира за новиот кружен тек во изградба

Понеделник, 19 Јули 2021

Од Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Струмица со реакција на изградбата на новиот кружен тек на булеварот „Ленинова“ во Струмица.

„Последната реакција на струмичката јавност во врска со несмасно направениот кружен тек на улица „Ленинова“ е сосема оправдана. По таква реакција очекувано е локалните и државните власти да ја поправат оваа состојба на новиот кружен тек во Струмица.

Но, после 16 години непрекинато владеење се што може да се очекува од власта на СДСМ во Струмица е да се постави несериозно дури и со сообраќајните инсталации.

Инаку за оваа локација предизборната програма на Костадин Костадинов и на Коста Јаневски ветуваше „Подземна сообраќајница“, која требаше да биде решение за сообраќајниот метеж во тој дел од градот. Но, наместо тој сериозен проект граѓаните добија една недоволна реализација на кружен тек. Затоа реакциите се од загриженост до потсмев.

Сограѓаните оправдано реагираат загрижени за безбедноста на учесниците во сообраќајот и пешаците. Затоа, ВМРО-ДПМНЕ, Општински комитет Струмица бара надлежните органи уште еднаш да ги преиспитаат безбедносните услови на овој кружен тек.

Струмица во последните години се претвори во град каде што единствено се води грижа за бизнис зделките и вработување на луѓето од власта.

Кружниот тек е само мал дел од лошите и несмасни политики на СДСМ како за Струмица така и за целата Македонија“ – стои во соопштението на ОК на ВМРО-ДПМНЕ Струмица.

Неможе да се пријавите самите

  • Права:

    © Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземање текстови, изјави или фотографии во авторска сопственост на порталот www.StrumicaNet.com е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува...

.

.

ПОВЕЌЕ ВЕСТИ

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гореше и кај Габрово и Баница

Пожар на ридот над Струмица, гореше нискостеблеста шума, гор…

Јул 30, 2021 Вести

Попладнево околу 16:40 часот избувна пожар на ридот над Струмица во непосредна близина на турските гробишта. Гореше сува трева и нискостеблеста шума. ...

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-19, Струмица со три нови случаи

Повторно почнува да расте бројката со новозаразени со Ковид-…

Јул 30, 2021 Вести

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа се направени 4.582 тестирања, а регис...

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа без вода за пиење, ќе немат вода до утре наутро

Жителите на „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“ останаа …

Јул 30, 2021 Вести

Жителите кои живеат на улиците „Бетовенова“, „Бошко Буха“ и „Братство“, во горниот дел на градот Струмица, односно турското маало, во моментот се без ...

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционирање на возачи кои брзо возат

Струмичката полиција синоќа со засилени мерки за санкционира…

Јул 29, 2021 Вести

Секторот за внатрешни работи Струмица синоќа во периодот од 21:00 до 01.00 часот по полноќ презеде засилени мерки за санкционирање на возачи кои управ...

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (морски ѕвезди)

Во петок ќе биде поставена Изложба на уникатни ДЛ креации (м…

Јул 29, 2021 Најава

Во петок (30 јули) од 19:00 часот во Центарот за култура „Антон Панов“ во Струмица, младата дизајнерка Данче Лазарова за прв пат ќе постави Изложба на...

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и негувателки

Домот за стари лица „Отворено срце“ бара медицински сестри и…

Јул 29, 2021 Веб Билборд

Домот за стари лица „Отворено срце“ од Струмица има потреба од медицински сестри и негувателки. Пријавување од понеделник до петок од 08:00 до 16:00 ч...

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

АПЕЛ од „Комуналец“: Рационално да се користи водата

Јул 29, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Поради зголемените температури на воздухот ЈПКД „Комуналец“ Струмица апелира до сите граѓани за совесно и рационално користење на водата за пиење. Вод...

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на селото Куклиш

Утре цел ден без електрична енергија ќе бидат жителите на се…

Јул 28, 2021 ФЛЕШ ВЕСТИ

Од ЕВН Македонија – КЕЦ Струмица информираат дека утре (четврток, 29 јули), од 07:00 до 19:00 часот без електрична енергија ќе бидат корисниците во на...